خلاصه کتاب قوانین محتوا
علیرضا خسروی
زمان انتشار مقاله ۱۴۰۰/۰۳/۱۹

خلاصه کتاب قوانین محتوا یکی از پر بحث‌ترین اتفاقات حال‌حاضر دنیای بازاریابی اینترنتی است. در این راستا کتاب قوانین محتوا وجود دارد که به مسئله‌ی جذب مخاطب از طریق تولید محتوا می‌پردازد. کتاب قوانین محتوا می‌تواند به شما راهکاری را ارائه کند که بتوانید بازاریابی محتوایی را به خوبی انجام دهید.

استفاده از محتوا امروزه به عنوان یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین فعالیت‌های بازاریابی یک کسب‌وکار اینترنتی است. ما در تمام زندگی‌مان به محتوا نیاز داریم، ما حتی برای خرید یک محصول فیزیکی یا دیجیتالی به اینترنت مراجعه می‌کنیم تا بتوانیم اطلاعات مد نظرمان را بدست بیاوریم. محتوا اگر نباشد فروش وب‌سایت‌ها چندین برابر کم‌تر خواهد شد.

چطور و در چه زمانی بخوانم؟

شبکه‌های اجتماعی نیز به دلیل داشتن محتوا نزد انسان‌ها محبوب شده‌اند و استفاده می‌شوند. اگر تا به الان از پیام‌های تبلیغاتی آزار دهنده یا ایمیل مارکتینگ استفاده کرده‌اید باید به شما بگویم که گذشته را فراموش کنید و برای برنامه‌ریزی محتوایی خودتان و کسب‌وکارتان در آینده فکر کنید و کار را شروع کنید.

برای شروع تولید محتوا و پادشاهی در سطح بازار باید به کار خود ایمان داشته باشید و مسیر را با پشتکار و برنامه‌ریزی طی کنید. در مجموع، محتوا یعنی خلق و بارگذاری هرگونه مطلب، پست بلاگ‌ها، ویدیو، کتاب الکترونیکی و وبینار است. برای داشتن نتیجه‌ی مطلوب از راه محتوا، باید مشتریان هدف خود را پیدا کرده، آن‌ها را جذب کنید و با تولید محتوای ارزشمند، مخاطبین را به خرید سوق دهید. کتاب در زمینه تولید محتوا زیاد پیدا می‌شود اما این کتابی که ما به خلاصه‌ی آن خواهیم پرداخت بی‌نظیر و متفاوت است.

کتاب قوانین محتوا چه هدفی دارد؟

کتاب قوانین محتوا در عرصه آموزش تولید محتوا فعالیت می‌کند، به شما راه و روش جذب مخاطب هدفمند را می‌آموزد و به مسیر رشد کسب و کارتان کمک می‌کند.

اگر بخواهیم نمونه‌ای از بازاریابی محتوایی را به شما نشان دهیم و یکی از قوانین محتوا را به شما بگوییم می‌توانیم شرکت پروکتر و کمبل (Procter and Gamble) را نام ببریم که برند پوشک پمپرز را تولید می‌کند. این شرکت علاوه‌بر تبلیغات ویدیویی و فروش مستقیم محصولات خود، روی تولید کردن محتوا نیز تمرکز جدی را دارد. این شرکت با هدف قراردادن مسائلی مانند دستشویی رفتن کودکان و… روی نقطه حساس والدین کلیک کرده است و از این روش فروش خود را افزایش داده است.

کتاب Content rules توسط آن هندلی و چارلز چمپن نوشته شده است و در ۳۲۰ صفحه موضوعات اشاره شده را شرح می‌کند ما در وبین سئو این کتاب را به طور خلاصه و رایگان برای شما آماده کرده‌ایم تا در کم‌تر از ۳۰ دقیقه محتوای یک کتاب ۳۲۰ صفحه‌ای را مطالعه کرده باشید.

تولید محتوا چگونه اهمیت شما به مشتریان را نشان می‌دهد؟

محتوا حاوی متن، ویدیو و تصاویری است که باعث می‌شوند کاربر از دیدن آن‌ها لذت ببرد، اطلاعات جدیدی را دریافت کند و میزان دانش شما را بسنجد. محتوا یک نوع مکالمه‌ی فردی ایجاد می‌کند تا اعتبار ایجاد کند و در نتیجه با استفاده از این اعتبار، اعتماد و رضایت مخاطب را بدست بیاورد.

وقتی محتوایی را منتشر می‌کنید تمامی مخاطبین و مشتریان شما با شرکتتان ارتباط برقرار می‌کنند و در آنِ واحد است که اعتبار را به سمت کسب و کارتان حرکت می‌دهند.

پرسونا مخاطب خود را بشناسید!

در این خلاصه کتاب قوانین محتوا پرسونا مخاطب یکی از مهم‌ترین عوامل تولید و بازاریابی محتوا است. شما باید در جهت رشد کسب و کارتان مشتری هدف خود را بشناسید، استراتژی محتوایی باید جوری جلو برود که مخاطب هدفمندتان جذب شود تا تبدیل به مشتری وفادار شود. هویت محتوایی رابطه دوسویه‌ای با پرسونا مخاطب دارد، محتوای یک کسب و کار باید مثل یک شخص باشد، به این معنی است که فرقی ندارد چه کسی محتوای کسب و کارتان را تولید کرده، در هر حالتی باید طوری تولید شود که مانند یک شخص واقعی در دنیای واقعی و یکپارچه کانتنت را انتقال دهد.

این یکپارچگی باعث عادت به چارچوب موضوعی، نگارشی، بصری و ویدیویی می‌شود و در نهایت محتوای تولید شده توسط شرکت، مشتری هدفمند را جذب می‌کند؛ پس در اولین قدم خود، پرسونا شناسی کنید!

خلاصه قوانین محتوا,خلاصه کتاب قوانین محتوا,کتاب قوانین محتوا

چگونه هویت محتوا خود را زیبا کنیم؟

در تولید محتوا ساده‌نویسی کنید، جذاب بنوسید و از اصطلاحات سنگین و تخصصی دست بردارید. به سمت جملات سنگین و ادبی حرکت نکنید، این نشان دهنده تخصص شما نیست، بلکه چیزی نشان دهنده حرفه‌ای بودن شما است که به خوبی برای عموم مفهوم باشد تا اکثر مخاطبین مطلب را بگیرند.

ساده‌نویسی به این معنی نیست که از جالب کردن پست‌های خود یا شخصیت بخشیدن به آن‌ها هراس داشته باشید. در حقیقت، شوخ‌طبعی و سرگرمی برای همه افراد، جذاب و گیرا است.

برای اینکه محتوای شما هدفمند شود، پرسونا را بشناسید، می‌پرسید چگونه؟ این سوال‌ها را در قالب محتوا اثر بخش از آن‌ها چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیر مستقیم بپرسید.

 • میانگین سنی مخاطبین
 • جنسیت مخاطبین
 • مکان جغرافیایی
 • هدف از دنبال محتوا
 • شغل و…

از این دسته موارد تحقیق کنید و اطلاعات را بدست آورید، حال با استفاده از این اطلاعات می‌توانید با ساده‌نویسی و گزیده‌نویسی یک محتوای درخور تولید کرده و آن را انتشار دهید.

اطلاعات خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

یکی از نکات مهم تولید محتوا به اشتراک گذاشتن محتوا در شبکه‌های اجتماعی است. کسب و کارهای زیادی هستند که شبکه‌های اجتماعی را دست کم می‌گیرند، تولید محتوا خلاقانه می‌تواند شاهکار ایجاد کند. با استفاده از گزینش محتوا و افزایش دایره‌ی محتوایی یا همان Content Curation به گسترش محتوای خود کمک کرده و از این روش برای تولید محتوای بیشتر در موارد هم حوزه استفاده کنید.

زمانی که در رسانه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنید یا وبلاگ شخصی خود را در وردپرس دارید، از محتوای تولید شده توسط کاربر یا به اصطلاح UGC استفاده کنید و بهره ببرید.

فرصت‌ها را غنیمت بشمارید

از هر فرصتی برای به اشتراک‌گذاری محتوا استفاده کنید، تولید کردن محتوا از طریق رسانه‌های اجتماعی باعث به اشتراک‌گذاری آن توسط مخاطبین می‌شود برای مثال در پلتفرم توییتر فعالیت کنید و توییت‌های جذاب بنویسید؛ در توییت خود از فرمت‌هایی استفاده کنید که باعث به اشتراک گذاشتن شود.

برای تولید، نظارت و تغییر محتوا، یک تقویم ایجاد کنید

یکی از اصل‌های مهم در این خلاصه کتاب، تقویم محتوایی است. تقویم‌های محتوایی به همان میزان تقویم‌های شخصی ضروری هستند؛ زیرا اگر می خواهید موفق باشید، باید مدیریت تمام رسانه‌های اجتماعی را که در آنها محتوا منتشر می‌کنید، در دست بگیرید. برای هماهنگی و مدیریت رسانه‌های اجتماعی خود، به یک برنامه نظام مند به نام تقويم ویراستاری (Editorial Calendar) نیاز خواهید داشت. سعی کنید یک مدیر محتوا یا به اختصار (CC0) تعیین کنید تا تقویم ویراستاری را مدیریت کرده و راهبرد انتشار محتوای شما را تحت نظارت خود داشته باشد.

 1. برنامه روزانه: حساب توییتر و فیسبوک را به روزرسانی کرده و به کامنت‌ها جواب دهید
 2. برنامه هفتگی: یک پست کوتاه وبلاگ یا یک مقاله در یک سایت با یک موضوع مشخص بنویسید
 3. برنامه ماهانه: یک مقاله موشکافانه، خبرنامه، ماهنامه هدفمند بنویسد
 4. برنامه بلند مدت: یک گزارش جامع از تمامی کارها بدست بیاورید و آن را تبدیل به ویدیو کنید
یک راه برای ساده سازی تولید محتوا این است که محتوای موجود در قالب را به اندازه و روش جدیدی عرضه کنید.

هوشمندانه اهداف و کلمات کلیدی خود را انتخاب کنید

در خلاصه کتاب قوانین محتوا به استفاده از سئو اشاره شده است و اینگونه به ما پیشنهاد داده می‌شود که کار خود را با تعیین اهداف کلی و هوشمندانه آغاز کنید و با استفاده از کلمات کلیدی برنامه ریزی شده کار را جلو ببرید، از کلمات کلیدی لانگ تیل (Long tail) شروع کنید و راهبرد قدرتمند و استراتژی شده‌ای را پیش بگیرید. شما با تولید محتوا هدفمند و با کیفیت می‌توانید مخاطبان زیادی را جذب کنید و با تعامل و استراتژی‌ها به درآمدزایی برسید.

نکات کتاب قوانین محتوا,خلاصه قوانین محتوا,خلاصه کتاب قوانین محتوا

متناسب با نیاز مشتری خود محتوا تولید کنید

قواعد و اصولی که در بوک لایت‌های قبلی آموختید، می‌تواند برای تولید محتوای همه نوع کسب وکار، فارغ از وسعت و نوع صنعت آن، مورد استفاده قرار گیرد؛ اما اگر زمینه تخصصی شرکت شما، تجارت به تجارت یا به اختصار بی‌توبی (B2B) است، باید یک سری نکات خاص را در ذهن داشته باشید.

B2B انجام بازاریابی محصولات و ارائه خدمات برای کسب وکارهای مختلف است، نه برای مشتریان فردی! علاوه‌بر این، شرکت‌ها شبیه مصرف کنندگان فردی نیستند و زمانی که تصمیم به خرید می‌گیرند، رفتار متفاوتی دارند.

اغلب کمیته‌هایی که مشتریان کسب و کار را هدایت می‌کنند، تحقیقات گسترده‌ای در مورد محصولات انجام می‌دهند. در نتیجه، مدت زمان جذب یک مشتری یا به اصطلاح، دوره خرید می‌تواند ماه‌ها طول بکشد. بنابراین، باید کاری کنید که مشتریان در این مدت طولانی به شما و محصولتان علاقه‌مند باقی بمانند. دلیل این اتفاق این است که کسب و کارها هم مانند دیگر افراد، نیازهای به خصوصی دارند.

بنابراین، باید برای آنها هم محتوایی گیرا و جذاب تولید کرد و در عین حال، سوالات آنها را پیش بینی کرده و پاسخ هایی در اختیارشان قرار بدهید. اما به نظر شما، یک راهبرد مفید برای انجام این کار چه می تواند باشد؟ یکی از این راهبردها، ایجاد صفحه گسترده‌ای است که تمام سوالات و نگرانی‌های احتمالی خریداران یک کمیته را نشان می‌دهد. برای انجام این کار، مشاوره گرفتن از ارائه دهندگان خدمات داده‌های بازاریابی، مانند تکتارگت (TechTarget) سودمند است؛ این کار می‌تواند شما را از نحوه تصمیم گیری شرکت‌های بزرگ آگاه کند.

کلام آخر

تولید محتوا را جدی بگیرید و با هدفمندسازی آن به جذب مخاطب بپردازید و برای تبدیل مخاطب به مشتری تلاش کنید. این دو جمله را همیشه در ذهن داشته باشید:

 • همیشه گوش بده! «به جای» همیشه زود تمامش کن!
 • استمرار…استمرار و تلاش رو همیشه دنبال کن و صبر، مقاومت و امیدواری رو همیشه همراهت داشته باش.

آیا کتاب قوانین محتوا را مطالعه کرده‌اید؟ نظرتان را با دیگر کاربران وبین سئو به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *