الگوریتم پاندا
ثنا شاه محمدی
زمان انتشار مقاله ۱۴۰۰/۰۲/۱۸

الگوریتم پاندا وظیفه رسیدگی و نظارت بر روی نمایش محتوا دارد و از اینکه سایت های با محتوای بی ارزش و بی کیفیت بالا بیایند و رتبه خوبی کسب کنند نیز جلوگیری می کند.

دلیل و تاریخچه به وجود آمدن گوگل پاندا، به وجود آمدن مزرعه محتوا می باشد. مزارع محتوا به سایت هایی گفته می شود که تنها به جهت بارگذاری متن بدون هیچ نظارتی، ایجاد شده اند (تنها برای پرمحتوا نشان دادن). به مرور زمان مخاطبان نت از وجودشان اعلام نارضایتی و شکایت نمودند.

در فضای گسترده اینترنت، سایت های زیادی را می توانیم پیدا کنیم که دقیقا یک متن را کپی کرده اند بدون هیچ گونه تغییرات در آن؛ حتی در این میان روش های کلاه سیاه نیز استفاده می شود و می خواهند تنها با به کاربردن سعی و تلاش دیگران، خود را به نمایش بگذارند.

در این جا اهمیت وجود الگوریتم های گوگل به اثبات می رسد که؛ هر یک از آن ها بر روی بخش خاصی نظارت دارند.

در ادامه این مقاله آموزش سئو حرفه ای با مواردی که الگوریتم سئو پاندا برایش مهم است آشنا می شویم و همچنین راه حل برای رهایی از آن را یاد بگیریم.

چه مواردی برای پاندا مهم  است؟

باز این نکته مهم را متذکر می شویم که این algorithm تنها برایش رضایت کاربر مهم می باشد از وقتی که برای خواندن آن مطلب یا مقاله سپری کرده است، راضی باشد و می خواهد که خواننده content تکراری را نخواند.

پس با این وجود، باید بدانیم که چه عوامی باعث عصبانیت اش می شود و همچنین منجر به جریمه شدن می گردد. این موارد را حتما حتما بدانید و نگذارید در سایت تان رخ بدهد.

محتوای با طول کم:

اگر طول متن یعنی تعداد کلمات به کار رفته در آن بسیار کم باشد، ربات ها آن را بی کیفیت در نظر می گیرند و جریمه می شوید. باید متن طوری باشد که خواننده بتواند نیاز خود را از آن بدست آورد. تنها نوشتن چند جمله مرتبط با موضوع، کافی نیست.

محتوای کپی شده:

اگر متن شما در صفحات زیادی باشد و در صورت تغییر نیز، محتواها شباهت های زیادی باهم دارند؛ بهتر است خودتان نویسندگی کنید و یا در صورتی که یک مقاله بازنویسی می کنید حتما تغییرات فاحشی را در متن بگذارید و کلا ساختار آن را تغییر دهید؛ تا شامل جریمه الگوریتم پاندا نشوید.

عدم استفاده از منابع قابل اطمینان:

این مساله برای روبوت ها هنگامی مهم است که شما یک سری اطلاعات خاص از مخاطب را دریافت می کنید؛ مانند اطلاعات شخصی، یا بانکی.

وجود تبلیغات زیاد:

پیج هایی که بیشتر از اینکه متن با ارزش خودشان را داشته باشند؛ پر هستند از لینک های تبلیغاتی، بنرهای چشمک زن، تبلیغات کلیکی و سایر موارد. حتما این موارد را در سایت های دانلود فیلم یا موسیقی مشاهده کرده اید.

نداشتن ارتباط بین کلمه کلیدی جستجو شده با محتوا:

فرض کنید شما یک عبارت را در پنل سرچ گوگل نوشته اید و دکمه جستجو را زده اید، صفحاتی را باز می کنید که نه تنها هیچ مطلب قابل قبولی داخل آن ها وجود ندارد بلکه شما با هر کلیک تعداد زیادی تبلیغ را می بینید. این یعنی فریب مخاطب و پاندا را عصبانی می کند.

سایت های بلاک شده:

حتما برای شما هم پیش آمده است که سایتی را در black list گوگل کروم قرار داده اید و یا اینکه در خود گوگل آن را بلاک می کنید. این مساله را robot ها متوجه می شوند و کارت زرد را خواهید گرفت.

استفاده از محتوای کاربران:

صفحاتی وجود دارند که فضا را تنها از مطالب بی اعتبار و بی ارزش مخاطبان پر می کند. این مطالب پر از غلط املایی و گرامی هستند. این نمونه را در وبلاگ ها دیده اید.

خواندن مطلب به شرط عضو شدن یا دانلود برنامه:

این مساله واقعا آزار دهنده است که قبل از اینکه صفحه را باز کنید پنل دانلود یک برنامه خاص باز می شود و یا اینکه باکس پیامی را می بینید که باید به عضو کانال تلگرامی یا گروه ما بشوید. مشخص است که تقریبا هیچ مخاطبی این مساله را نمی پسندد و سریع آن را می بندد.

آموزش الگوریتم پاندا,الگوریتم پاندا,الگوریتم پاندا گوگل

نشانه های اینکه جریمه شدم چیست؟

شیوه جریمه کردن panda به این صورت است که کل ترافیک را کاهش می دهد و سایت تان تنزل رتبه می گیرد و اصطلاحا به آن Site Wide می گویند یعنی اینکه جریمه شامل صفحه خاطی نمی گردد و همه باید جور آن را بکشنند
  • کاهش چشمگیر ترافیک ورودی سایت.
  • ضفحات به سختی رتبه و رنک می گیرند.
  • دیگر مثل سابق در صفحات نتایج جستجو نمایش داده نمی شوید، اگر در صفحه یک بودید تنزل رتبه به صفحه دو یا سه پیدا می کنید.
  • به ازای هر آپدیت هسته گوگل، اعتبار شما نیز کاهش می یابد.
دقت کنید در گوگل وبمستر پیامی مبنی بر جریمه شدن به شما نشان داده نمی شود.

راه حل های رفع جریمه:

در ابتدا باید متوجه این بشوید که ایراد کار از کجاست. وقتی با مشاهده ویدیو و خواندن مقاله نوشتن محتوا با قواعد و اصول تولید محتوای سبز آشنا شدید؛ دیگر می توانید یک صفحه یونیک و خاص را ایجاد کنید. اگر بیشتر مطالبی که دارید سطح خوبی دارند مطمئن باشید پاندا آن را می بیند و ارزش را برای کل سایت در نظر می گیرد.

مشکلات را در پاراگراف های قبلی عنوان کردیم و تنها یک مورد باقی مانده است و آن است که؛ گاهی اوقات نداشتن یک صفحه مهم مثل ارتباط با ما یا درباره ما می تواند یک پوئن منفی به حساب آید. همه آیتم ها در نظر گرفته می شود.

در برخی موارد این تغییرات شامل Header, Footer و منو هم می شود و اگر در زمان درستش آن را اصلاح نکنید، مجبور می شوید در یک زمان واحد بیش از صدها صفحه را ویرایش و بروز رسانی کنید!

سخن آخر

بعد از اینکه اصلاح صورت گرفت، تقریبا پس از گذشت چهل و هشت ساعت، می توانید به خوبی شاهد این باشید که رتبه تان در حال افزایش است.

اگر از خودتان مطمئن هستید اصلا نباید نگران جریمه شدن توسط پاندای گوگل باشید. ویدیو های زیادی در لینک چگونه می توان عیب های پاندا را برطرف نمود وجود دارد با مراجعه و مشاهده آن ها نکات مفیدی را یاد خواهید گرفت.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *