تولید محتوا,محتوای اثر بخش,محتوای پادشاه
محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۱/۰۷

تقریباً دو دهه پیش، آقای بیل گیتس اعلام کرد که “محتوا پادشاه است”! و همین اتفاق هم افتاد.

این جمله رو بارها و بارها از داخل بلاگ های مختلف و از دهن سئو کارها و کارشناس‌های بازاریابی اینترنتی شنیدید.اما این جمله معروف در سال ۱۹۹۶ میلادی معادل ۱۳۷۵ شمسی توسط آقای بیل گیتس در وبلاگ شخصی‌اش در سایت مایکروسافت نوشته شد.

تولید محتوا,محتوای اثر بخش,محتوای پادشاه

مقاله اصلی “محتوا پادشاه است” رو می‌توانید از این لینک مشاهده کنید که این مقاله توسط سایت archive.org، آرشیو شده است چون هیچ اثری از این مطلب در سایت مایکروسافت موجود نیست.

اگر ۱۰ سال پیش در مورد محتوا و استراتژی محتوا می‌شنیدیم شاید خیلی منطقی بود که با خودمون می‌گفتیم این مسئله کاملاً تخصصی است و مخصوص کسانی است که به‌نوعی اهل رسانه هستند و یا اینکه کارهای عجیب و غریب انجام می دهند.

قبل از این که بحث را شروع کنیم تأکید می‌کنم که به طور دقیق این مقاله را مطالعه کنید زیرا تمامی بحث ها به صورت کاملاً تئوری و آکادمیک گفته شده است.

شاید منطقی باشد که ابتدا از معنی محتوا شروع کنیم ولی به طور کاملا عمدا می خواهیم این مطلب را در آینده مطرح کنیم تا به طور دقیق تر مسئله را درک کنید.

پس فعلا محتوا را عکس یا مقاله یا فیلم و یا برنامه رادیو و تلویزیونی در نظر می گیریم.(محتوا راجب یک کتاب، پیامک، متن در فیس بوک، عکس در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام).

در حالت کلی هر پیامی که از طریق یکی از بسترهایی که به ما مربوط می شود به دست ما می رسد را محتوا در نظر می گیریم.

۱۰ سال پیش واقعا چه کسی دغدغه اصلی محتوا را داشت بیایید تا درکنار هم این مسئله را بررسی کنیم.اون شخص احتمالا ناشر بزرگ کتاب بوده است و یا صاحب امتیاز یک روزنامه بزرگ و به نوعی میتوان گفت که دغدغه محتوا برای کسانی است که صاحب رسانه هستند.

اما یکسری اتفاقات در دنیا افتاد که امروزه بحث محتوا به بخش اصلی زندگی همه ما انسان ها تبدیل شده است.شاید یکی از مهم ترین بخش ها ظهور تکنولوژی دیجیتال بود که می توان دقیق تر گفت که توسعه و فراگیر شدن تکنولوژی بود چون این تکنولوژی در دهه های قبل نیز بود اما تا این حد ارزان و قابل دسترس و فراگیر نبود.

چرا تکنولوژی دیجیتال روی حوزه محتوا تاثیر داشته است و اصلا ربط این دو مسئله یعنی محتوا و تکنولوژی دیجیتال چیست؟

چند مورد را فهرست می کنیم و قضاوت مثبت یا منفی یا خوب یا بد نداریم.فقط می خواهیم یکسری عوامل را که باعث شده گسترش تکنولوژی دیجیتال، حوزه محتوا را دگرگون کند را بررسی کنیم.

ابتدا می دانیم که تکنولوژی دیجیتال دسترسی به محتوا را بسیار ارزان کرد.در گذشته ما اگر می دانستیم که مقاله ای در یک کتاب وجود دارد دسترسی به آن مقاله به معنی خریدن کتاب و یا پرداخت هزینه سنگین یا قرض گرفتن و درنهایت کپی آن قسمت از کتاب بود و همه کارهایی که همه ما در دوران دانشجویی انجام دادیم.قبلا اگر به ما می گفتند که روزنامه ای مطلب جالبی داره باید مسیری رو طی می کردیم تا آن روزنامه را تهیه کنیم و این مسیر رفت و برگشت هزینه ای را به دنبال داشت.

در بهترین حالت اگر روزنامه تمام نشده بود و ما می توانستیم آن را تهیه کنیم هزینه عمده ای که پرداخت می کردیم مربوط به قسمت ها و صفحات دیگر روزنامه بود که نیاز ما نبود.

در حال حاضر تکنولوژی دیجیتال دسترسی به محتوا و حتی همین روزنامه را بسیار آسان و ارزان کرده است که با همین هزینه تهیه روزنامه در گذشته می توان به چندین روزنامه دسترسی داشت که می توان با یک جستجو ساده در موتور های جستجو پیدا کرد.

پس عملا اگر یک زمانی دسترسی به محتوا گران قیمت بود یا لااقل هزینه داشت تکنولوژی کمک کرد تا انسان ها سریع تر و ارزان تر و راحت تر به محتوا دسترسی پیدا کنند و محتوا تبدیل به یک کالای عام شده است.

اتفاق مهم بعدی که افتاد این بود که تولید محتوا هم بسیار ارزان شد و هزینه های فیزیکی بسیار کاهش یافت.قبلا زمانی که از یک شاهنامه بسیار نفیس صحبت می شد معنایش این نبود که فردوسی زحمت بیشتری برایش کشیده است.

منظور این بود که همان حرف ها و محتواهای فردوسی شاعر بزرگ روی کاغذهای ضخیم تر چاپ شده است و یا اینکه جلد این شاهنامه به صورت چرمی درآمده است.

نفیس بودن و ارزشمند بودن محتوا در ۱۰ سال گذشته این بود که در یک حوزه های کاملا نامربوط برای محتوا هزینه کرده ایم یعنی داخل جعبه های بسیار شیک گذاشته ایم.حرف و محتوا همان بود ولی قسمت عمده هزینه مربوط به بخش فیزیکی و موارد از این دست بود.

به طور کاملا خلاصه و مفید می توان گفت که تکنولوژی دیجیتال محتوا را عریان و با ارزش تر کرد و آن را به اصل خود برگرداند.

محتوای خاص,تولید محتوا,محتوای اثر بخش

محتوا به دلایلی مختلفی پادشاه است که ما به مرور ۵ دلیل اصلی می پردازیم.

بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو (مسئله مهمی برای سئو)

محتوا های با کیفیت و کپی نشده در سئو سایت بسیار اهمیت دارد و گوگل بسیار به سایت هایی که محتوا های ارزشمند و با کیفیت منتشر می کنند علاقه مند است.سایت های که مقالات و مطالبی را منتشر می کنند تا به غنی کردن بسار وب بپردازند.

تعامل بیشتر با مخاطب

محتوا می تواند تعامل کسب و کار ها را با مخاطبان و مشتری های خود بیشتر کند.به این منظور هم می توان بازخورد محتوا را در شبکه های اجتماعی و سایت کسب و کار مورد نظر را از طرف مخاطبان به شکل های مختلف دریافت کرد.

فروش و تولید جدید با محتوای باکیفیت پادشاه

محتوای خوب می تواند ارتباط و احساس مشتری و مخاطب را برند و کسب و کار شما بیشتر کند به عنوان مثال وقتی با یک محتوا با فرمت های مختلف مشکل و مسئله ای از مخاطب را حل کنیم.اعتماد و احترام آن مخاطب را به برند و بیزینس خود جذب کرده ایم و این به خودی خود می تواند مشتری خلق کند.

بالا بردن ارزش محصول و یا خدمات کسب و کار با محتوا

محتوا ها می توانند به صورت کاملا نامحسوس ارزش و اعتبار یک محصول و خدمت را بالا ببرند وقتی شما برای حل مشکل و مسئله مخاطب محتوایی را تولید و منتشر می کنید که با استفاده از محصول و خدمت خود توانسته اید مسئله را حل کنید به طور نامحسوس برای محصول خود تبلیغ کرده و ارزش را در ذهن ناخودآگاه مخاطب افزایش می دهید.

بالا بردن ترافیک و مخاطبان کسب و کار

به طور مثال اگر شما فروشنده لباس باشید و درمورد نحوه شستشوی لباس های رنگی و خاص محتوایی را تولید کنید ناخودآگاه مخاطبان را به سمت سایت و یا شبکه های اجتماعی خود هدایت کرده اید که اگر این محتوا کیفیت کافی را داشته باشد و یا اینکه اصول بازاریابی را در این مطلب رعایت کرده باشید می توانید ۴ مرحله بالا را برای خود رقم بزنید و درآمد خود را افزایش بدهید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *