produce-quality-content
رها حسینی
زمان انتشار مقاله ۱۴۰۰/۰۴/۱۷

تولید محتوای با کیفیت که بتواند نظر گوگل را جلب کند و رتبه سایت ما را بالا ببرد این روزها کار سختی شده است. زیرا معیارهای گوگل نسبت به گذشته متفاوت شده و تکنیک هایی که برای ارزیابی و رتبه بندی سایت ها استفاده می کند بسیار تغییر کرده است.
روزانه میلیون ها محتوا در سایت های مختلف بارگذاری می شود و هدف بسیاری از آنها این است که سایتشان در صفحات نخست گوگل قرار بگیرد. به نظر شما گوگل چگونه می تواند تمام این محتواها را بررسی کند؟

گوگل به عنوان یک هوش مصنوعی به راحتی می تواند محتوای با کیفیت را از یک محتوای بی کیفیت تشخیص دهد.

اینکه گوگل چطور می تواند این کار را بکند همیشه برای من جالب و جذاب بوده. به نظر شما گوگل بر چه اساسی کیفیت محتواها را می سنجد و آنها را رتبه بندی می کند؟

گوگل چگونه کیفیت محتوا را تشخیص می دهد؟

واقعیت این است که خزنده های گوگل وقتی وارد سایت شما می شوند با استفاده از سیگنال هایی شروع به تجزیه و تحلیل محتوا می‌کنند و سپس بر اساس معیارهای مشخصی این محتواها را ارزیابی می کنند.

اما گوگل در این مورد که این سیگنال ها چگونه عمل می کنند و معیارهای موردنظر چه هستند به هیچ عنوان صحبتی نکرده و تحت هیچ شرایطی هم تمام معیارهای خود را به کاربران اعلام نمی کند و آنها را به صورت یک راز نگه داشته است تا سایت هایی که به دنبال دور زدن قوانین هستند از آنها سوءاستفاده نکنند و گوگل بتواند به راحتی محتواهای بی کیفیت را تشخیص دهد.

اما با این حال متخصصان سئو سالها برای رمزگشایی قوانین گوگل تلاش کردند و با آزمون و خطا توانستند برخی از معیارهای گوگل را شناسایی کنند. عواملی مانند:

۱٫ نرخ مشارکت داخل سایت،
۲٫ نرخ مشارکت خارج سایت،
۳٫ تعداد کل بازدید کنندگان از صفحه،
۴٫ زمان باقی ماندن کاربران در صفحه،
۵٫ نظرات کاربران در بخش نظر سنجی سایت،
۶٫ کیفیت بک لینک ها،
۷٫ میزان و کیفیت لینک های دریافت شده،
۸٫ تعداد و کیفیت لینک های خروجی،
۹٫ ایندکس شدن محتوا،
۱۰٫ نرخ کلیک صفحات و …
برخی از مواردی هستند که گوگل با استفاده از آن ها کیفیت محتوای تولید شده صفحه را مورد سنجش قرار می دهد.

پس اگر صاحب سایتی هستید و می خواهید به یک برند تبدیل شوید، باید محتواهای با کیفیتی تولید کنید زیرا میزان رضایت کاربر از محتوای شما می تواند گوگل را مجاب کند که سایتتان را به جایگاه بالاتری در جستجوها ارتقا دهد.

محتوای با کیفیت از نظر گوگل چگونه محتوایی است؟

مهمترین معیارهای گوگل برای تشخیص محتواهای با کیفیت

۱- محتوای دست اول و یونیک

گوگل به محتواهای یکتا و دست اول علاقه زیادی دارد و بر عکس به محتواهای تکراری و کپی شده بسیار واکنش منفی دارد. حتی اگر محتوایی را از یک سایت بگیرید و سعی کنید کلمات و جملات آن را تغییر دهید گوگل کاملا متوجه می شود و به دلیل نشر محتوای تکراری رتبه شما را پایین می آورد.

۲- بک لینک های طبیعی و با کیفیت

اگر سایت‌های معتبر و متعددی به صفحات مختلفی از سایت شما لینک داده باشند، برای گوگل به این معناست که محتوای صفحات شما با کیفیت است به طوری که به عنوان یک مرجع با ارزش و غیرتکراری محسوب می‌شود که بسیاری به مطالب آن استناد کرده‌اند.

البته کیفیت لینک‌های دریافت شده هم برای گوگل اهمیت دارد. اگر این لینک‌ها از صفحات با کیفیت و با رتبه بالا دریافت شوند، برای گوگل به عنوان محتوایی با کیفیت در نظر گرفته می‌شوند.

۳- لینک به منابع خارجی

هر چند لینک دادن به صفحات داخلی مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت را بالا می برد با این حال گوگل علاقه دارد تا برای افزایش اطلاعات کاربر هم که شده در صفحات خود به منابع خارجی هم لینک بدهید. این لینک‌های خارجی اگر به صفحات پربازدید و مرتبط با موضوع صفحه باشند در افزایش کیفیت محتوای شما از نظر گوگل بسیار تاثیرگذارند.

۴- رفتار و بازخورد کاربران در سایت

نحوه رفتار کاربر در سایت و شیوه بازخوردی که به سایت شما می دهد برای گوگل بسیار اهمیت دارد.
اینکه کاربران چه واکنشی به محتوای شما داشته باشند، چه دیدگاهی را در بخش نظرات بنویسند و یا چه پاسخی به دیدگاه های دیگران بدهند، نشان می دهد که کاربران به این صفحه علاقه و توجه دارند.

مهمترین مساله برای گوگل این است که صفحه شما بتواند توجه کاربران را جلب کند، به سوالاتشان پاسخ دهد و نیاز آنها را برطرف نماید.

۵- سرعت بارگذاری صفحات

از آنجا که سرعت لود شدن کامل صفحات به همراه تمام عکس ها و گرافیک ها عامل مهمی در رضایت کاربر است به عنوان یکی از معیارهای مهم در تشخیص کیفیت محتوا در نظر گرفته می شود. امروزه کاربران اینترنتی چندان صبور نیستند و در صورتی که صفحه ای به کندی باز شود یا برای موبایل و تبلت ریسپانسیو یا بهینه نباشد باعث می شود کاربر به سرعت آن صفحه را ببندد و به سراغ یک صفحه دیگر برود.

۶- اشتباهات املایی و ویرایشی

گوگل آنقدر هوشمند شده است که می تواند حتی اشتباهات املایی و دستوری را هم تشخیص دهد. در صورتی که صفحه شما غلط های املایی و ویرایشی زیادی داشته باشد از آنجا که رضایت کاربری را پایین می آورد برای گوگل هم معیاری برای پایین بودن کیفیت محتواست. این قابلیت گوگل در مورد زبان های پرکاربرد مثل انگلیسی بسیار بیشتر است. یعنی گوگل صفحات پر اشتباه انگلیسی را بیشتر متوجه می شود و از صفحه نتایج خود حذف می کند.

۷- استفاده از تگ ALT برای تصاویر

تصاویر در افزایش جذابیت محتوا و جلب توجه کاربر تاثیر زیادی دارند به همین دلیل برای گوگل هم اهمیت دارند. اما تنها استفاده از تصاویر کافی نیست. گوگل تاکید زیادی در به کار بردن تگ Alt برای تصاویر دارد.

تگ Alt در زمانی که تصویر بارگذاری نشود می تواند بیان کننده موضوع تصویر برای مخاطب باشد. همچنین، مرورگرهایی که از قابلیت خواندن متن برای افراد نابینا برخوردار باشند نیز می‌توانند با خواندن این تگ، مفهوم تصاویر را به این دسته از کاربران اینترنتی انتقال دهند.

برخی کارشناسان سئو معتقدند استفاده نکردن از تگALT برای تصاویر مساوی با  محتوای بی کیفیت است زیرا تصاویر، فاقد توضیحات کافی برای خزنده‌های گوگل هستند.

محتوای با کیفیت از نظر گوگل چگونه محتوایی است؟

۸- زمان ماندگاری کاربر در صفحه

وقتی کاربران مدت زمان زیادی را در صفحه شما سپری می کنند به گوگل این معنا را می رساند که محتوای شما با کیفیت بوده که توانسته کاربر را در سایت نگه دارد اما در صورتی که بیشتر کاربران بعد از چند ثانیه صفحه را ببندند و بر روی نتایج دیگر کلیک کنند، گوگل متوجه می شود که آن مطلب برای کاربر چندان جالب نبوده یا نتوانسته به سوال او پاسخ مناسبی بدهد و به همین دلیل به سراغ صفحه دیگری می رود.

اگر این اتفاق برای یک صفحه بارها تکرار شود، گوگل این صفحه را به رتبه‌های پایین‌تری منتقل می‌کند و لینک دیگری را به‌جای آن در نتایج جستجو نمایش خواهد داد.

۹- نرخ بازگشت کاربران

گوگل بر اساس IP و دیگر امکانات و دسترسی هایی که دارد می‌تواند متوجه بازگشت مجدد یک کاربر به یک سایت بشود. اگر کاربری که صفحه ای را باز می کند بعد از یک یا چند روز دوباره به آن سایت وارد شود می تواند دلیلی بر مفید یا جذاب بودن محتوای آن سایت برای کاربر باشد. این نرخ بازگشت هر قدر بیشتر باشد نشان دهنده با کیفیت بودن محتوا از نظر گوگل است.

۱۰- بازخورد و باز نشر محتوا در شبکه‌های اجتماعی

اینکه کاربران چقدر مطلب شما را لایک می کنند یا آن را در شبکه های اجتماعی به اشترک می گذارند یکی از فاکتورهای مهم کیفیت محتوا از نظر گوگل به شمار می‌رود.

۱۱- جستجوی موضوع در کنار نام سایت

وقتی شما مطالبی را در سایت خود منتشر کنید که به خوبی به پرسش های مخاطبان پاسخ دهد و از آن رضایت داشته باشند نام سایت شما در ذهنشان باقی خواهد ماند و برای بار دیگر زمانی که به دنبال موضوعات مشابه آن باشند در کنار عنوان سرچ شده نام سایت شما را هم می نویسند. همین کار موجب می‌شود که گوگل متوجه کیفیت بالای مطلب شما بشود.

۱۲- استفاده از صدا و تصویر در کنار متن

زمانی که از ویدیو، صدا، تصویر، اشکال و ابزارهایی مثل ماشین حساب‌ها در کنار محتوای متنی خود استفاده کنید، گوگل از این کار شما بسیار خوشش می آید و رتبه شما را در نتایج بالا می برد.

تولید محتوا مبتنی بر سئو

اگر می خواهید در کار تولید محتوا موفق باشید و گوگل را متقاعد کنید که شما را به رتبه های اول نتایج جستجو ارتقا دهد باید بر اساس اصول سئو تولید محتوا کنید. محتوای سئو شده یعنی محتوایی که برای موتورهای جستجو بهینه سازی شده باشد. شما باید در این زمینه آموزش ببینید یا از کارشناسان سئو کمک بگیرید.

محتوای با کیفیت از نظر گوگل چگونه محتوایی است؟
یکی از روش های تولید محتوا مبتنی بر سئو استفاده مناسب از کلمات کلیدی است. انتخاب درست کلیدواژه هایی متناسب و مرتبط با محتوای سایت و استفاده بجا از آنها در متن می تواند ترافیک زیادی را برای سایتتان به وجود آورد. از طرف دیگر اگر همین کلمات کلیدی را به صورت بک لینک در وب سایت های دیگر نیز قرار دهید می توانید میزان بازدید سایت خود را چند برابر کنید.

 

جمع بندی

اگر می خواهید در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالایی به دست آورید باید محتوای با کیفیت تولید کنید. هر چند گوگل اصول و معیارهای خود را به دلیل عدم سوء استفاده احتمالی برخی سایت ها فاش نمی کند اما کارشناسان سئو طبق تجربه خود توانسته اند برخی از مهمترین فاکتورهای موردنظر گوگل را کشف کنند. رعایت این استانداردها به شما کمک می کند محتوای خود را برای موتورهای جستجو سئو کنید و در کنار پاسخ به نیاز کاربرانتان و افزایش بازدید سایتتان، جایگاه بالای گوگل را نیز از آن خود کنید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *