Rich Snippets,Schema Markup,Structured Data
محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۴۰۰/۰۸/۲۲

بهترین افزونه اسکیما برای سایت های وردپرسی را می خواهیم بررسی کنیم ولی در ابتدا باید بدانیم که کد اسکیما چیست و اصلا کاربرد آن در کجا می باشد.

Structured Data یا همان اطلاعات ساختار یافته مسئله ای که من همیشه در آموزش سئو سایت بسیار روی آن تاکید دارم. شما با ساختار دادن به محتوایی که در سایت خود منتشر می کنید به موتورهای جستجو برای متوجه شدن و درک بهتر محتوای شما بسیار کمک می کند و به همین دلیل موتورهای جستجو مخصوصا گوگل علاقه شدیدی به محتواهای ساختار یافته دارند.

 

حالا این ساختار کجا نمایش داده می شوند حتما موارد به مثل ستاره دار بودن نتایج جستجو، نمایش قیمت محصول، سوالات متدوال و… را در نتایج جستجو دیده اید. همه این اتفاقات به کمک کدهای اسکیما در سایت ها رخ می دهد. به این موارد Rich Snippets در نتایج جستجو گفته می شود.

 

حالا شما می توانید این کدها را به صورت دستی ایجاد کنید یا برنامه نویسی کنید. اما اگر از وردپرس استفاده می کنید افزونه هایی برای راحتی کار شما نوشته شده اند که البته مثل همیشه من افزونه را توصیه نمیکنم اما کسانی که دانش برنامه نویسی ندارند مجبور به استفاده از افزونه های وردپرس برای تولید کدهای اسکیما هستند.

 

چند اصطلاح ساده در بحث کدهای اسکیما

خب بریم سراغ تعاریف ساده از مفاهیمی که به صورت کاملا تخصصی در اطلاعات ساختار یافته استفاده می شود.

Structured Data : استراکپر دیتا یا داده های ساختار یافته، ساختاری استاندارد برای درک بهتر موتورهای جستجو از محتوای منتشر شده در سایت شما

Schema Markup : یک نوع از استانداردهای بخش Structured Data که در کدهای سایت خود استفاده می کنید که عموما به صورت کدهای JSON-LD هستند.

Rich Snippets : وقتی موتورهای جستجو صفحه ای از سایت شما که کدهای اسکیما در آن وجود دارد را کروال می کنند نمایش محتوای شما در صفحه نتایج جستجو (SERP) متفاوت می شود و اصطلاحا به این نمایش متفاوت Rich Snippets می گویند. نمونه ای که اکثر سایت ها در نتایج جستجو به دنبال آن هستند همین Rating یا ستاره های نتایج جستجو است.

Rich Snippets,Schema Markup,Structured Data

 

مثالی ساده اما شگفت انگیز از مفهوم کد اسکیما

فرض کنید شما یک سایت فروشگاهی دارید و در صفحه محصول آن سایت فروشگاهی اطلاعاتی مثل برند، قیمت، امتیاز کاربران، نام محصول و چیزهای مورد نیاز را نوشته اید و کاربران به راحتی آنها را تشخیص می دهند اما یک طرف ماجرا کاربران هستند در طرف دیگر موتورهای جستجو نیز نیازمند اطلاعات طبقه بندی شده و مرتب هستند که راحت تر متوجه محصول شما برندش و دیگر اطلاعات آن بشوند. پس حالا نیاز داریم به کدهایی که به موتور جستجو تمام این اطلاعات را با یکبار کراول صفحه بدهد حالا اینجاست که پای کد اسکیما به وسط می آید.

 

چطور؟ به تصویر زیر دقت کنید این تصویر با ابزار خود گوگل با نام structured data testing tool گرفته شده است.

 

اسکیما,افزونه اسکیما وردپرس,بهترین افزونه اسکیما وردپرس

کدام کد اسکیما اجباریه!؟

تنها بخشی که گوگل در ابزار مدیریت سئو سایت خود یعنی گوگل سرچ کنسول آورده Breadcrumb است. یعنی تمام صفحات شما بدون استثنا باید دارای برد کرامب باشند و حتما کد اسکیما این بخش هم به صفحات خود با افزونه اسکیما یا به صورت کدنویسی اضافه کرده باشید.

کد اسکیما,Rich Snippets,Schema Markup

دلیل اصلی استفاده از کدهای اسکیما

بدون شک با درک بهتر محتوا توسط موتور جستجو، اعتماد سازی بسیار مناسبی برای موتور جستجو گوگل اتفاق می افتد اما نتیجه این اعتماد چه می شود؟ بسیار ساده است! شما وقتی با محتوای غنی تری در نتایج نمایش داده شوید مسلما کلیک بیشتری به ازای میزان نمایشی که دارید دریافت می کنید یعنی به اصطلاح CTR بهتری خواهید داشت و این یعنی پیروزی شما در مقابل رقیبانتان و رفتن به رتبه های بالاتر توسط CTR بهبود یافته!

بهترین افزونه های اسکیما وردپرس

افزونه های اسکیما یا نشانه گذاری وردپرس انواع مختلفی دارند و تیم های مختلفی سعی در توسعه یک افزونه جامع داشته اند اما در ادامه ۸ افزونه را به شما معرفی می کنم.

حتما برای ایجاد کدهای اسکیما از یک افزونه در وردپرس استفاده کتید چرا که اگر دو افزونه همزمان کار کنند احتمال تداخل کد وجود دارد و به جای اینکه رشد کنید خطاهای زیادی در بخش کدهای اسکیما سرچ کنسول برای شما ثبت می شود و دچار افت رتبه می شوید.
  1. افزونه اسکیما WP Schema Pro
  2. افزونه اسکمیا WP Product Review
  3. افزونه اسکیما Ultimate Block
  4. افزونه اسکیما WPSSO Core
  5. افزونه اسکیما WP Review Pro
  6. افزونه اسکیما SNIP
  7. افزونه اسکیما Schema App Structured Data
  8. افزونه اسکیما WP Rich Snippet

 

این محتوا ادامه دارد منتظر بروزرسانی باشید

 

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *