امتیاز 3.88 از 5 توسط 4 نفر  

آیا با بازاریابی محتوا به اهداف تجاری خود می رسید؟

auter image

نویسنده: محمد نصیری

زمان مطالعه این مقاله
15 دقیقه


آموزش بازاریابی محتوا برای مبتدیان

حتما درباره آموزش بازاریابی محتوا چیزهایی شنیده اید و در مورد پادشاهی محتوا خیلی مقالات خوانده و ویدیوهای بسیاری مشاهده کردید، ولی بیایید از اول شروع کنیم و ببینیم اصلا بازاریابی محتوا چیست؟

 

بازاریابی محتوا  :

قبل از این که بسراغ بازاریابی محتوا بریم بگذارید کمی در مورد محتوا صحبت کنیم.

 

بازاریابی محتوا,بازاریابی محتوا برای مبتدیان,آموزش بازاریابی محتوا

 یان لاری، مدیر عامل شرکت Portent می گوید :

 " به محتوا های طولانی ، مقالات وبلاگ و هرچیزی که دارید برای سایت می سازید را محتوا نمی گویند بلکه هرچیزی که قابلیت ارسال پیام را به مخاطب داشته باشد را محتوا می گویند! "

 

 

همه ایمیل ها، توییت ها، صفحات فرود و همه توضیحات یک محصول، نمونه های یک محتوا هستند. محتوا اصل اساسی فعالیت بازاریابی محتواست. اگر محتوایی نباشد متخصصان سئو چیزی برای بهینه کردن ندارند.

 

حتی کلمات کلیدی و متاهایی که سئوکاران تعریف می کنند تا ربات های گوگل راحت تر ایندکس کنند و تک تک لینک هایی که یک سئو کار ایجاد می کند هم خودش بخشی از محتوای یک سایت است.

 

پس تا اینجا مشخص شد همه اطلاعات روی سایت - فارغ از هر گونه فرم و شکل - محتوای ما محسوب می شود.

 

بازاریابی محتوا برای کسب و کار,بازاریابی محتوا,بازاریابی محتوا برای مبتدیان

 بازاریابی محتوا چیست؟

 بله مشخص است؛ به استفاده از این محتواها برای محقق شدن اهداف ، بازاریابی محتوا گویند.

 

این اهداف می تواند جمع کردن مشتری برای فروش محصول باشد و یا نگه داشتن مشتریان فعلی، گسترش نام و برند یک شرکت و یا رواج یک صنعت. هدف هر چه که باشد، مشخصاً در راستای هدف تجاری و سود یک کسب و کار است. حال چطور این بازاریابی برای تجارت ها سودمند است؟

 

بازاریابی محتوا برای سودآوری کسب و کارها :

حتی با وجود رواج بازاریابی محتوا هنوز هم برخی از کسب و کارها به بازاریابی محتوا اعتماد نمی کنند و درکی از مزایای آن ندارند. خیلی خوب است که بتوان صاحبان این کسب و کارها را آگاه نمود.

 

خب برای این کار باید ببینیم این افراد به چه فکر می کنند و چه چیزی را می خواهند بدانند! آنها دوست دارند بدانند که مزایای بازاریابی محتوا برای آنها چیست و چگونه می تواند برای تجارتشان سودآور باشد؟

 

بیایید پاسخ این پرسش را بررسی کنیم.

 

نتایج نامحسوس در ابتدای بازاریابی محتوا

 

- شناخته شدن برند تجاری:

یکی از مزایای بازاریابی محتوا شهرت برند تجاری است. بطور مثال مکالمه زیر را در نظر بگیرید: 

 

آموزش بازاریابی محتوا,بازاریابی محتوا برای کسب و کار,بازاریابی محتوا

 

خب همانطور که می بینید تولید محتوا مناسب به مخاطبان و مشتریان شما چه مزیتی برای صحبت کردن از شما می دهد تا دیگران را از برند شما مطلع کرده و به برقراری ارتباط با کسب و کار شما ترغیب کنند. بدین شکل برند تجاری شما شناخته می شود.

 

- احترام و تحسین در صنعت:

بازاریابی محتوا,بازاریابی محتوا برای مبتدیان,آموزش بازاریابی محتوا

یکی از معتبرترین و به روزترین نشریات حوزه مدیریت و کسب‌وکار، مجله کسب‌وکار هاروارد(Harvard Business Review) است که در خصوص ایده ها و مطالعات این حوزه مقالات خوب و مفیدی منتشر می کند.

 

در یکی از این مقالات در خصوص « راهکارهای خلاقیت در تولید » مقاله ای خواندم و شکی که در این مورد داشتم برطرف شد و با مطالعه آن متوجه موثر بودن این روش های تولیدی شدم. در آن لحظه با خود گفتم بد نیست این ترفندها را امتحان کنم!

برخی از وب سایت ها به کیفیت و صداقت در محتوای خود اهمیت نمی دهند و صرفا یک کارخانه تولید محتوا هستند که این امر موجب شک و عدم اعتماد مخاطبان به صحت همه مطالب اینترنتی می شود. 

 

وقتی که بتوانید با تولید محتوای اثربخش، دانش و صداقت خود را برای مخاطبان به اثبات برسانید، آنها به شما اعتماد می کنند و سخن شما را می پذیرند و بدین ترتیب احترام و اعتبار کسب می کنید. درست است این کاری زمان بر است و نیاز به تولید محتوای با کیفیت و مطلوب دارد ولی نتیجه فوق العاده موثر است.

 

صداقت در تولید محتوا نشانگر اعتبار محصولات و خدمات کسب و کار شماست. اگر شما محتوای مطلوب و صادقانه تولید کنید مطمئناً مخاطبان محصولات شما را به دیگر رقبا ترجیح می دهند و این موفقیت در کسب و کار و تجارت شما را بهمراه دارد.

- تبدیل غیرمستقیم مخاطب به مشتری:

به این جملات توجه کنید : 

 

"اوه چه مطلب جالبی! من اصلا در مورد این شرکت چیزی نشنیده بودم. کار این شرکت تولید نرم افزار است؟ مشتاقم بدانم چه کاری انجام می دهند! "

 

محتوای خوب باعث می شود این افراد با وب سایت شما فاصله ای نداشته باشند و در ادامه به مشتری محصولات یا خدمات کسب و کار شما مبدل شوند حتی اگر شما در وب سایت خود تبلیغ نکنید و محصولی معرفی نکنید این اتفاق خواهد افتاد.

 

اما محتوای خوب و موثر محتوایی است که مشتریان بالقوه شما را هدف قرار دهد و این کار با بازاریابی محتوا اتفاق می افتد. 

- هماهنگی تیمی:

بازاریابی محتوا بین تمامی بخش ها هماهنگی ایجاد می کند و کمپین های تبلیغاتی زیر نظر آن فعالیت می کنند.

تولید محتوای حساب شده برای شما بازاریابانی جدید و صمیمی ایجاد می کند که در روند تولید محتوا به شما کمک می کنند تا محتوایی اثر بخش بسازید. 

 

بطور مثال به جملات زیر توجه کنید: 

- " آیا ممکن است آخرین مقاله ام را در شبکه های اجتماعی مختلف تبلیغ کنید؟ "

- " بله. فکر می کنم این اولین تجربه همکاری ما در یک پروژه است. "

 

برای ایجاد تصاویر زیبا شما با طراحان و گرافیست های با تجربه و برای انتشار مطالب با مهندسین کاربلد همراه شده و کار می کنید. با تیم های بازاریابی و تبلیغاتی برای به اشتراک گذاری مطالب مشارکت می کنید و این آغاز راه است ...

 

این ها نتایجی است از بازاریابی که ملموس و عینی نیستند و طی زمان قابل درک است. اما بازاریابی محتوا نتایجی عینی و ملموس نیز دارد بیایید کمی در این مورد صحبت کنیم.

 

نتایج ملموس و عینی بازاریابی محتوا:

 

نتایج زیادی وجود دارد که قابل اندازه گیری و مقایسه هستند که در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم:

- ترافیک سایت:

افزایش ترافیک سایت که براحتی قابل مشاهده و مقایسه است بخودی خود منفعتی آشکار است و از مهمترین ویژگی های بازاریابی محتواست.

تولید محتوای مفید و با ارزش مردم را به سمت سایت شما می کشد؛ زیرا امیدوارند اطلاعات مفیدی در مورد محصولات و خدمات کسب و کار شما بیابند.

- بهبود سئو:

گوگل محتوای سایت شما را جستجو می کند تا در زمینه فعالیت وب سایت شما درک بهتری داشته باشد و از این طریق سایت شما را در کلمات کلیدی هم معنی و مشابه نیز در رتبه بالاتر قرار می دهد.

 

اما اگر محتوا نباشد چه چیزی برای موتورهای جستجوی گوگل بهینه شود؟ 

 

اثرات مثبت بازاریابی محتوا بر روی سئو بیش از گنجایش این مقاله است اما بطور خلاصه محتوای غنی لینک های طبیعی معتبری را برای سایت به ارمغان می آورد که می تواند موجب کسب رتبه های بالاتر در گوگل شود.

- تبدیل مستقیم مشتری:

توصیف مناسب و کامل معرفی یک محصول نشان دهنده ارزش گذاری شما روی مشتری است. افراد را متقاعد می کند که محصول شما یک پیشنهاد ویژه برای ارتقای سطح زندگی آنهاست.

تقریباً هیچ چیز دیگری بالاتر از این ارزش گذاری، باعث افزایش مشتری نخواهد شد.

 

چرخ لنگر در تولید محتوای سایت :

 

بازاریابی محتوا,بازاریابی محتوا برای مبتدیان,آموزش بازاریابی محتوا

 

بازاریابی محتوا مثل یک چرخ لنگر است. در ابتدا زمان و انرژی زیادی باید صرف کنید اما وقتی چرخ شروع به چرخیدن کرد و کار روی غلتک افتاد کار آسان است و با صرف انرژی و زمان کمتر همان نتیجه حاصل می شود. 

 

آنچه که در تولید محتوا بسیار مهم است طرز تفکر شماست. وقتی محتوا تولید می کنید به این فکر کنید که مطالب شما نیاز چه افرادی را برطرف می کند و این کار برای شما سودآور خواهد بود.

 

توقع نداشته باشید بلافاصله پس از انتشار محتوا بهترین نتایج حاصل شود. تصویر زیر را ببینید:

 

بازاریابی محتوا برای کسب و کار,بازاریابی محتوا,بازاریابی محتوا برای مبتدیان

 

همانطور که می بینید در ابتدای کار، ترافیک سایت اندکی افزایش می یابد، سپس دوباره به حالت معمولی باز می گردد و یا حتی اندکی سقوط می کند، به این بازه زمانی سندباکس می گویند.

 

در واقع گوگل مدتی سایت شما را تحت نظر می گیرد و با این کار بازاریابان عجول را غربال می کند.کسانی که ثابت قدم باشند پس از اندکی صبر به موفقیت های بزرگتری دست خواهند یافت. ثبات قدم در کار بازاریابی محتوا کلید موفقیت است.

 

موفقیت در بازاریابی محتوا بدون تیم بزرگ و هزینه هنگفت:

اگر تیم بزرگ و یا هزینه های عظیم در اختیار ندارید باز هم می توانید در بازاریابی محتوا موفق باشید. شما می توانید محتواهای همیشه سبز تولید کنید و با زمان کمتر و هزینه کمتر محتوایی تولید کنید که نیازی به تصحیح و بروزرسانی ندارد و منبعی معتبر در فضای مجازی اینترنت باشد. 

 

نداشتن بودجه هنگفت می تواند سبب خیر نیز باشد مثلاً باعث افزایش دقت شما شده و شما مجبور می شوید در انتخاب اهدافتان تمرکزی بیشتر بخرج دهید. 

 

آموزش بازاریابی محتوا,بازاریابی محتوا برای کسب و کار,بازاریابی محتوا

 

بعنوان مثال در وبلاگ MOZ مقاله ای تحت عنوان "تاریخچه تغییرات الگوریتم گوگل" وجود دارد که آمار خیره کننده ای دارد. در واقع دکتر پیت مییرز برای کارهای خود نیاز به دنبال کردن بروزرسانی های گوگل داشت با ثبت این تغییرات توانست منبعی معتبر برای افراد مختلف ایجاد کند و این مطلب در سال 2011 منتشر شده است و با هر بار تغییر گوگل بروزرسانی می شود و نیاز به بروزرسانی مدام ندارد، و با این حال بیش از 7.1 میلیون بازدید را به خود اختصاص داده است که واقعیت حیرت انگیز است.

 

این نشان می دهند برای تولید محتوای سبز و ارزشمند نیازی به بودجه های بزرگ و تیم بزرگ نیست.

 

متقاعد کردن مشتری بر ارزش بازاریابی محتوا:

به تصویر کشیدن ارزش واقعی بازاریابی محتوا امری دشوار است زیرا نتایج بازاریابی محتوا در کوتاه مدت چندان مشهود نیست.

 

یکی از دلایل این دشواری، تصور بیشتر مردم از نوع محتواهای موجود در بازاریابی است، افراد معمولاً پست های وبلاگی، راهنماها و وبینارها را بعنوان بازاریابی محتوا می شناسند اما این نوع محتواها در مرحله شناخت است و در چند مرحله پیش از تبدیل کاربر به مشتری قرار داد و در این بین مراحل و لایه های دیگری وجود دارد که در بخش قیف بازاریابی در مقالات آینده مفصلاً بحث خواهد شد.

 

محتوای شما باعث می شود کاربران به محصولات و برند تجاری شما علاقه مند شوند و این محتوای شماست که باعث می شود کاربران سایت شما را بیابند.

برای اینکه این مسائل برای مشتری قابل فهم تر باشد و بتوان ارزش بازاریابی محتوا را اثبات نمود رعایت نکاتی لازم است:

 

- آموزش:

وقتی مشتری شما درکی از بازاریابی محتوا نداشته باشد متقاعد کردن او بسیار دشوارتر است. بدین سبب بهتر است به او آموزش دهید و از مزایای بازاریابی صحبت کنید، مزایایی مانند :

 

  • افزایش مخاطبان در طولانی مدت
  • تبدیل نام تجاری به برند معتبر
  • ایجاد یک تجربه مستحکم و استوار

در این آموزش حتماً صادق باشید تا انتظارات نامعقول ایجاد نکنید. مزایا و منافع تولید محتوا را شرح دهید و بگویید که :

محبوبیت در شبکه های اجتماعی را خواهند داشت؛

 

برندسازی و محبوبیت آن؟ بله حتماً.

 

افزایش مخاطبان و در نهایت مشتریان؟ قطعا.

 

اما نباید توقع داشت که یک مخاطب با خواندن یک پست اقدام به خرید کند و تبدیل به مشتری شود زیرا بازاریابی محتوا در مرحله آگاهی از برند است و این انتظار منطقی نیست. 

 

مسئله چالش بر انگیز دیگر این است که برخی از مشتریان معتقدند صنعت آنها برای تولید محتوا جذاب نیست و نمی تواند برای آن محتواهای محبوب ساخت که این موضوع واقعا درست نیست. 

 

هر مطلبی می تواند برای مخاطب واقعی آن جذاب باشد، اگر بازاریابی محتوا بتواند افراد واقعی را هدف قرار دهد. و شما باید به مشتری خود نشان دهید که این صنعت خسته کننده چقدر می تواند در بازاریابی محتوا جذاب باشد.

 

- نمایش سود حاصل از سرمایه (ROI):

نمایش ارزش محتوا در بالای قیف بازاریابی (مرحله شناخت برند و هوشیاری) امری غیرممکن نیست اما باید در مدل های مختلفی از محتوا را ایجاد کنید تا بتوانید تاثیر بزرگی از محتوا بر تبدیل کاربر به مشتری را شاهد باشید.

 

این مدل ها ارزش محتوای شما را به خوبی تخمین می زنند اما این آمار تقریبی است. شما می توانید به کارفرمای خود بگویید که اگر هزینه یک مطلب را تامین کند تقریباً چند برابر سود می کند. 

 

برای اطمینان از ارزش واقعی محتوا بهتر است از تکنیک ردیابی چند کاناله استفاده کنید. برای آن باید پلتفرم آنالیز را راه اندازی کنید تا تشخیص دهید کاربران با طی چه مسیری به مشتری مبدل می شوند. 

 

مثلاً در سایت MOZ یک کاربر پس از طی 7 یا 8 مرحله به یک مشتری مبدل می شود. پس اگر یک مشتری از طریق مطلبی از وبلاگ خرید کرد، وبلاگ شما یک امتیاز مثبت دارد و یا اگر توسط شبکه های اجتماعی با سایت و محصول شما آشنا شد این سهم متعلق به شبکه های اجتماعی خواهد بود.

 

این مسیر به این صورت ادامه می یابد. نمودارهای گوگل آنالیز در این زمینه می تواند مفید باشد. این نمودارها نشان می دهند که در چه زمینه ای از بازاریابی محتوا متمرکز شوید تا نتیجه بهتری را بدست آورید، اما مدلسازی دستی اجازه می دهد تا بر روی موقعیت موردنظر خود تمرکز کرده و بازاریابی کنید.

 

در مطالب بعدی این موضوع را مفصل تر بررسی خواهیم کرد اما بدانید که برای متقاعد کردن کارفرما نیاز دارید اعداد و ارقام دقیقی تهیه کنید.

 

- اشاره به رقبا و سهم درآمدشان:

اشاره به رقبا و سهم درآمدشان در بازاریابی محتوا می تواند به شما کمک کند تا مشتری شما ارزش بازاریابی محتوا را بهتر بشناسد. پس نظر او را به این نکته جلب کنید که : " همه رقبا بازاریابی محتوا انجام می دهند! " 

 

وقتی مشتری شما متوجه این موضوع می شود از شما می پرسد : "آنها چه کاری انجام می دهند؟" و از شما می خواهد که دقیقاً همان کار را انجام دهید اما باید بدانید که این چندان مفید نیست.

پس باید توضیح دهید که تکرار عمل آنها معقول نیست و چگونگی انجام بازاریابی را به شما وارگذار نماید.

 

بازاریابی محتوا برای کسب و کار,بازاریابی محتوا,بازاریابی محتوا برای مبتدیان

 

شما به هر نحو بازاریابی محتوا را انجام می دهید و اما نکته اینجاست که آیا با داشتن منابع بهتر و تلاش بیشتر در بازاریابی محتوا چگونه می توانید به اهداف تجاری خود برسید؟ 

پاسخ این پرسش را در مقالات بعدی ما دنبال کنید.

به این مطلب رای دهید :
امتیاز 3.88 از 5 توسط 4 نفر  
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.