استراتژی تولید محتوا,استراتژی محتوا,استراتژی محتوای اینستاگرام
محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۱/۰۷

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید باید وقتی را برای نوشتن استراتژی محتوا خود بگذارید.با داشتن استراتژی محتوا، می‌توان گفت محتوا پادشاه است.

تفاوت بین استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا چیست؟

برای اینکه بتوانیم مفهوم استراتژی محتوا را بهتر متوجه بسیم در ابتدا تفاوت آن را بازاریابی محتوا (Content Marketing) را باید بدانیم.

افرادی هستند که از این دو اصطلاح به‌جای هم دیگر استفاده می‌کنند و آگاهی این را ندارند که این دو کاملاً باهم متفاوت هستند به‌این‌علت که شما برای محتواهایی که برای بازاریابی نیستند هم می‌توانید استراتژی داشته باشید.

ولی در اینجا به‌طور اختصاصی در مورد محتواهایی که بازاریابی دارند صحبت می‌کنیم و منظورمان استراتژی بازاریابی محتوا است.

استراتژی محتوا به چشم‌انداز اهمیت می‌دهد. جزییات چگونگی و چرایی محتوایی که ایجاد خواهد شد را بررسی و مدیریت می‌کند و درباره زمان‌بندی نمایش آن به مشتری و بازدیدکننده صحبت می‌کند. این نوع استراتژی بر روی تمامی محتواهایی که مشتریان شما در معرض آن هستند تمرکز می‌کند. استراتژی محتوا با بازاریابی محتوا همپوشانی دارد. به همین خاطر است که بیشتر افراد این دو را شبیه هم می‌دانند. اما به خاطر داشته باشید که آن‌ها کارهای یکسانی انجام نمی‌دهند.

بازاریابی محتوا بر روی تاکتیک‌ها و نحوه اجرای آن تمرکز دارد. ایجاد، گزینش و ویرایش محتوا که به‌طور خاص برای مقاصد بازاریابی ایجادشده‌اند. این موارد می‌تواند از هر چیزی همچون پست وبلاگی تا ایجاد صفحه تایید ثبت سفارش باشد و هدف آن ایجاد ارتباط  قابل‌اعتماد بین محصولات و خدمات شرکت و بازار است که درنهایت به خرید منجر می‌شود. بازاریابی محتوا در مورد ایجاد محتوایی است که افراد نه‌تنها آن را مورداستفاده قرار می‌دهند، بلکه  از آن در طول قیف فروش کمک می‌گیرند.

چجوری استراتژی محتوا داشته باشیم؟

قطار شهربازی و استراتژی محتوا

قطار شهربازی همیشه در حال گردش است و مقصد آن مشخص نیست و کسانی که سوار قطار می‌شوند لذت می‌برند و سرگرم هستند و شما هم می‌توانید با این استراتژی بازاریابی خوبی را داشته باشید چون کسانی که سوار قطار می‌شوند تا لذت ببرند حاضرند مبلغی را به شما بپردازند.

آنگاه کسب‌وکار شما دارای درآمد پیوسته و چرخشی می‌شود و شما دارید با محتوا پادشاهی را تجربه می‌کنید.

هرکسی که با شما و قطار شهرتان آشنا می‌شود دوست دارد تا سوار قطار شده و لذت ببرد.

شما باید ایستگاه‌های سرگرم‌کننده را فراهم کنید باید مسیر را هموار و هیجان‌انگیز داشته باشید.مخاطب شما می‌تواند یک ایستگاه با شما باشد و یا همیشه با قطار شما در حال سرگرمی و گردش باشد.حال شما می‌توانید در هر کسب‌وکاری باشید که منظور ما از سفرهای کوتاه می‌تواند فروش یک محصول یا خدمات باشد که اگر شما خدمات و محصول قابل‌توجهی نداشته باشید مخاطب از قطار شهربازی شما پیاده می‌شود.

مراحل ساخت استراتژی محتوای قطار شهربازی

استراتژی تولید محتوا,استراتژی محتوا,استراتژی محتوای اینستاگرام

۱٫ قطار مناسب را طراحی کنید.

منظور از قطار مناسب همان بستری است که در آن فعالیت می‌کنید که می‌تواند سایت، اپلیکیشن، شبکه های اجتماعی و … باشد.

اگر یک بستر مناسب داشته باشید که تعریفش برای سایت به این شکل است که سایتی مرتب، تمیز و ریسپانسیو (واکنش گرا مناسب برای دستگاه های مختلف اعم از موبایل، تبلت، کامپیوتر) و با سرعت داشته باشید که همه امکانات و قسمت های مختلف سایت فعال باشد تا سایت خطایی نداشته باشد تا افرادی که برای اولین بار به سایت سر می زنند دچار مشکل نشوند.

۲٫ بگذارید سوار قطار بشوند.

منظور از سوار شدن این است که کسانی که به شما سر می زنند مشتری شما شوند و یکبار از خدمات و محصولات شما که به صورت رایگان یا پولی است استفاده کنند.

روش های مختلفی برای این که افراد به مشتری شما تبدیل شوند وجود دارد که در مقالات بعد به صورت تخصصی در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

۳٫ سرگرمی و شگفتی ایجاد کنید.

با تولید محتوا و بازاریابی محتوا و داشتن بسته ها و خدمات رد نشدنی می توانید مسافران را سرگرم کنید.تمامی کار های شما می‌تواند شگفتی و سرگرمی باشد شما به صورت هفتگی، ماهانه و در کل سروصدا کردن شرایطی را ایجاد می کنید که افراد در قطار شما باقی بمانند و مسیر خود را ادامه بدهند.

۴٫ کاری کنید که قبل از سفر را فراموش کنند.

به نظر شما منظور از این قسمت چیست؟ تا حالا به این موضوع فکر کردید.

بزارید مثال ساده ای برای شما بزنم تا حالا شده فقط از یه سوپر مارکت خرید کنید یا به سوپر مارکتی که حتی از محل کارتون کمی فاصله داره برید ولی به اون مغازه ای که نزدیک تر هست نرید.به نظر خودتون علتش چیه؟چون شما واقعا از اون احساسی که موقع خرید از اون فروشگاه دارید لذت می برید چون بیشتر خرید ها احساسی هستند و شما الویت رو با قطار این فروشگاه میدونید.

این مثال رو میشه در مقیاس های بزرگ هم زد که شرکت های بزرگ تماما مشغول این کار هستند و خدماتی رو ارائه داده اند که شما خدمات شرکت ها و دیگران رو فراموش کرده اید.

۵٫ در آخر کاری کنید دنیا بدون وجود شما سخت باشد.

کمی به کسب و کار های بزرگ فکر کنید متوجه می شوید که اگر روزی تاکسی های آنلاین و فروشگاه های آنلاین و سرویس دهنده های آنلاین وجود نداشتند چقدر سخت بود.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *