اهمیت سئو برای وب سایت
رها حسینی
زمان انتشار مقاله ۱۴۰۰/۰۴/۲۵

اهمیت سئوی سایت برای موتورهای جستجو موضوعی است که با گسترش کسب و کارهای دیجیتال بیشتر از گذشته مطرح شده است. آنقدر که در بازاریابی و تجارت آنلاین امروز، سئو یک نیاز اساسی به شمار می رود.

هر کسب و کاری که بخواهد وارد دنیای اینترنت شود باید بتواند خود را به خوبی معرفی کند و توجه و اعتماد مشتریان را به خود جلب کند. اما این کار چطور باید انجام شود؟ ممکن است در حرفه شما صدها یا میلیون ها سایت در سراسر جهان در حال رقابت باشند. چطور می توانید در میان این حجم رو به گسترش سایت ها خود را به رتبه بالای نتایج جستجو برسانید و کاربران را مجاب کنید که شما را انتخاب کنند؟

پاسخ تمام این سوال ها در یک کلمه خلاصه می شود: “سئو” پس آموزش سئو را جدی بگیرید!!

اما باید ببینیم چرا اهمیت سئو برای وبسایت ها هر روز بیشتر از قبل می شود؟

 

سئو برای وب سایت شما چه می کند؟

 

     ۱- وب‌سایت را با منطق موتورهای جستجو منطبق می کند.

هرچند موتورهای جستجو بسیار پیشرفته شده‌اند، اما هنوز نمی توانند صفحات وب‌سایت‌ها را مانند یک انسان درک، تجزیه و تحلیل نمایند. سئو کردن سایت باعث می شود موتورهای جستجو راحت تر بتوانند موضوع، اهمیت و کیفیت هر صفحه را متوجه شوند.

فرض کنید می خواهید عکسی را در سایت خود قرار دهید. هوشمندترین موتورهای جستجو هم در فهم محتواهای مختلف مانند محتواهای تصویری مشکل دارند. تنها یک سئوکار می تواند با استفاده از تکنیک های سئو و بکاربردن ساختارها و اصول خاص، محتوای ما را برای موتورهای جستجو قابل فهم نماید.

 

     ۲- به دیده شدن سایت در نتایج جستجو کمک می کند.

اگر سایتی که طراحی کرده ایم بازدیدکننده ای نداشته باشد پس هدف از راه اندازی آن چیست؟ یک وب‌سایت بدون استفاده از سئو نمی‌تواند به خوبی در نتایج موتورهای جستجو دیده شود. اگر می خواهید کاربران شما را پیدا کنند باید ابتدا بتوانید خود را به موتورهای جستجو معرفی کنید. وقتی موتورهای جستجو شما را شناسایی و ارزیابی کردند وارد رتبه بندی نتایج خواهید شد.

بیشترین انتخاب کاربران مربوط به ۵ نتیجه اول صفحه نتایج است. پس اگر به دنبال بازدید کنندگان بیشتری هستید باید با استفاده از اصول سئو خود را به رتبه های بالای نتایج جستجو برسانید.

 

     ۳- باعث افزایش ترافیک وب‌سایت می شود.

یکی از مهمترین کارهایی که سئو برای وب سایت شما می کند این است که می تواند ترافیک زیادی را برای سایت شما جذب کند. ممکن است شما در صفحه نتایج دیده شوید اما ورودی زیادی نداشته باشید. حتی بک لینک هایی که برای سایت خود می سازید هم ظرفیت محدودی دارند. بنرهای تبلیغاتی در پرترافیک ترین سایت ها هم درصدی از ترافیک را برای شما به همراه دارد.

آنچه می تواند گوگل را اقناع کند رتبه خوبی به شما بدهد و بازدیدکنندگان زیادی برای شما بیاورد سئو است.

ارتباطی که بین رتبه سایت در نتایج جستجو و ترافیک ورودی از طریق سئو وجود دارد بسیار پیچیده است. به این معنی که یک تغییر کوچک در رتبه شما می تواند تغییر بزرگی در حجم ترافیک شما ایجاد کند.

اهمیت سئو برای وب سایت,اهمیت سئوی سایت,مراحل سئوی سایت

     ۴- باعث بهبود تجربه کاربری و رضایت کاربران می شود.

سئو تنها برای موتورهای جستجو کارایی ندارد. بلکه با استفاده از تکنیک های سئو کاربران فهم بهتری از محتوای سایت شما خواهند داشت، محتوای موردنظر خود را در میان محتواهای سایت شما راحت تر پیدا می کنند و با بهتر شدن تجربه کاربری، نرخ تعامل و بازگشت کاربر بیشتر خواهد شد.

تا چند سال گذشته گوگل سایت ها را بر اساس چند فاکتور ساده رتبه بندی می کرد. به همین دلیل صفحه نتایج جستجو پر از محتواهای نامرتبط یا بی کیفیت بود که نتیجه آن نارضایتی کاربران بود. اما الگوریتم های گوگل در حال حاضر بسیار هوشمند شده اند و برای رتبه بندی سایتها صدها فاکتور را ارزیابی می کنند. اگر بخواهیم خود را با بروزرسانی های گوگل همراه کنیم باید به سراغ سئو برویم.

 

     ۵- به بهتر دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی کمک می کند.

میلیاردها نفر از مردم جهان حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. اگر وب سایت شما در نتایج جستجو رتبه و جایگاه خوبی داشته باشد و برای کاربر مفید و جذاب باشد این امکان را دارد که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود و این اشتراک گذاری هم یک لینک مفید به حساب می آید که باعث بهبود رتبه شما می شود و هم روی برندسازی شما موثر است.

 

     ۶- اعتماد کاربران را جلب نماید.

عبارت هایی که کاربران جستجو می کنند برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارند. آنها همان چیزی را به کاربران نشان می دهند که به دنبالش هستند. به همین دلیل کاربران اعتماد بیشتری به نتایج جستجوها دارند تا تبلیغات اینترنتی.

تجربه نشان می دهد که استفاده از روش های سئو و جذب ترافیک ارگانیک از طریق گوگل در موفقیت یک سایت خصوصا در درازمدت بسیار تاثیرگذارتر از روش های دیگر است. علاوه بر اینکه هزینه کمتری نسبت به سایر روش های تبلیغ دارد.

اهمیت سئو برای وب سایت,اهمیت سئوی سایت,مراحل سئوی سایت

     ۷- شما را در رقابت پیروز می کند.

شما تنها کسی نیستید که در حرفه خود در حال فعالیت هستید و سایتی را راه اندازی کردید. رقبای شما هم در اینترنت حضور دارند و در حال تلاش برای کسب رتبه های بالاترند. اما در این رقابت تنگاتنگ چه کسی برنده است؟

کاربران در جستجوهای خود به دنبال شرکت هایی هستند که بهترین خدمات را به آنها ارائه می دهد. خدمات خوب حتی از قیمت نیز مهمتر است. اگر محتوا یا محصولی که شما در سایت خود ارائه می دهید بهینه نباشد بدون شک کاربران به سراغ رقبای شما خواهند رفت. سئو به شما می گوید که حتی در میان رقبای بزرگ چگونه می توانید کسب و کار کوچک خود را معرفی کنید و به نتایج بالایی دست پیدا کنید.

 

چگونه سایت خود را سئو کنیم؟

برای کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل روش ها و تکنیک های زیادی در سئو وجود دارد که هر کدام می تواند به شکلی تاثیر مثبتی در موفقیت یک سایت داشته باشد. اما مهمترین فاکتورهایی که سئوی حرفه ای می تواند برای شما انجام دهد تا تغییر شگفت انگیزی در رتبه و ترافیک خود داشته باشید شامل ۳ مورد اصلی است:

     ۱- توجه به سئوی تکنیکال

استاندارد کردن کدها و سورس سایت، رعایت اصول سئو در طراحی صفحات، بهینه سازی سرعت سایت، ریسپانسیو کردن سایت برای موبایل نمونه هایی از سئوی تکنیکال هستند که یک سئوکار حرفه ای باید بتواند به آنها اشراف داشته باشد. زیرا ما برای اجرای استراتژی های سئو نیاز به یک بستر استاندارد و بهینه شده داریم.

اهمیت سئو برای وب سایت,اهمیت سئوی سایت,مراحل سئوی سایت

     ۲- وارد شدن به مسیر بازاریابی محتوا

فرآیند بازاریابی محتوا شامل تمام فعالیت های مرتبط با تولید و انتشار محتوا می شود مثل تحقیق کلمات کلیدی هدفمند، تحلیل رقبا، تدوین استراتژی محتوایی، تولید محتوای ارزشمند، لینک سازی داخلی (SEO On-page) و… . هر سایتی با استفاده از این روش ها می تواند در صحنه رقابت حرفی برای گفتن داشته باشد.

به یاد داشته باشید که موفقیت در سئو بدون تولید محتوای اصولی و باکیفیت تقریبا غیرممکن است.

 

     ۳- انجام لینک سازی هدفمند

شما با رعایت اصول سئوی تکنیکال و تولید محتوای باکیفیت خواهید توانست خود را به صفحه اول نتایج گوگل برسانید اما رقابت بر سر جایگاه بهتر بسیار سخت است. برای رسیدن به رتبه یک، کسب اعتبار بیشتر و برندسازی باید به سراغ فعالیت در شبکه های اجتماعی و لینک سازی خارجی بروید. کامنت مارکتینگ، خرید بک لینک، خرید رپورتاژ آگهی و تمام فعالیت هایی که به سئوی خارجی (SEO Off-page) مربوط می شود جزو کارهای مهمی است که در سئو باید انجام شود.

 

چه زمانی سئوی سایت تمام می شود؟

سئو کردن سایت و رسیدن به رتبه بالا در نتایج گوگل پروسه طولانی و زمان بری است. هرچند که با رعایت اصول و تکنیک های سئو در نهایت می توانید به رتبه یک برسید اما مهمتر از آن حفظ رتبه و ماندن در این جایگاه است. در این پروسه توجه به دو نکته بسیار اهمیت دارد:

اول اینکه اگر قصد دارید سایت خود را به صورت اصولی و بر اساس تکنیک های سئوی کلاه سفید به رتبه خوبی برسانید باید صبور باشید و اجازه دهید فرآیند سئوی سایت روند خودش را طی کند.

دوم اینکه باید بدانید سئوی یک سایت نقطه پایانی ندارد. تا زمانی که سایت شما پابرجاست و در حال فعالیت است شما به سئو نیاز دارید. اگر بخواهید برای مدتی پروژه سئو را انجام دهید و بعد از گرفتن نتیجه آن را رها کنید مطمئن باشید رتبه و ترافیک سایت شما افت خواهد کرد. در واقع تمام هزینه و تلاش هایتان از بین خواهد رفت.

به یاد داشته باشید که سئو یک پروژه مدت دار نیست بلکه یک پروسه همیشگی است.

 

جمع بندی

سئو یا همان بهینه‌سازی سایت به این دلیل اهمیت دارد که یک روش اصولی و قدرتمند برای بالا بردن رتبه سایت در موتورهای جستجو و افزایش ترافیک آن است.

سئو می تواند سایت شما را با الگوریتم های گوگل سازگار کند به طوری که موتورهای جستجو راحت تر بتوانند شما و نوع فعالیت تان را بشناسند و مخاطبان نیز راحت تر شما را ببینند و انتخاب کنند.

سئو راهی برای جلب اعتماد بیشتر کاربران در فضای پر رقابت اینترنت است. با رعایت استانداردهای سئو، بازاریابی صحیح محتوا و لینک سازی مناسب می توانید تجربه کاربری خوبی برای مخاطبانتان داشته باشید و با افزایش رضایتمندی آنها ارزشمند بودن خود را به موتورهای گوگل اثبات کنید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *