محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۶/۱۱

تگ عنوان یا تگ تایتل (Title) یکی از عناصر HTML است که در قسمت Head هر صفحه از سایت تان قرار می گیرد. نوشتن یک عنوان مناسب برای هر صفحه را می توان یک مهارت مهم برای یک سئو کار در نظر گرفت. دلیل اهمیت آن را می توان این عنوان کرد که اولین چیزی است که کاربران از سایت در صفحه نتایج جستجو می بیند همین تگ عنوان می باشد و اگر به صورت اصولی نوشته شود باعث افزایش بازدید سایت تان می گردد. در ادامه به بیان نکات کلیدی در خصوص نحوه نوشتن آن می پردازیم.

متا تگ عنوان از مهمترین فاکتورهایی هست که توسط گوگل سنجیده می شود و تاثیر بسزایی در رتبه بندی و رنک گوگل دارد.

دلیل اهمیت تگ عنوان

  • بسیاری از مرورگرهای کاربردی و پر استفاده (فایرفاکس، گروگل کروم، اینترنت اکسپورر و…) تایتل پیج تان را در بالای پنجره نمایش می دهند.

تگ title چیست,تگ title در html,تگ عنوان

  • اولین چیزی که کاربران در هنگام جستجو مشاهده می کنند، متا تگ عنوان در html می باشد که شما آن را نوشته اید.

تگ عنوان چیست,تگ عنوان در html,عنوان سایت چیست

تصویر زیر نمونه کد html برای تایتل، که در قسمت head نوشته می شود را نشان می دهد.

عنوان سایت در سئو,متا تگ عنوان,تگ title چیست

هر چه بهینه تر نوشتن این تگ باعث افزایش سئو و میزان اشتراک گذاری سایت تان در انواع شبکه های اجتماعی می شود. عنوان صفحه باید خلاصه ای دقیق و توصیف کننده محتوای اصلی هر پیج باشد.

نکات مهم در سئو تگ عنوان

طول محتوا

حداکثر تعداد کاراکتری تگ title در html حدودا یبن ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر است که توسط گوگل نمایش داده می شود. ولی سعی کنید آن را کمتر از ۶۰ نویسه بنویسید، زیرا در این حالت نمایش آن در صفحات نتایج جستجو، به صورت کامل صورت می پذیرد. اما اگر این رقم از ۶۰ عدد افزایش یابد، مطمئن باشید به درستی نمایش داده نمی شود و برخی از کلمات حذف خواهند شد.

قرار گرفتن عبارت کلیدی اصلی در ابتدا

برای اینکه یک تگ عنوان بهینه داشته باشید، حتما سعی بر این داشته باشید که این تگ را با کلمه کلیدی اصلی خود شروع نمایید. زیرا که:

  • در این حالت این صفحات توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو، بیشتر به کاربران نمایش داده می شوند
  • باعث جلب توجه بیشتر شده و کاربران را ترغیب می کند که بر روی آن کلیک نمایند.
  • در نهایت نرخ کلیک یا CTR سایت شما افزایش یافته و اعتبار آن نزد گوگل بالا می رود و به مرور در لیست صفحات اولیه جستجو قرار می گیرد.

نوشتن محتوای جذاب

در متن آن سعی کنید که از صفات جذاب مانند رایگان، تخفیف ویژه، طلایی و …. بیشتر استفاده نمایید. همچنین استفاده از اعداد نیز بسیار توجه برانگیز می باشد.

نوشتن محتوای تکراری ممنوع

هر صفحه حتما باید یک عنوان منحصر به فرد خود را داشته باشد. این امر آنقدر در نزد گوگل با ارزش می باشد که در وبمستر، گوگل این صفحات را شناسایی نموده و به آنها تذکر می دهد. محتوای عنوان باید طوری انتخاب شود که کاربران را مشتاق به بازدید از سایت نماید یا به اصطلاح call to action  باشد.

اگر تعدا صفحات تان زیاد می باشد و امکان نوشتن تایتل برای هر یک به صورت دستی امکان پذیر نمی باشد. حتما برای صفحه اصلی و سایر صفحات مهم سایت تان، یک عنوان مشخص را بنویسید و تمام قواعد و نکات سئو را که در آموزش سئو بیان می شود را، حتما مدنظر خود قرار بدهید.

قرار دادن نام برند در متن عنوان

نام برند حتما در متن عنوان صفحات اصلی (ارتباط با ما، تماس با ما، صفحه اصلی، قوانین سایت و …)  قرار گیرد. اما در خصوص سایر صفحات خود گوگل به صورت خودکار، این کار را انجام می دهد.

متن ویدیوی پست راهنمای گوگل باش

دست گوگل را بگیر و با خودت به سایتت ببر و به گوگل بگو که چگونه صفحات سایتت را بشناسد و همچنین از کجا بتواند موضوع هر صفحه را تشخیص بدهد. برای اینکه بتواند موضوع هر صفحه را بفهمد باید سه نکته را به گوگل بگویید.

اولین نکته: گذاشتن عبارت کلیدی در ابتدای تگ عنوان یا Title می باشد. وقتی شما عبارت کلیدی را در ابتدا عنوان قرار می دهید. گوگل به موضوع آن صفحه پی می برد؛ و متوجه می شود که مهمترین چیز در آن صفحه همان عبارت کلیدی می باشد. به عنوان مثال اگر صفحه ات در مورد آموزش سئو است، باید آموزش سئو را در ابتدای تگ عنوان استفاده کنید.

دومین نکته: استفاده از عبارت کلیدی در آدرس صفحات است. یعنی در داخل URL باید عبارت کلیدی گذاشته شود؛ همچنین سعی شود تا در ابتدای URL قرار داده شود. در نهایت می توان کاری کرد که URL فقط در مورد موضوع همان عبارت کلیدی باشد. به طور مثال اگر در مورد آموزش سئو در صفحه صحبت می کنیم؛ می توانیم seo-learning بگذاریم. با اینکار هم آدرس کوتاه تر شده و هم گوگل متوجه می شود که تمرکز اصلی ما بر روی آموزش سئو است.

تگ title در html,تگ عنوان,تگ عنوان چیست

سومین نکته: تگ های Heading که جز این موارد هستند گوگل هم توجه خاصی به آنها دارد. مهمترین تگ H1 است و شما می توانید این تگ H1  را هم با عبارت کلیدی شروع کنید. تا گوگل وقتی بعد از تگ عنوان به سراغ این تگ آمد، متوجه بشود که قطعا این صفحه در مورد آموزش سئو است. در نهایت گوگل متوجه می شود که این صفحه باید با صفحاتی که در مورد آموزش سئو صحبت می کنند، مقایسه شود.

سه نکته خیلی طلایی در مورد سئو محتوا به شما گفتم. حواستان باشد که اگر این نکات را رعایت کنید چیز خاصی در مورد سئو نیست و شما اینقدر نباید مساله را برای خودتان سخت کنید.

در طی این چند روز دوستان زیادی در دایرکت به من پیام دادند که ما اطلاعات را داریم ولی نمی دانیم به صورت عملی چه کاری باید انجام بدهیم. دوستان اطلاعات همین ها هستند. معجزه ای در سئو وجود ندارد. شما فقط و فقط باید نکات را اجرا کنید. اجرای نکات سئوی محتوا، ۳۰ درصد از کل سئو است. و شما می توانید با سئو محتوا به رتبه های خیلی خوبی برسید.

در عباراتی که حتی فکر آن را هم نمی کنید، چون در حوزه های مختلفی هنوز به آن شکل کاربردی و عملی از سئو استفاده نمی کنند. امیدوارم که این نکات به دردتان بخورد و بتوانید در داخل سایت خودتان استفاده بکنید. موفق و پیروز باشید.

 

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *