آموزش disavow کردن لینک اسپم
محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۸/۲۷

آموزش Diasavow کردن لینک های اسپم! خب شاید صحبت های کارشناسان سئو را شنیده باشید که می گویند به دلیل بک لینک های بی کیفیت سایت شما دچار جریمه گوگل شده است اما راه حلی به شما ارائه نکنند.

در این مطلب آموزش سئو سایت به تکنیک حذف کردن لینک های اسپم سایتتان می پردازیم و اینکه در ابتدا از کجا بک لینک ها پیدا کنیم و بعد تشخیص بدهیم که اسپم هستند سخت شد نه!!! نگران نباشید من قصد دارم تمام این پروسه را به شما آموزش دهم پس همراه من باشید.

میزان بک لینک و حساسیت گوگل به اسپم شدن؟

خب، اشتباه همیشگی بسیاری از دوستان که در حوزه سئو کار می کنند؛ این است که همه چیز با بک لینک حل می شود و مهم ترین عامل برای رتبه بندی در نتایج جستجو می باشد. گوگل برای تشخیص بک لینک های مخرب الگوریتم های مختلفی را در سال های اخیر برای اعتبار سنجی ساخته است.

الگوریتم پنگوئن

اولین بار در سال ۲۰۱۲ گوگل از الگوریتم جدید خود یعنی الگوریتم ضد اسپم پنگوئن نام برد. خب اگر الگوریتم ضد اسپم باشد پس باید کاملا در در مرحله لینک سازی برای سایتتان دقت کنید و طبیعی جلوه کنید. به تصویر زیر دقت کنید که آخرر بروزرسانی این الگوریتم در سال ۲۰۱۶ می باشد.(تصویر از بلاگ رسمی گوگل می باشد.)

disavow کردن,آموزش disavow,آموزش حذف بک لینک

به چه بک لینکی اسپم می گویند؟

معیارهای ممختلفی برای یک بک لینک باکیفیت و بی کیفیت وجود دارد اما فقط باید بک لینک های اسپم را تشخیص بدهیم؛ چرا که برای طبیعی سازی روند لینک سازی باید از همه نوع بک لینک(ضعیف، متوسط، قوی و مرتبطز یا نامرتبط و…) با انکرتکست های مختلف استفاده کنیم. پس بک لینک اسپم بک لینک ضعیف نیست! بک لینکی که اعتبار دامنه و صفحه پایینی دارد را اسپم نمی گویند. بسیاری از همکاران و کسانی که خود را کارشناس سئو می دانند با دو شاخص سایت MOZ، این کار را می کنند که می خواهم همینجا به شما بگویم که به این دو شاخص بسنده نکنید چون moz با گوگل بسیار فاصله دارد و نمی توان ابزار moz را شاخص اصلی اعتبار سنجی یک سایت بدانیم و تصور کنیم گوگل هم همین نظر را نسبت به سایت دارد!!

ویژگی های بک لینک اسپم

 • بک لینکی که در سایت های مزرعه لینک ساخته شده باشد. همان بک لینک های کامنتی در سایت های ژاپنی و چینی و گاها انگلیسی.
 • بک لینک های انبوه که در فوتر سایت های بسیار بی کیفیت و نامرتبط قرار می گیرند.
 • بک لینکی که در سایدبار سایتی قرار گرفته است که به چندین چند سایت نامرتبط دیگر لینک داده است.
 • بک لینکی که در گذشته گرفته اید و حالا متوجه هک شدن و غیرامن بودن آن سایت می شوید هم اسپم است.
 • بک لینک های بی کیفیت و نامرتبط با انکرتکست های نارمتبط که به صورت انبوه در دامنه های مختلف ساخته شده اند.
 • بک لینک هایی که با ربات ساخته می شوند و روند طبیعی لینک سازی را غیرطبیعی می کنند. لینک سازی انبوه برای سایت تازه تاسیس!
 • و …

مسئله مهم دیگر که در بین سایت های ایرانی در عبارات پررقابت وجود دارد سئو منفی است که در حال حضر همچنان شاهدآن هستیم! نمی توانم باور اگر قدرت پیشرفت دارد چرا دیگران را پایین می کشید تا جایگاهشان را بدست بیاورید! کسانی که این فعالیت های منفی را برای رقبای خود انجام می دهند در دنیای واقعی هم اینگونه رفتار می کنندو خوددشان شایستگی رشد و پیشرفت را به عادلانه و طبیعی را ندارند.

حالا اگر بخواهیم جلوی فعالیت این افراد را بگیریم همیشه حواستان به بخش links در سرچ کنسولتان باشد تا دچار افت رتبه نشوید. دوستان توجه داشته باشید که تشخیص لینک های اسپم به همین آسانی هم نیست و باید تجربه کسب کنید و به صورت تحلیلی و عمیق سئو را یاد بگیرید.

شناسایی بک لینک های اسپم یا مخرب

بیش از آن چیزی که نیاز بود در مورد مهم بودن تشخیص بک لینک های اسپم صحبت کردم اما باز هم تاکید می کنم که بسیار بسیار احتیاط کنید چون مسئله مرگ و زندگی کسب و کار اینترنتی شما مطرح است.

خب من تجربه بسیاری در تشخیص بک لینک های اسپم سایت ها داشته و در پروژه های مختلف دیده ام چه لطفی دوستان به رقیب خود داشتند. خب اینجاست که می گویم اگر دچار سئو منفی یا دچار افت ناگهانی رتبه شدید، حتما با من ارتباط بگیرید. کارهایی دهید را به ترتیب برای شما آماده کرده ام همراه من باشید.

 1. گرفتن لیست بک لینک های سایت به صورت لایو! لایو چه ماسخره بازیه!? خیر مسخره بازی نیست. شما اگر از سرچ کنسول استفاده کنید چون دیر به دیر بخش لینک ها بروزرسانی می شود و شما منتظر سرچ کنسول باشید سایت شما نابود شده است. پس ابزار دیگری نیاز است.
 2. ابزارهای مختلفی در سایت های MOZ, ahrefs, semrussh, nailpatel و بسیار ابزار دیگر وجود دارد که برای سایت های ایرانی تا به امروز ahrefs بهترین ابزار تشخیص بک لینک های یک سایت به صورت لحظه ای و زنده است.
 3. حالا لیست بک لینک های سایتمان را داریم که البته سعی بر اساس دامنه و میزان بک لینک شما از دامنه ها شروع کنید به تشخیص اسپم بودن که قبلا توضیحات کاملی ارائه کردم.
 4. آخرین مرحله استفاده از ابزار ضداسم گوگل یعنی Disavow است که باید بسیار دقت کنید که مبادا لینک های باکیفیت خود را هم همراه اسپم ها در لیست سیاه خود داشته باشید.(این برای چندمین بار)

حذف بکلینک های اسپم یا آموزش Disavow گوگل

خب لیست را تا الان ساخته ایم و حالا باید از شرشان خلاص شویم. یعنی به سراغ ابزار Disavow برویم. خب باید وارد لینک زیر شوید.

 

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

با جنین تصویری روبرو می شوید اگر اکانت سرچ کنسولتان را با جیمیل سایتتان لاگین کرده باشید.

آموزش حذف بک لینک اسپم,حذف بک لینک اسپم,disavow کردن

که البته می خواهم بگویم که این لینک بعد از چند مدت از کار می افتد و باید در سرچ کنسول جدید disavow را انجام دهید. یعنی اینجا?

آموزش disavow,آموزش حذف بک لینک,آموزش حذف بک لینک اسپم

به اینجا که رسیدید باید فایلی با پسوند txt بسازید و نام آن مهم نیست و به شکل زیر در آن دامنه ها و لینک هایی که اسپم هستند را وارد کنید.

حذف بک لینک اسپم,disavow کردن,آموزش disavow

این هم نمونه یک فایل که می توانید از آن الگو بگیرید.

در نظر داشته باشید که دو خطی که با # شروع شده اند هیچ تاثیری ندارند و صرفا توضیحات بری خود شما است که بخش بندی کنید.

خب عملیات با موفقیت انجام شد هوراااااا. نکته آخر اینکه دوستان اگر دامنه یا لینکی را Disavow کردید و همچنان در شرچ کنسول بود نگران نباشید اگر مراحل را درست رفته باشید؛ اثرات لینک های اسپم به تدریج کم و کمتر خواهد شد.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *