محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۷/۰۱

چگالی کلمات کلیدی درصدی است که نشان دهنده تعداد دفعاتی است که شما یک عبارت کلیدی را در متن به کار برده اید و همچنین این عدد را با تعداد کل کلمات موجود در پیج مقایسه می گردد. در مبحث سئو و بهینه سازی این قانون را همیشه به یاد داشته باشید که تمام فاکتور ها و عناصر مانند همین چگالی باید همیشه از کیفیت بالایی برخوردار باشند. اگر به این صورت نباشد یقین داشته باشید که تمامی تلاش هایتان برای کسب سئو بهتر برباد خواهد رفت.

برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی ابزاری وجود دارد که با استفاده از آن این مقدار در حد نرمال خود قرار می گیرد نه بیشتر و نه کمتر! در گوگل یک مقدار ثابت یا میانگین مشخصی برای این عنصر سئو وجود ندارد ولی با این حال همیشه سعی کنید که کلید واژه اصلی تان بین ۲ و ۳ درصد باشد و نیز چگالی کلمه کلیدی ثانویه تان بین ۱ و ۲ درصد باشد.

چگالی کلمات کلیدی,چگالی کلمات کلیدی چیست,چگالی کلمات کلیدی در سئو

چرا چگالی کلمه کلیدی مهم است؟

در ابتدا داشتن چگالی بالا به عنوان یک گزینه برتری به حساب می آید اما پس از آپدیت های فراوان و گذر زمان این فاکتور از اهیمت کمتری برخوردار می باشد در صورت بالا بودن رقم آن از طرف گوگل جریمه خواهید شد و به عنوان یک سایت اسپم شناخته می شوید.

در دو سه سال اخیر، روش رتبه بندی گوگل تغییر نموده است و گوگل فناوری جدیدی به نام جستجوی معنایی یا Semantic Search را ایجاد نموده است و از آن در الگوریتم های سئو بهینه سازی استفاده می شود.

جستجوی معنایی

در این نوع از جستجو، ربات های گوگل به دنبال استخراج مفهوم اصلی محتوا هستند و این کار تنها با بررسی کلمات کلیدی صورت نمی پذیرد. در این حالت از فناوری جستجو معنایی استفاده می شود و تمام محتوا از جنبه موضوع و مفهوم اصلی مورد بررسی قرار می گیرند.

در تصویر زیر یک نمونه واضح از تکرار بیش از اندازه عبارت اصلی و چگالی کلمات کلیدی در سئو بالا را مشاهده می کنید.

چگالی کلمه کلیدی,محاسبه چگالی کلمه کلیدی,چگالی کلمات کلیدی

ربات های موتور جستجوی قدرتمند گوگل همیشه در پی این هستند که نزدیک ترین و بهترین نتیجه را به کاربران نمایش دهند. به این دلیل می باشد که از این فناوری استفاده می شود تا در ابتدا متوجه موضوع اصلی صفحه بشود و سپس بر اساس فاکتورهای دیگر رتبه بندی را اعمال نماید.

نحوه محاسبه چگالی

فرمول زیر برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی می باشد.

(Nkr / Tkn * 100)

Nkr به معنی تعداد کلکه کلیدی در متن و Tkn تعداد کل کلمات محتوا می باشد. به زبانی ساده این فرمول به صورت شکل زیر خواهد بود.

چگالی کلمات کلیدی چیست,چگالی کلمات کلیدی در سئو,چگالی کلمه کلیدی

پس باید تعداد کلید واژه اصلی که در محتواتان نوشته اید را بر تعداد کل کلمات موجود در متن تقسیم کنید و سپس عدد حاصل را در ۱۰۰ ضرب کنید و نتیجه حاصل همان است که باید برای میزان چگالی رعایت کنید.

در هنگام حساب کردن این فرمول حتما به خاطر داشته باشید که تگ های HTML و تگ های دیگر را در نظر نگیرید به این دلیل که تگ های Embed به طول معمول در محتوا پیج نشان داده نمی شوند.

متن ویدیو چندتا عبارت کلیدی

پر تکرارترین سوال، آقا چند تا از عبارات کلیدی را در متن مان بگذاریم. همیشه این سوال پرسیده می شود که چه تعداد عبارت کلیدی باید داخل متن مان باشد. دو تا بگذاریم، سه تا، پنج تا. رقیب مان نمی دانم فلان قدر استفاده کرده است؛ چه طوری آن آمده است بالا. کاری نداشته باشید که بقیه با چه تکنیک هایی بالا آمده اند و چه کارهایی انجام داده اند. شما هدف خودتان را دارید و باید تکنیک های خودتان را داشته باشید. اصلا نگاه نکنید که بقیه چه کاری انجام دادند و شما کورکورانه آن کار را تکرار کنید.

TF-IDFچیست؟ اختراع جدید گوگل است که؛ گوگل با آن بهینه سازی محتواها را انجام می دهد. در TF-IDF گوگل عبارت کلیدی ما را تشخیص می دهد و می آید آن عبارت کلیدی را، نسبت اش را در وب می سنجد. مثلا اگر صفحه ای در مورد آموزش سئو دارد، چکار می کند؟ گوگل می آید تعداد عبارت کلیدی صفحات شما را می سنجد. مثلا در صفحه آموزش سئو شما را می سنجد و می آید با رقیب ات می بیند که چه تعدادی استفاده کرده اند. اگر شما درست استفاده کرده باشید، رنک خوبی به شما می دهد و اگر نه، آن صفحات را کنار می گذارد.

محاسبه چگالی کلمه کلیدی,چگالی کلمات کلیدی,چگالی کلمات کلیدی چیست

در TF-IDF مهمترین نکته این است که حرف هایی مثل از، به، با، است؛ همه آنها حذف می شوند؛ و می آید می بیند که تمرکز اصلی این صفحه روی چه بوده است. همین صفحه را با صفحات دیگر مقایسه می کند.

حالا دانستن  TF-IDF چه کمکی به ما می کند. می توانید شما با این فرمول متوجه می شوید که خیلی نباید روی اعداد و ارقام گیر باشید. شما می آیید صفحه تان را با ده تا از رقیبای اول گوگل در آن عبارت کلیدی می سنجید و می بینید که آن صفحاتی که رنک بهتری دارند. چه تعداد از خود عبارت کلیدی و عبارات کلیدی های مترادف و long tail استفاده کردند.

با همین فرمول می توانید صفحه تان را به بهترین شکل سئو کنید و نباید خیلی سخت به این مساله نگاه کنید؛ که حالا چه تعدادی از عبارت کلیدی باید استفاده کنم.

اگر به آموزش های yoast در اینترنت دقت کنید. خیلی جالب هستند؛ می گوید آنقدر از عبارت کلیدی استفاده کنید که آن درصد مشخص، مثلا یک درصد یا دو و نیم درصد، رعایت بشود. دوست عزیز من دو و نیم درصد یا یک درصد، اینها نمی توانند برای تمام عبارات کلیدی ها یکسان باشد.

چرا نمی تواند، چون به شما گفتم که گوگل این عبارت کلیدی را با تمام وب می سنجد. اگر آموزش سئو باید پنج بار بیاید؛ طراحی سایت نباید پنج بار بیاید؛ شاید آن باید ده بار تکرار بشود. نسبت به همان عبارت کلیدی این کیورد تغییر می کند. امیدوارم که بتوانید از ویدیو استفاده کنید و مساله مهمتر لایک یادتت نرود. ممنونم و موفق باشید.

 

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *