فاکتورهای سئو
ثنا شاه محمدی
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۱۱/۱۸

فاکتورهای سئو که برای گوگل به جهت افزایش رنک و اعتبار مهم هستند؛ بسیار زیاد می باشند. در حال حاضر الگوریتم های گوگل چیزی نزدیک به ۲۰۰ عامل را برای رنک گیری و رتبه بندی سایت ها استفاده می کنند. در این مقاله می خواهیم با هم این ۲۰۰ فاکتور را بررسی کنیم و به مرور زمان آیتم های بیشتری را اضافه خواهیم نمود. پس پیشنهاد وبین سئو این است که حتما این مقاله آموزش سئو را بوک مارک کنید تا از آپدیت های آن مطلع بشوید.

در لیست زیر عوامل موثر برای هر بخش را جداگانه بررسی می کنیم.

دامنه سایت

۱- سن دامنه سایت

بااینکه این عدد برای گوگل مهم است اما؛ اهمیت چندانی ندارد.

۲- تاریخ انقضای دامنه

به این معنی می باشد که؛ دامنه های معتبر طول عمر بیشتری دارند و همچنین آنهایی که ارزش کمتری دارند، بیشتر از یک سال از آنها استفاده نشده است. پس با این توضیح، مدت انقضای یک دامنه برای الگوریتم ها، یک عامل موثر است.

۳- به کار بردن کلمات کلیدی در آدرس دامنه

ممکن است که به ظاهر زیاد تاثیرگذار نباشد؛ اما با این حال، مانند یک نشانه برای ربات ها هستند. نکته مهم این است که؛ موتورهای جستجو، عبارت های کلیدی که در آدرس وجود دارد را، به صورت بولد شده نشان می دهند.

۴- شروع دامنه با کلمه کلیدی

آن آدرس هایی که با کلمه کلیدی شاخص شروع می شوند؛ به نسبت بقیه با ارزش تر می باشند.

۵- وجود کلمه کلیدی در زیر دامنه

در سال ۲۰۱۱ سایت MOZ یک نتیجه ای را منتشر کرد در خصوص، اهمیت به کاربردن عبارت کلیدی در نام Sub Domain و تاثیر آن در سئو سایت. این یعنی تا حدی این فاکتور در رتبه بندی سایت مهم است.

۶- سابقه دامنه

سابقه دامنه در لیست فاکتورهای گوگل برای سئو وجود دارد. به این معنی که؛ اگر این دامنه قبلا مالک یا مالکانی داشته است، سابقه آن توسط گوگل دوباره تنظیم می شود. گاهی اوقات پیش آمده که، جریمه ها و پنالتی قبل، به مالک جدید انتقال داده شده است.

۷- دامنه همان کلیدی کلیدی اصلی

به این مورد به اصطلاح EMD (Exact Match Domain) گفته می شود. به عنوان مثال نام دامنه seo.com باشد.

البته این مورد، تنها برای سایت های باکیفیت پوئن مثبت به حساب می آید.

۸- جریمه شدن صاحب دامنه

گاهی اوقات یک شخص خاص در لیست اسپم ها می رود و سایر دامین هایی که به اسم آن فرد می باشد نیز با دقت و حساسیت بیشتری مورد بررسی قرار می گیرند.

۹- نمایش خصوصی یا عمومی اطلاعات دامنه

در هنگام ثبت Domain برای وب سایت، اطلاعات شخصی تان در سایت WhOIS به ثبت می رسد. نمایش آن دو حالت شخصی private و عمومی public دارد. حواستان باشد ممکن است این خصوصی کردن در برخی موارد یک مورد مشکوک و غیرطبیعی برای گوگل باشد.

۱۰- داشتن دامنه با سطح کشوری

وقتی یک دامنه دارید که پسوندهای آن مخصوص یک کشور خاص است مثل .ir؛ ارزش آن تنها در بخش کشوری مهم می باشد؛ در رتبه بندی جهانی تاثیر آنچنانی ندارد.

صفحه سایت

۱۱- وجود کلمه کلیدی در عنوان

تگ تایتل دومین قسمت مهم در محتوا می باشد. به این منظور استفاده از کلمه کلیدی از مهمترین فاکتورها در سئو داخلی می باشد چرا که به عنوان یک نشانه برای ربات های گوگل می باشد.

۱۲- شروع شدن تگ عنوان با کلمه کلیدی

اعمال کردن این عامل، یک امتیاز مثبت به حساب می آید. از نظر سایت MOZ، تایتلی که با کلمه کلیدی شروع شود بهترین حالت می باشد.

۱۳- وجود کلمه کلیدی در توضیحات

از نظر گوگل استفاده از کلمه کلیدی یک معیار برای سنجش رتبه نمی باشد؛ اما در صورتی که تگ Description را با جمله بندی کامل به همراه عبارت کلیدی بنویسید، منجر به افزایش نرخ کلیک سایت می گردد؛ که خود این افزایش، در رتبه شما موثر می باشد.

۱۴- تگ H1 شامل کلمه کلیدی

یکی دیگر از آیتم هایی که مخاطب با دیدن آن متوجه موضوع محتوا می گردد تگ h1 است که؛ با استفاده از آن به گوگل نشان می دهید که درباره چه چیزی صحبت می کنید.

۱۵- طول محتوای صفحه

یک محتوای طولانی شامل موارد بیشتری می باشد و یک موضوع را از جهات مختلف بررسی می کند؛ از این رو ربات های گوگل، مقالات طولانی را به محتواهای کوتاه و معمولی ترجیح می دهند.

۱۶- به کاربردن کلمه کلیدی در محتوا

رتبه سایت در گوگل به این مورد نیز بستگی دارد که شما باید به انواع ربات های خزنده بگویید که موضوع تان چیست و در واقع این صفحه می خواهد درباره چه چیزی حرف بزند. البته تعداد کی ورد ها باید بهینه باشد و در سئو آن زیاده روی نکنید.

۱۷- استفاده از کلمات کلیدی مشابه (LSI)

LSI به مضوعاتی گفته می شود که نزدیک به آن چه می باشد که سرچ کرده اید و در انتهای صفحه نتایج گوگل به شما نشان می دهد. هنگامی که از آنها در محتوا و متن استفاده شود؛ به انواع سرچ انجین ها کمک می شود تا راحت تر مفهوم را درک کنند و زوذتر به نتیجه برسند.

۱۸- چگالی عبارت کلیدی

نسبت تعداد کلمات کلیدی در متن به تعداد کل کلمات محتوا، چگالی نامیده می شود. در حال حاضر این مورد اهمیت زیادی ندارد اما باز هم در برخی موارد از آن استفاده می شود. حواستان باشد که استفاده زیاد از آن، به سایت تان ضربه می زند.

۱۹- فهرست

قبل از شروع به بیان کلی مطالب صفحه، فهرستی شامل موارد مهمی که قرار است در آن مقاله آورده شود را، بگذارید که؛ منجر به افزایش خوانایی و رضایت کاربر می گردد.

۲۰- به کاربردن LSI ها در تگ تایتل و توضیحات

این مورد نیز مانند شماره ۱۷ یعنی استفاده از LSI ها در محتوا می تواند بر کیفیت محتوا اثرگذار باشد. گوگل با استفاده از LSI ها می تواند مقاله شما را با معانی مختلفی پیدا کند. شما سرنخ های بیشتری برای رسیدن به مقاله تان در اختیار گوگل می گذارید.

۲۱- افزایش سرعت لود شدن صفحه با HTML

سرعت بارگذاری یک عامل مهم در سئو سایت و هر صفحه می باشد که ربات های خزنده این مورد را با دقت بسیار زیادی بررسی می کنند برای این کار آنها حجم و میزان استفاده از کدهای HTML را آنالیز می کنند.

مرحله اول این مقاله در این جا به پایان رسید و در روزهای آینده بخش دیگری از این موارد را در اختیار شما می گذاریم.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *