محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۱/۰۷

استراتژی محتوا چیست و اینکه رابطه آن را با بازاریابی محتوایی و تولید محتوا با هم بررسی می کنیم و تا شما عزیزان به راحتی استراتژی تولید و بازایابی محتوا را برای سایتتان تعیین کنید.

حتما مقاله قبل را خوانده اید و مشتاق استفاده از بازاریابی محتوا هستید. این شگفت انگیز است، شک نکنید بهترین راه برای تولید محتوا همین است. خب بهتر است برویم سراغ اصل مطلب!

برای اینکه با بازاریابی محتوا بهترین نتیجه را داشته باشید می بایست برای تولید محتوا یک استراتژی منظم و درست داشته باشید. در این مقاله به شما کمک می کنیم که استراتژی مرتب و درستی را برای روند تولید محتوای خود بچینید. در ابتدا بیایید ببینیم که استراتژی محتوا چقدر متفاوت تر است؟

۱-   تعریف استراتژی محتوا و تفاوت آن با بازاریابی محتوا

شاید بخاطر برخی اشتراکات این دو عبارت به جای هم استفاده شده باشند اما این صحیح نیست که استراتژی محتو ا را هم معنی بازاریابی محتوا بدانیم و برای هر نوع از محتوا می توان یک استراتژی تعریف کرد که جدای بازاریابی آن باشد. اما می توان استراتژی محتوا را برای بازاریابی محتوا نیز به کار برد یعنی به جای استراتژی محتوا عبارت استراتژی بازاریابی محتوا را به کار ببریم. پس بطور خلاصه :

• استراتژی محتوا: ایده ها و راهکارهای داخلی و مدیریتی.

• بازاریابی محتوا: تقویم تولید محتوا، ایجاد محتوا، جمع آوری و مرتب سازی اطلاعات، تبلیغات، تکرار روند.

• استراتژی بازاریابی محتوا: چشم انداز کلی، دلایل و اهداف تولید محتوا، شناسایی مخاطب ها، سبک ها و روش ها، ایده ها و راهکارهای تولید محتوا، مدیریت خارجی.

استراتژی بازاریابی محتوا,استراتژی محتوا,تدوین استراتژی محتوا

استراتژی محتوا همه مطالب و محتوایی که به نوعی در نظر مخاطب نمایان می شود را تحت نظر می گیرد. در استراتژی محتوا چشم انداز کلی مدنظر است و دلایل تولید محتوا، بایگانی کردن آن و بروزرسانی محتوا مورد بررسی قرار می گیرد.

گاهی استراتژی محتوا بازاریابی محتوا را تحت پوشش قرار می دهد و در این مقاله مواردی را خواهیم گفت که شبیه به استراتژی محتوا هستند ولی دقیقاً نه، و این همان چیزی است که پیش تر به آن اشاره کردیم!

اما بازاریابی محتوا بیشتر روی اجرای اهداف تمرکز دارد، در واقع ایده ها و تکنیک های تولید، انتخاب و ویرایش محتوا طبق اهداف بازاریابی است. این محتواها شامل هر چیزی است که مخاطب می بیند و به نوعی با آن در ارتباط است.

خلاصه از نام آن مشخص است که بازاریابی محتوا بدنبال تولید نوعی از محتواست که هم مردم را به خرید محصول دعوت کند و هم در روند خرید محصول به آنها کمک کند.

برای اینکه تفاوت این دو موضوع کاملاً روشن شود بهتر است مثالی بزنیم. در شرکتی که مشتریانش اعتماد زیادی به آن ندارند، یک بازاریاب محتوا برای بدست آوردن این اعتماد مصاحبه ای با روسای شرکت ترتیب می دهد در حالی که وظیفه کارشناس استراتژی محتوا فقط ارائه چندین راهکار برای ایجاد این اعتماد است. پس می توان نتیجه گرفت که استراتژی محتوا راهکار می دهد ولی بازاریابی محتوا عمل می کند.

۲ – تدوین استراتژی محتوا چگونه است؟

بسیار خوب! حالا برای اینکه یک استراتژی محتوای خوب برای سایت خود ایجاد کنیم چه اقداماتی لازم است؟ برای اینکه بدانید ادامه مقاله را دنبال کنید…

 ۱-۲ چشم انداز: به کجا می روم؟تعریف استراتژی محتوا,طراحی استراتژی محتوا,استراتژی بازاریابی محتوا

تا به حال برایتان پیش آمده که بپرسید: “چه کاری انجام می دهیم؟” و یا “چرا این کار را انجام می دهیم؟”

استراتژی محتوا می تواند برای پاسخ این پرسش ها یک چراغ راهنما باشد. شما با استراتژی محتوا می توانید یک چارچوب کلی که مطابق شرایط شرکت شما و مخاطبان شماست ایجاد کنید که در عین حال نسبت به تغییر این شرایط منعطف باشد، پس باید این استراتژی را برای ۳ الی ۵ سال آینده شرکت برنامه ریزی کنید.

برای یافتن موضوع استراتژی خود، کافی است به پرسش ” چه نوع محتوایی در طول ۳ سال من را به اهدافم می رساند؟” پاسخ دهید. به این ترتیب شما در مسیر استراتژی محتوای خود قرار می گیرید و می توانید ایجاد و توسعه آن را آغاز کنید.

۲-۲ مخاطب من کیست؟

محتوایی که تولید می کنید برای چه گروهی است؟ چه افرادی دوست دارند محتواهای شما را بخوانند؟ شما برای چه مخاطبانی محتوا می سازید؟

بله شما باید بدانید برای چه کسی محتوا تولید می کنید و تمام اطلاعات مربوط به این افراد را بدست آورید زیرا شما می خواهید با این افراد ارتباط برقرار کنید. شناسایی مخاطب قدم بعدی در توسعه استراتژی محتواست.

برای مخاطب خود اطلاعاتی همچون موارد ذیل را بدست آورید:

• اطلاعات آماری (سن، جنسیت، محل زندگی، وضعیت مالی و …)

• دیگر سایت های مرتبط و مورد علاقه مخاطبان

• ابزارهای برقراری ارتباط مانند نوع شبکه های اجتماعی رایج، وسیله ارتباطی و …

• تحت تاثیر چه کسانی هستند؟ (فرد یا برند مورد علاقه برای تاثیر گذاری)

• نیازهای مخاطبان

در مقالات بعدی بیشتر به این موضوع می پردازیم و ابزارها و راهکارهایی برای شناخت دقیق مخاطب بررسی می کنیم اما بدانید که شناخت مخاطب اصل مهم در استراتژی محتواست و بدون آن این استراتژی کامل نخواهد شد.

معرفی کتاب ماشین محتوا

حتما به نکات اشاره شده در کتاب ماشین محتوا برای تعیین استراتژی بازایابی محتوا بیان شده دقت کنید تا شما هم محتوای اثربخش تولید کنید.

خلاصه کتاب ماشین محتوا

۳-۲ مراحل بررسی محتوا

قدم بعدی در استراتژی محتوا، بررسی محتواست، که گاهی اوقات با استراتژی محتوا اشتباه گرفته می شود حال آنکه بررسی محتوا یکی از مراحل استراتژی محتوا است و نگاهی عمیق به آنچه که به عنوان محتوا تولید شده می باشد. در ادامه نکات ساده و ابتدایی اما مهم در بررسی محتوا را توضیح می دهیم که رعایت آن آسان و لازم است.

۱-۳-۲ فهرست محتوا

از محتواهای موجود خود لیستی تهیه کنید. در سایت های کوچک بصورت دستی هم می شود انجام داد ولی در سایت های بزرگ می توان از ابزار Screaming Frog استفاده کرد که فهرستی از لینکهای سایت شما تهیه می کند. این آغاز روند بررسی محتواست.

۲-۳-۲ برچسب گذاری و سازماندهی محتوا

حالا در لیستی که تهیه کردید از طریق روش های زیر محتواها را دسته بندی کنید:

o موضوع محتوا :

سعی کنید فهرست محتواها را بر اساس موضوع آنها دسته بندی کنید بدین ترتیب می توانید با بررسی لایک ها بفهمید که مخاطبان شما بیشتر به چه مطالبی علاقه دارند. مثلا ممکن است متوجه شوید موضوع “روش های بازاریابی” علاقه مندی بیشتری نسبت به موضوعات دیگر دارد پس در این زمینه محتوای بیشتری تولید خواهید کرد.

o طول محتوا:

طولانی یا کوتاه بودن محتواها را بررسی کنید، آیا محتواهای طولانی تاثیرگذار تر هستن یا محتواهای کوتاه تر؟ مطالب جامع تر مورد علاقه مخاطبان هستن یا مطالب خلاصه؟

o سبک و لحن محتوا:

مخاطبان شما سبک های خنده دار دوست دارند یا تخصصی؟ شعار محور یا بامزه و سرگرم کننده؟ لحن گفتار محتواها را بررسی و دسته بندی کنید. این دسته بندی به شما کمک می کند تا لحن مورد علاقه مخاطبان را بیابید و طبق آن محتواهای بهتری ارائه دهید.

o جایگاه ارتباطی محتوا:

نحوه ارتباط محتوا با مخاطب چگونه است؟ در خصوص محصول صحبت شده یا در پیرامون شرکت شما؟ تعیین کنید که چه معیاری مد نظر هست و طبق آن، جایگاه محتواها را دسته بندی کنید.

o ماندگاری و تاریخ مصرف محتوا:

برخی از محتواها را برای مدت های طولانی میتوان استفاده کرد و تاریخ مصرف ندارند مانند محتواهای مرجع، و برخی دیگر اینطور نیستند. محتواهای خود را از نظر ماندگاری آن ها دسته بندی کنید.

o ویژگی های محتوا:

آیا محتوای شما ویدیو دارد؟ آیا دارای تصاویر مرتبط و تکسوگرافیکی است؟ عنوان و توضیحات متا و تیتر بندی ها رعایت شده است؟ بهینه سازی های سئو برای آن انجام گرفته است؟

۳-۳-۲ افزودن معیارهای موفقیت

حالا که بررسی محتواها انجام شد، می توانید معیارهای موفقیت را برای هر پست اضافه کنید که بر مبنای اهداف تعیین شده در استراتژی اولیه شما متفاوت است، اما لیست زیر می تواند شروع خوبی برای این کار باشد:

o ترافیک

o معیارهای تعاملی (زمان صرف شده در صفحه، تعداد صفحات بازدید شده)

o به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

o تبدیل کاربر به مشتری

خبر خوب این است که تا اینجا بخش سخت کار تمام می شود و تمام چیزهایی که مهم و مورد نیاز هست را در یک جا جمع آوری کرده اید و حالا نوبت آن است که از این اطلاعات لذت ببرید!

۴-۳-۲ تحلیل داده ها برای یافتن الگو

آیا هر ابزار را در یک پست مجزا معرفی کرده اید؟ آیا مطالب شما فقط برای افراد متخصص است؟ هیچ به افراد مبتدی که می خواهند تجربه کسب کنند فکر کرده اید؟ بررسی و دسته بندی محتواها به شما کمک می کند تا بتوانید نقاط قوت و ضعف مطالب خود را بشناسید و خلاء هایی که وجود دارد را پیدا کنید. شاید به مطالبی در سایت خود نیاز دارید که وجود ندارد!

استراتژی محتوا,تدوین استراتژی محتوا,تعریف استراتژی محتوا

در این مرحله به دنبال الگوهای رفتاری باشید که برای شما موفقیت به همراه داشته اند. با این کار می توانید مطالب خود را بر اساس آنها بروزرسانی کنید و محتواهای جدید بهتری تولید کنید.

توصیه می شود از جدول محوری (Pivot Table) اکسل استفاده کنید. این جدول برای تحلیل داده های شما بسیار مطلوب و کاربردی است، و به شما امکان مقایسه داده های طولانی و حجیم را می دهد. خوشبختانه نرم افزار excel، ابزار google spreadsheet و یا گوگل آنالیز تمام کارهای سخت شما را انجام می دهند و لیستی از میانگین ترافیک موضوعات و طبقه بندی های سایت شما را در اختیارتان قرار می دهند که می توانید از آن لذت ببرید.

۴-۲ هدف گذاری

تا اینجا چشم انداز کلی را برنامه ریزی کرده و محتوای فعلی خود را بررسی نمودید حالا باید روش هایی پیدا کنید که بتواند خلاء های محتوایی سایت شما را بپوشاند. در واقع باید هدف های تولید محتوای مطلوب را بدست آورید. این اهداف همان پر کردن خلاءهای سایت شماست.

اهداف را طوری تنظیم کنید که قابل فهم و قابل اندازه گیری و همینطور به روز باشند. دقت کنید که شما هدف را برای تولید محتوا تعیین می کنید پس باید دقیقاً برای تولید محتوا باشند. مثلاً هدف “قرار گرفتن در رتبه یک گوگل برای کلمه کلیدی لباس عروس” هدفی است کلی که نه تنها به تولید محتوا بلکه به تلاش های سئوکار سایت شما نیز بستگی دارد اما هدف “تولید محتوایی جامع درباره نحوه تهیه و دوخت لباس عروس” فقط به تولید محتوا مرتبط است و هدف بهتری است.

بهتر است ۳ یا ۴ هدف با محوریت تولید محتوا را برای استراتژی بازاریابی خود مشخص کنید. اطلاعات بیشتر و یافتن مراحل تعیین هدف، از پیدا کردن انگیزه تا برندسازی را در مقالات مختلف اینترنتی خواهید یافت.

۵-۲ هماهنگی سبک کاری و شخصیت نام تجاری

طراحی استراتژی محتوا,استراتژی بازاریابی محتوا,استراتژی محتوا

می توانید برای محتواهای خود یکسری قوانین و سبک کاری تعریف کنید. مثلاً در چه قسمت های لوگو یا برند تجاری شما درج شود، از چه علائم نگارشی استفاده شود، لحن متن گفتاری باشد یا نوشتاری، برند شما در چه قسمت هایی پررنگ شود و …

این راهنما می تواند یک استراتژی کامل باشد و در همه دستورالعمل ها، از علائم نگارشی تا نحوه برخورد با مخاطب و حتی نگارش صحیح مطالب نشان داده شود.

البته توصیه می شود تنها نکات و موارد ضروری درج شود تا هم رعایت آن ها سخت نباشد و هم اگر روزی کارمندتان استعفا داد کارمند بعدی بتواند به راحتی به قوانین شما مسلط شده و  به علائم تجاری شما احترام بگذارد. بطور مثال دو کلمه بلیت و بلیط هر دو صحیح هستند اما مطمئناً استفاده یکی از این دو واژه به نوع تجارت و مخاطبان شما بستگی دارد.

۶-۲ مستندسازی استراتژی محتوای خود

خب حالا نوبت به این رسیده که تمام آنچه که بدست آورده و جمع آوری یا مشخص کرده اید را مستند کنید تا مثل یک دفترچه راهنما، چراغ هدایت شما در مسیر تولید محتوا باشد. این مستند باید قابل فهم و در عین حال مختصر باشد. توضیحات بشکلی باشند که همه افراد چه مبتدی و چه حرفه ای آن را درک کنند و نیاز به صرف وقت زیادی برای خواندن نداشته باشند. همه احتمالات و اساس استراتژی را در آن توضیح دهید تا کاملاً شفاف باشد و خواننده با مطالعه آن متوجه منظور شما شود.

نکته نهایی:

از استراتژی بازاریابی محتوای خود خلاصه تهیه کنید تا بتوانید راحت تر آن را با دیگران در میان بگذارید و اگر در روند کار سوالی پیش آمد سریعاً پاسخ آن را بیابید. دقت کنید که محتوای شما باید انعطاف پذیر باشد تا اگر زمانی یکی از اهداف شما غیرقابل دستیابی شد بتوانید آن را تغییر دهید و یا تصمیم دیگری برای آن بگیرید.

تمرین طراحی استراتژی محتوا

یک استراتژی بازاریابی محتوا ایجاد کنید و تمام مراحل را طی کنید و در انتها مستندات استراتژی خود را تهیه کنید. نگران نباشید در هر کجا نیاز به کمک داشتید کافی است فقط در بخش نظرات سوال بپرسید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *