خلاصه کتاب ایده عالی مستدام
محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۴/۳۰

خلاصه کتاب ایده عالی مستدام (ترجمه کتاب Made to Stick) در چند دقیقه:
می خواهید بدانید که چرا بعضی از ایده ها ماندگار می شوند و بعضی دیگر فراموش می شوند؟ معدود تبلیغات تلویزیونی است که در خاطر شما مانده است ویدیو کلیپ پدر و گنجشک را به یاد می آورید؟ در این کتاب دلایلی ماندگاری ایده ها را بررسی می کنیم. کتاب ایده عالی مستدام نوشته چیپ و دن هیث است که این نویسندگان معتقدند که ایده ای برای ماندگاری باید ۶ ویژگی را داشته باشد. حتما فکر می کنید این ویژگی ها چیزهای عجیب و غریبی هستند که به این راحتی ها نمی توان ایده ای ماندگار نوشت.

در معرفی کتاب ایده عالی مستدام از این شش ویژگی همیشه صحبت می شود که عبارتند از:

  • SIMPLE (ساده)
  • UNEXPECTED (غیرمنتظره)
  • CONCRETE (ملموس)
  • CREDIBLE (معتبر)
  • EMOTIONAL (احساسی)
  • STORIES (داستان داشتن ایده)

 

یکی از دوستان حرف s را به انتهای این ۶ ویژگی طلایی اضافه کرده تا در کنار هم کلمه SUCCESs را تشکیل دهند و برای یادآوری ویژگی ها کار بسیار جالبی است.

چطور و در چه زمانی بخوانم؟

ایده های چسبانک (Sticky Ideas)

اگر کتاب ترجمه شده و زبان اصلی را در کنار هم ببینید شاید تصور کنید عنوان ایده عالی مستدام نامناسب ترین عنوانی است که می توان برای عبارت انگلیسی Made To Stick انتخاب کرد اما چسبناک بودن ایده نشان از ماندگاری آن دارد و هرچقدر ایده چسبنده تر باشد؛ ماندگارتر نیز هست. کسب و کارهای کوچک یا کسانی که به دنبال سرمایه گذاران (Venture Capital) هستند این کتاب بسیار بسیار توصیه می شود تا ایده خودشان را ویژگی های گفته شده در کتاب بسنجند.

بخش‌های کتاب Made To Stick

در بخش ابتدایی نویسندگان درباره ماندگاری و چسبندگی ایده صحبت می کنند و مثال ها و مواردی را هم برای تفهیم مسئله مطرح می کنند سپس در ۶ فصل به ویژگی هایی که باعث ماندگاری ایده برای تولید محتوا می شود می پردازند.

بخش اول: سادگی (Simple)

سادگی در ایده بدین معنا است که باید از اضافه گویی و حاشیه بپرهیزید و به اساس ایده بپردازید. ایده ها علاوه بر اینکه باید مفهوم عمیقی داشته باشند باید ساده هم باشند. الزاما ساده بودن دلیل کوتاه بودن آن نیست. البته که کوتاه بودن و خلاصه بودن هم در ماندگاری تاثیر بسزایی نیز دارد.

بخش دوم: غیرمنتظره‌بودن (Unexpected)

غافل گیری و جلب توجه همیشه باعث می شود تا دیگران بسیار متمرکز باشند. حس کنجکاوی و شوق را باید با همین اصل در افراد ایجاد کنیم. مهم ترین عامل جلب توجه ایجاد حس کنجکاوی است.

بخش سوم: ملموس‌بودن (Concrete)

روشن بودن مسئله نشان از تسلط است. شما می توانید اطلاعات را جوری ارائه کنید که بسیار ملموس و مشهود باشد. زمانی که فقط و فقط یک تصویر از ایده به ذهن افراد می آید و همین باعث ماندگاری آن می شود.

بخش چهارم: معتبربودن (Credible)

باور پذیری، اصلی اساسی که هر ایده ماندگاری آن را به همراه دارد. آسان ترین راه برای کسب اعتبار، وام گرفتن آن از منابع معتبر است که البته همیشه در دسترس نیستند. به همین خاطر در این کتاب ۵ روش برای کسب اعتماد درونی معرفی شده است.

استفاده از جزئیات یکی از این ۵ روش است.

بخش پنجم: احساسی‌بودن (Emotional)

اگر احساسات را در ایده خودمان در نظر نگیریم، هیچ کسی به ایده ما اهمیت نمی دهد.(No feels, won’t care)

احساسات باعث ترغیب افرا برای اقدام می شود. کی از روش های CTA استفاده از احساسات افراد است.

بخش ششم: داستان (Story)

افراد شنیدن تجربه های دیگران را دوست دارند و تجربه ها بسیار بسیار موثرند.(It’s almost experience)

داستان سرایی شونده را تشویق می کند که پیگیر ادامه ماجرا شود و به آن واکنش نشان دهد و شما با داستان می توانید تجربیات و ایده خودتان را در ذهن مخاطب حک کنید که من خودم در صفحه تحلیل سئو سایت اینکار را انجام داده ام.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *