باورهای غلط درباره سئو
ثنا شاه محمدی
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۱۲/۲۷

باورهای غلط درباره سئو زیادی در میان افراد عادی وجود دارد، اغلب آنها آشنایی آن چنانی با مفهوم سئو و بهینه سازی سایت ندارند. متاسفانه یک سری از شرکت هایی وجود دارند که با فعالیت های اسپم، باعث افزایش این باورهای غلط در جامعه شده اند. در این مقاله می خواهیم این باورها را بشناسیم؛ که اگر با یک مشتری برخورد داشتید که باوری اینگونه داشت، آمادگی لازم را برای توجیح اش داشته باشید. با وبین سئو مانند همیشه همراه باشید.

باورهای اشتباه سئو سایت

سئو سایت کلاهبرداری باکلاس

هستند اشخاصی که معتقدند که یک سایت خودش بدون هیچ کاری، به مرور در نتایج سرچ گوگل ظاهر می شود و سئو کردن یک کلاهبرداری به حساب می آید. اما گوگل همیشه در حال آپدیت کردن قوانین و الگوریتم های خود می باشد که با آن بتواند تنها سایت های بهینه را به صدر جدول نتایج خود برساند.

باورهای غلط درباره سئو,باورهای غلط درباره سئو,باورهای غلط درباره سئو

تصویر بالا نتایج کار بر روی یک سایت می باشد که نشان می دهد که بهینه سازی و اعمال اصول سئو، چه تاثیر مثبتی در روند افزایش بازدید و رشد پروژه دارد.

سئو نیاز به صبر دارد و عموما افرادی که به این تفکرات غلط دامن می زند، می خواهنددر مدت زمان کم، معجزه ای رخ بدهد و به یک نتیجه عالی دست پیدا کنند. سئو اصولی به زمان، تلاش نیازمند می باشد.

گوگل خودش سایت ما را بالا می آورد

درجواب باید بگوییم نه! گوگل خودش نمی فهمد. اگر سایت را به حال خودش رها کنید و هیچ کاری برای رشد بیشترش انجام ندهید؛ نتیجه اش آمار تصویر زیر می شود:

باورهای غلط درباره سئو,باورهای غلط درباره سئو,باورهای غلط درباره سئو

هر سایتی که از نظر کیفیت و از لحاظ محتوا با ارزش باشد، مطمئنا در رتبه بندی های اول موتورهای جستجو قرار می گیرد. این قانون طبیعت نیز می باشد.

یادتان نرود که؛ با اینکه گوگل باهوش است و الگوریتم های هوشمند دارد؛ اما نمی تواند معجزه کند و تنها به خروجی های شما نگاه می کند.

سئو فقط یک بار

مورد بعدی این می باشد که؛ می گویند: ” خب ما یک بار سئو را انجام داده ایم و دیگر نیازی به آن نداریم”. تصور همیشگی نبودن کار سئو موجب افت شدید ترافیک و بازدید می شود. دلایل زیر مشخص کننده این هستند که چرا باید در کار SEO تداوم داشته باشیم:

  1. الگوریتم ها دائما درحال آپدیت و تغییر هستند.
  2. به روزرسانی محتوا یعنی ارزش برای کاربر و برای گوگل نیز اهمیت خاصی دارد.
  3. در لینک سازی، برخی از لینک ها تاریخ انقضاء دارند و بعد از مدت زمانی حذف می شوند.
  4. رقبای خود را فراموش نکیند؛ آنها در صحنه حضور دارند.

در صورتی که منبع درآمدتان تنها از سایت می باشد باید همواره در حال فعالیت بر روی پنل سایت تان باشید. اگر هم سایتی دارید که فقط برای برند سازی می باشد سالی یک یا دو بار کفایت می کند؛ اما آن را نیز نباید رها کنید.

من فقط می خواهم در یک کلمه کلیدی رنک اول گوگل را بدست بیارم

روی لانگ تیل ها حساب ویژه ای باز کنید شما می توانید با کلمات کلیدی طولانی Long Tail ترافیک بیشتری را برای خودتان بدست بیاورید.

لانگ تیل ها دقیقا همان نیازی است که کاربران در جستجوها به دنبال شان می گردند. بنابراین حتما در این خصوص تجدید نظر کنید و بر روی کلمات کلیدی طولانی نیز سرمایه گذاری نمایید.

گوگل سئو را دوست ندارد

سئو و گوگل با هم رابطه ای نزدیک و تنگاتنگ دارند. در این خصوص گوگل در بیانیه های متعددی اعلام کرده است که؛ اگر یک سرمایه گذاری خوبی بر روی سئو و بهینه سازی سایت بگذارید؛ قطعا می توانید رتبه یک را بدست بیاورید.

البته این نکته را باید حتما ذکر کنیم؛ همانطور که از بهینه سازی و سئو استقبال می کند، به همان میزان نیز از سئو کلاه سیاه و اسپم متنفر می باشد.

عضویت در شبکه های اجتماعی، بر سئو موثر نمی باشد

این تفکر غلط را با بیان دو مزیت عضویت در شبکه های اجتماعی، نقش می کنیم:

  1. با تبلیغ سایت و محتوای سایت می توان ترافیک را افزایش داد و در نهایت منجر به لینک بیلدینگ و اشتراک گذاری بیشتر می شود.
  2. محتوای سایت توسط موتورهای جستجو تشخیص داده می شود و آن ها را ایندکس می کند

فعالیت در شبکه های اجتماعی (اینستاگرام، تلگرام، فیس بوک و …) باعث بازدید کاربران از وب سایت تان شده که همین امر شانس دریافت بک لینک های خوب را افزایش می دهد.

سئو یک فریب یا شعبده بازی است

باید بگویم که شعبده بازی در سئو یعنی همان روش های کلاه سیاه که سایت را به قعر چاه می کشاند!

مشکل اصلی این افراد این است که فکر می کنند سئو تنها استفاده زیاد از کلمات کلیدی در عنوان می باشد.

یک سئو کار واقعی می داند چگونه با محتوا و لینک ها کار کند تا، مخاطبان از حضور در صفحه لذت ببرند. در لیست زیر کارهایی که SEO بر روی پیج انجام می دهد را مشاهده می کنید.

  • سرعت لود شدن محتوا و سایت افزایش می یابد.
  • تولید محتوای سبز و کاربردی برای کاربران.
  • با بهبود بخشیدن به فضای طراحی و محتوایی، منجر به افزایش حضور افراد در سایت می شوید.
  • با استفاده از لینک سازی، آمار بازدید و ترافیک را می توان افزایش داد.

جمع بندی

سئو مبحث گسترده ای می باشد که راهکارهای زیادی را برای بهینه سازی سایت ها در اختیار کاربران می گذارد. اگر یک کارشناس سئو نتوانسته باشد که با استفاده از ساختار های خاص SEO Sit، شما را به نتیج برتر گوگل برساند؛ به معنی بی ارزش و بی اهمیت بودن مبحث این کار نمی باشد. همانطور که حضور در رنک های عالی، نشان دهنده عالی بودن یک Website نمی باشد.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *