باورهای غلط لینک سازی
ثنا شاه محمدی
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۱۲/۰۹

باورهای غلط لینک سازی با این تصور پیش می آید که گوگل با صراحت تمام اعلام نموده است که بک لینک بد است و استفاده از آن را محدود نموده است. اما از نگاه دیگر می توان این حق را به google داد که این سخن را با این صراحت لهجه بگوید. زیرا که؛ اگر اینطور نمی گفت، تمام وب سایت ها و پروژه ها پر می شد از لینک های اسپم و بی فایده!

در این مقاله می خواهیم بگوییم که لینک بیلدینگ، آنچنان که متصور می شود بد نیست و یک سری باور و اندیشه اشتباه در مورد آن وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم نمود. با وبین سئو همراه باشید و خواندن این مقاله را از دست ندهید.

باورهای اشتباه لینک سازی

 • بک لینک سازی درکل کار غلطی می باشد و اصلا نباید برای سایت تان لینکی بسازید در غیراین صورت رتبه خود را از دست می دهید.
 • این جمله: “فلان سایت با بک لینک بالا اومده، پس خیلی زود سقوط می کنه”.
 • تعداد ساخت backlink ها باید کم باشد، بک لینک زیاد خوب نیست.
 • استفاده از لینک بیلدینگ، خیلی سریع سایت را به رنک های اول گوگل می رساند.
 • لینک با رل فالو خیلی خوب است و نوفالو اصلا تاثیری در رتبه بندی ندارد.
 • پیوند سایت با رل نوفالو فقط مفید است و نوع فالو آن خیلی خطرناک می باشد.
 • عمر بک لینک سازی تمام شده و دیگر هیچ تاثیری برای رتبه سنجی ندارد.
 • فقط فقط می توان یک سایت را با ساخت لینک های خارجی، به رنک اول گوگل رساند
گوگل در یک پنل راهنمای خود گفته است که: به جای Link Building، محتوای خوب بسازید؛ دیگر سایت ها مشتاق به ساختن لینک شما می شوند. در حالی که این قضیه در واقعیت درست نمی باشد.

لیست باورهای بالا همگی از اساس اشتباه می باشند ولی با این حال در بین برخی از سئو کاران و طراحان مرسوم می باشد. در ادامه می خواهیم این باورها را با دلیل رد کنیم؛ همراه باشید.

باورهای غلط لینک سازی,باورهای غلط لینک سازی,باورهای غلط لینک سازی

رد کردن باورهای اشتباه

 • ساخت بک لینک اصلا بد نیست! یک سایت اعتبار خودش را از لینک سازی خارجی بدست می آورد و اگر دیدید و یا شنیدید که وب سایتی بدون انجام این کار، رتبه خوبی را بدست آورده است؛ بدانید یا حوزه فعالیت اش کم رقیب یا بی رقیب می باشد؛ و یا اینکه از قدمت و سابقه خوبی برخوردار می باشد.
 • تنها لینک های زیاد و بی کیفیت بد می باشند اگر لینک سازی طبیعی و با کیفیت باشد چرا بد باشد؟ مقاله مربوطه را بخوانید.
 • پس می توان نتیجه گرفت که ممکن است یک سایت تنها با ساخت لینک و رعایت حداقلی اصول سئو داخلی، به نتایج خوبی از گوگل دست پیدا کند.
 • بک لینک های no-follow اگر درست ساخته شوند؛ مفید می توانند باشند.
 • این را فراموش کنید: لینک فالو خطرناک است! در صورتی که همه ساختار لینک بیلدینگ شما فالو باشد؛ در تله می افتید.
 • سئو سایت مانند به حرکت در آوردن یک ماشین می باشد؛ در یک اتومبیل تمامی چرخ ها باید با هم کار کنند تا ماشین به راه بیافتد. پس سئو خارجی(لینک سازی) و سئو داخلی(تولید محتوا و بهینه سازی آن) باید همزمان باهم کار کنند. در مقاله سئو خارجی نکات خیلی خوبی را مشاهده می کنید.
Link Building یا خرید لینک، در کسب و کارها و حوزه های پررقابت، بسیار سخت و پیچیده خواهد بود و تنها باید با حضور و یا بدست یک متخصص سئو این کار صورت گیرد. در غیر این صورت به تله می افتید و ممکن است حتی کارت زرد از گوگل بگیرید و پنالتی شوید! ساخت پیوند خارجی در سطح بالا و بدون هیچ گونه ریسکی، دارای فاکتورهای زیادی می باشد که باید حتما رعایت شوند و واقعا نیاز به دانش، تخصص و تجربه بالایی دارد.

گوگل سعی کرده است در بیانه های مختلف، اهمیت محتوا و رضایت و تجربه خوب کاربری را به عنوان مهمترین عامل اعلام کند و از جایگاه لینک سازی خارجی بکاهد. اما با این همه تفاسیر، بک لینک ها هستند و باقی خواهند ماند. درحال حاضر لینک سازی به شدت دشوار شده است و این روند سخت شدن ادامه دارد و کار هر کس نیست خرمن کوفتن!

جمع بندی

باز هم می گوییم و تاکید داریم بر اینکه؛ درست است که ساخت لینک خوب است ولی نباید باعث شود که از تولید محتوا جذاب و کاربردی غافل شوید و بخواهید فقط با استفاده از ساخت لینک، سایت را بالا بیاورید. در سئو همه چیز با هم کار می کند و اصلا نباید فقط یک فاکتور را در نظر گرفت و زمان مقوله مهمی است؛ که در این کار باید صبور بود و صبوری کرد.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *