اثر بخشی محتوا,اثربخش نویسی متن,تولید محتوا
محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
تولید محتوا اثربخش نکات مهمی دارد که با هم بررسی خواهیم کرد. اولین نکته این هست که هیچ الزامی در زمینه سبک نوشتن وجود ندارد!
مناسب یا نامناسب بودن سبک نوشته بستگی به هدف شما و مخاطب ها در رسانه شما دارد. بنابراین کلی ترین نکات رو که باعث بیشترین موفقیت شدن را بررسی می کنیم.
ولی شما با رعایت نکات زیر می توانید محتوا هایی تولید کنید که جذابیت بیشتری داشته باشند. کتابی چندین سال پیش منتشر شد و سر و صدای زیادی در دنیا کرد به نام Made To Stick که ترجمه فارسی آن با نام ایده عالی مستدام منتشر شد.
این کتاب راجع به موضوع ماندگاری متن ها، جملات، ایده ها صحبت می کند. تصور کنید بازدیدکنندگان سایت شما متن های مربوط به سایتتان یادشان بماند واقعا این هدف اصلی یک تولیدکننده محتوا نیست!
• ساده و تصویری
• غیر منتظره
• ملموس
• معتبر
• احساسی
• داستانی

ساده و تصویری بنویسید :

ساده سازی متن باعث می شود خواننده راحت تر با مطالب شما ارتباط برقرار کند.
مثال :
شما می خواهید به کودکی که کار درستی انجام داده جایزه ای بدهید وقتی به کودک بگویید که جایزه ای برایت در نظر گرفتم که خوشحال میشوی و خیلی دوستش داری شاید متوجه جایزه و موضوع نباشد ولی اگر به جای استفاده از این کلمه فقط بگویید بستنی شکلاتی برایت میخرم که روی بستنی شکلات های ریز رنگی رنگی دارد براحتی متوجه منظور شما از جایزه می شود.
کلمات از نظر مفهوم به چهار دسته تقسیم می شوند که در روانشناسی به این دسته بندی نردبان مفاهیم (the Ladder of Abstraction) می گویند.
نردبان مفاهیم :
۱٫ نام های خاص با قابلیت تصور (تقریبا اکثر مخاطبان تصویر خاصی را تصور می کنند.)
۲٫ نام های مشخص (تعریف دارند ولی گروه های بزرگ با مشخصه مشترک هستند.)
۳٫ نام های عمومی (تعریف دارند ولی گروه های بزرگ بدون مشخصه مشترک هستند.)
۴٫ مفاهیم محض (معنی مشخصی ندارند.)
باید همیشه سعی کنید بیشتر از کلمات سطح یک استفاده کنید. برای همین تمرین زیر را انجام دهید.
تمرین :
جمله زیر را به یک جمله تصویری تبدیل کنید.
تسلیم وسوسه مصرف دخانیات نشوید!

غیر منتظره باشید

جملات و یا رفتاری در محتوای خود داشته باشید که قابل حدس زدن نباشد. برای مثال سایتی که در حوزه حفاظت از محیط زیست فعالیت داشت هنگام ورود کاربر به سایت شما را وارد طبیعتی می کرد که زباله ای در آن هست و شما باید با موس خود آن زباله را وارد سطل زباله می کردید.
معمولا چنین حرکات غیرمنتظره ای در ذهن انسان ماندگار می شود. مثال دیگری از تبلیغات شرکت مک دونالد برای اپلیکیشن جدیدش که می توانید ببینید.
اثر بخشی محتوا,اثربخش نویسی متن,تولید محتوا

معتبر بنویسید

برای معتبر کردن یک محتوا یا نوشته می توانید از آمار و ارقام استفاده کنید. دادن آمار در مقالات اینترنتی بسیار آسان بوده و شما میتوانید با کمک سایت های معتبری که آمار را نشان داده اند این کار را انجام دهید. در واقع شما با لینک دادن به اون سایت معتبر برای خودتان اعتبار کسب  می کنید.
حتی می توانید آمارگیری را در مباحث تخصصی حوزه خودتان را خودتان انجام دهید و به این شکل مثال های قابل باوری برای مخاطب دارید که بسیار معتبر و قابل فهم هستند.

داستانی و احساسی بنویسید

مردم عاشق داستان هستند و داستان ها به راحتی در ذهن باقی میمانند. چرا خواننده مطلب خود را در فضای داستان قرار می دهد.

تولید محتوای پولساز :

روزی مرد کوری روی پله های ساختمانی نشسته و کلاه و تابلویی را در کنار پایش قرار داده بود روی تابلو خوانده میشد: من کور هستم لطفا کمک کنید. روزنامه نگارخلاقی از کنار او میگذشت نگاهی به او انداخت فقط چند سکه د ر داخل کلاه بود.
او چند سکه داخل کلاه انداخت و بدون اینکه از مرد کور اجازه بگیرد تابلوی او را برداشت ان را برگرداند و نوشته دیگری روی آن نوشت و تابلو را کنار پای او گذاشت و انجا را ترک کرد. عصر آن روزنامه نگار به محل برگشت و متوجه شد که کلاه مرد کور پر از سکه و اسکناس شده است مرد کور از صدای قدم های او، خبرنگار را شناخت و خواست اگر او همان کسی است که آن تابلو را نوشته بگوید، که بر روی آن چه نوشته است؟
روزنامه نگار جواب داد: چیز خاص و مهمی نبود، من فقط نوشته شما را به شکل دیگری نوشتم و لبخندی زد و به راه خود ادامه داد.
مرد کور هیچوقت ندانست که او چه نوشته است ولی روی تابلوی او خوانده می شد:” امروز بهار است، ولی من نمیتوانم آنرا ببینم !!“

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *