URL Slug چیست
محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۱۲/۱۶

URL Slug چیست، در این مقاله می خواهیم به معرفی این موضوع و همچنین به بیان روش ها و تکنیک های بهینه سازی آن بپردازیم. این پست کاربردی را حتما بخوانید. با این آموزش سئو حرفه ای وبین سئو همراه باشید.

آدرس برای هر صفحه مجزا می باشد و کاربر با تایپ آن در نوار آدرس مرورگر خود می تواند وارد پیج مدنظرش بشود. نامک دارای بخش های مختلفی می باشد که پارت اول آن نام دامنه می باشد و سایر بخش ها را، زیر دامنه می گویند.

https://www.webinseo.com/seo-tutorials/google-ranking-factors

در آدرس بالا وبین سئو که دامنه اصلی می باشد و بعد از آن زیر دامنه آموزش سئو و بعد صفحه اصلی مقاله می باشد. بخش اصلی که همان دامنه و یا آدرس سایت می باشد؛ ثابت و امکان تغییر دادن آن وجود ندارد. sub domain های بعدی مربوط به دسته بندی های سایت می باشند.

تعریف URL Slug

اسلاگ چیست؟ به بخش های زیر دامین یا همان پارت های قابل تغییر اسلاگ می گویند. با استفاده از slug به انواع موتورهای جستجو گفته می شود؛ صفحه سرچ شده توسط کاربر، در کدام بخش سایت قرار دارد. می توان این بخش dynamic را توسط یک سری قواعد و اصول بهینه سازی نمود؛ که برای افزایش رتبه سایت موثر می باشد.

اگر محیط وردپرس را قبلا دیده باشید و با آن آشنایی داشته باشید؛ این بخش را با نامک می شناسید و با ویرایش بخش نامک می توانید آدرس پیج را تغییر دهید.

slug چیست,URL Slug چیست,اسلاگ چیست

یکی از اصلی ترین و مهمترین بخش های سئو سایت همین تعیین نامک می باشد که توسط ربات های کرال کننده گوگل بررسی می شوند تا موضوع اصلی صفحه را درک کنند. شما می توانید با استفاده بهینه و با مفهوم از این پارت، هم کاربران و هم ربات های گوگل را با سایت خود آشنا کنید و کاری کنید که آنها کنجکاو و مشتاق بشوند که بر روی لینک آدرس کلیک کنند. شما می توانید با استفاده از این بخش کوچک اما واقعا حیاتی، گام بزرگی را در افزایش رتبه بندی سایت تان بردارید.

اسلاگ ها برای هر پیجی به صورت یکتا می باشند که نام دیگرش پیوند یکتا نیز می باشد. استفاده از آن موجب دسته بندی و نظم دهی به ساختار سایت تان می شود.

کاربرد دیگرش این است که؛ ربات های خزنده می توانند با خواندن آن قبل از ورود به صفحه، بک گراند یا پیش زمینه ذهنی داشته باشند و راحت تر آن را کرال یا بازخوانی کنند.

slug چیست,URL Slug چیست,اسلاگ چیست

در تصویر بالا می بینید که می توانید در باکس متنی پیوند یکتا، آدرس نامک خودتان را تغییر بدهید.

به صورت پیش فرض در WordPress این نامک در حالت نمایش “ساده” است که با شماره مشخص می شود؛ با تغییر دادن آن به حالت “نام نوشته” می توانیم همانطور که در تصویر می بینیم آدرسی با مضمون موضوع صفحه تایپ کنیم.

کاراکترهای مجاز در url slug، حروف کوچک می باشند و برای ایجاد فاصله بین دو کلمه از خط فاصله (-) می توان استفاده نمود.

نکات بهینه سازی URL Slug

در ادامه به سراغ مهمترین بخش مقاله می رویم یعنی؛ راهکارهای بهینه سازی بخش Dynamic آدرس سایت.

عدم استفاده از حروف اضافه

این بخش کوتاه است و شما باید با کمترین کلمات به بیان موضوع بپردازید؛ پس باید دور استفاده از کلمات و حروف اضافه را خط بکشید. حداکثر استفاده را با کلماتی کلیدی و مهم داشته باشید و مفهوم را خیلی سریع و صریح به موتور جستجو و کاربر برسانید.

حروف اضافه دو نوع داریم ساده و مرکب، حروف ساده مانند: از، به، با، بی، در، بر، برای، تا، مگر، جز، الان، الّا ،چون و … حروف نوع مرکب مانند به غیرِ، به اضافه یِ، به علاوه یِ، به وسیله یِ، به استثنایِ، ازنظرِ، ازرویِ، ازسرِ، ازقبیلِ، ازلحاظِ، ازحیثِ، ازجمله یِ، دربرابرِ، درمقابلِ، درباره یِ، و سایر موارد دیگر
slug چیست,URL Slug چیست,اسلاگ چیست

هدف استفاده از کلمات کلیدی

همانطور که گفتیم که این کلید اصلی وارد شدن به سایت تان می باشد؛ پس، در انتخاب عبارات کلیدی یا keywords های آن دقت نظر زیادی را باید به خرج بدهید. می توانید عبارات کلیدی محتواتان را به عنوان آدرس اسلاگ قرار بدهید. در این صورت یک آدرس پیوند یکتا کاملا بهینه و سئو شده دارید.

خلاصه و مفید

اسلاگ ها باید خلاصه، ساده و مفید باشند. از جملات پیچیده استفاده نکنید. با خودتان نگویید که این دو سه تا کلمه تاثیر خاصی بر روی پروژه من ندارد. آدرس صفحه تاثیر فوق العاده زیادی بر روی رتبه بندی دارد و از نظر الگویتم های گوگل، دارای جایگاه بالایی می باشد.

الگوریتم مرغ مگس خوار در این راستا پیاده سازی شده و اجرا می شود که تمام تمرکز آن، بررسی آدرس ها به جهت بهینه بودن می باشد.

جمع بندی

بعد از خواندن این محتوا، دیگر باید با اهمیت اسلاگ و آدرس صفحه تان کاملا آشنا شده باشید؛ و از این به بعد بتوانید URL های خیلی خوب و مفید را بنویسید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *