الگوریتم پنگوئن
ثنا شاه محمدی
زمان انتشار مقاله ۱۴۰۰/۰۲/۱۵

الگوریتم پنگوئن، بر روی سایت های که می خواهند به روش های غیرمجاز مانند لینک سازی اسپم، خودشان را به رتبه های برتر گوگل برسانند نظارت دارد و آن ها را شناسایی، فیلتر و جریمه می کند.

در سال ۲۰۱۲ بود که این الگوریتم توسط گوگل وارد دنیای اینترنت شد و نحوه عملکرد آن در ابتدا به صورت دوره ای بود؛ یعنی اینکه در یک زمانی اجرا می شد یک سری از سایت های متخلف را جریمه یا پنالتی می کرد و بعد به اصطلاح خاموش می شد. اگر در این فاصله وب سایتی خودش را اصلاح می کرد باید تا زمان شروع فعالیت مجدد پنگوئن گوگل صبر می کرد.

اما در حال حاضر قضیه فرق کرده است؛ همزمان که سایتی کرال می شود معیارهای پنگوئن نیز در نظر گرفته می شود. بنظر می آید که این روش بسیار بهتر از روند قبلی باشد چرا که تغییرات به روز بوده و سئو کاران در لحظه متوجه اشتباه خودشان می شدند و می توانستند آن را برطرف کنند؛ به این روش آپدیت جدید Real-Time می گویند.

پنگوئن بیشتر روی کدام قسمت تمرکز دارد؟

طبق اعلام رسمی Google در آپدیت جدید این الگوریتم که در آموزش سئو بسیار مهم است بسیار حساس تر و جزئی نگرتر شده است. به این معنی است که تمام صفحات سایت را بررسی می کند و همان صفحه را شناسایی و بلاک می کند در صورتی که قبلا تاثیر را بر روی رنک اصلی سایت اعمال می کرد.

هم می توان گفت که گوگل صفحه محور شده است هم می توان گفت خیر اینطور نیست! در صورت شناسایی یک پیج بی ارزش، هم آن صفحه جریمه می شود و هم به صورت غیر مستقیم تاثیر بر روی رتبه بندی سایت دارد.

نقاط حساس الگوریتم پنگوئن گوگل

همانطور که در ابتدای شروع این مقاله بیان کردیم، تمرکز اصلی و روش کار الگوریتم پنگوئن بر روی بک لینک های شما است. این algorithm موارد زیر را در ساخت لینک های خارجی در نظر می گیرد:

  • حجم بالای backlink آن هم از سایت های با ارزش کم و نامرتبط
  • تمرکز بر روی انکرتکست دارد. بیش از حد بهینه شده باشند.
  • به کاربردن یک عبارت کلیدی خاص برای ساختن تمام لینک ها

در ادامه به صورت کاملا مفصل دو بخش مهم و حساس برای گوگل را معرفی می کنیم.

۱- لینک سازی:

سناریو گوگل در فرایند بک لینک سازی به این صورت است که؛ تمام موارد و تمام کانال های ورود و خروج یک سایت را در نظر می گیرد. شرکت گوگل همیشه این تاکید را دارد که سئو کاران نباید تمرکز اصلی خودشان را بر روی link building بگذارند بلکه باید همه جوانب سئو را در نظر داشته باشند.

به عنوان مثال: یک سایت را در نظر بگیرید که هیچ گونه فعالیت جانبی دیگری در سایر شبکه های اجتماعی ندارد و همینطور قدرت دامنه یا DA کمی دارد و همچنین رتبه اش کم می باشد؛ با این حال تعداد زیادی لینک خروجی دارد و مثلا بیش از ۱۰۰۰۰ لینک خارجی برای خود ساخته است. خوب خیلی واضح است که یک جای کار در اینجا می لنگد و ربات های گوگل از خود می پرسند که چطور این قضیه امکان پذیر است! چرا این سایت بدون هیچ گونه سابقه فعالیت و گاها نداشتن محتوای باارزش، این شبکه لینک بیلدینگ قوی و خوب را دارد؟

این مثال کاملا به شما ارزش و مفهوم لینک سازی طبیعی را نشان داده است. در مقابل این قضیه سایتی است که؛ هم تولید محتوا سبز و باکیفیت دارد، هم در شبکه های اجتماعی حضور پررنگی دارد و هم علاوه بر اینها شبکه لینک سازی یا PBN خوبی نیز دارد. پس همه چیز کاملا طبیعی است و مسلما این سایت می تواند رتبه های اول صفحات جستجو را برای خود بدست آورد.

در اینجا ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که بک لینک PBN چیست؟ بر روی لینک آن کلیک کنید تا مقاله آن را با توضیحات کامل و شفاف مطالعه نمایید.

۲- استفاده بیش از حد کلمات کلیدی:

به کاربردن زیاد و نوشتن آن در یک محتوا یا همان Keyword Stuffing نه تنها برای شما ارزشی را بدست می آورد بلکه نتیجه ای عکس هم دارد و باعث افت سئو و رتبه سایت می شود.

اگر در هر جمله از متن تان یک کلمه را چندین بار تکرار کنید، حوصله کاربر را سر خواهید برد و هیچ علاقه ای برای ادامه حضور در آن صفحه را ندارد و خیلی زود خارج شده و سایت را می بندد. از نظر گوگل هم شامل جریمه می شوید و گاها کارت زرد می گیرید و در نهایت پنالتی می شوید!

برای رفع این مساله چگالی کلمه کلیدی را حساب کنید یا از افزونه Yoast استفاده نمایید.

الگوریتم پنگوئن,روش کار الگوریتم پنگوئن,الگوریتم پنگوئن

از کجا متوجه بشوم که سایتم جریمه شده است؟

در صورتی که پنگوئن گوگل را عصبانی کرده باشید از روی نشانه های زیر متوجه خواهید شد:

  1. سایت شما دیگر بر روی یک کلمه کلیدی خاص، در رتبه اول نتایج سرچ قرار نمی گیرد مثلا ممکن است اگر قبلا در رتبه سوم بود به رتبه خیلی پایین پانصد تنزل پیدا کند.
  2. آن پیجی که شامل عبارت کلیدی اسپم شده، می باشد؛ به صورت کامل از لیست ایندکس گوگل خارج می شود (de-Index) ولی بقیه صفحات را ایندکس می کند.
  3. یک پیغام با عنوان “لینک سازی غیرطبیعی” در گوگل وب مستر سایت تان مشاهده کنید.

سخن آخر

در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها می خواهند که سایت شان را خیلی ارزان و بدون صرف کردن هزینه آن چنانی سئو کنند و وجود این تقاضاها برخی از سئو کاران را مجبور به استفاده از روش های اسپم و بی کیفیت نموده است. اما گوگل هم بیکار نمانده است و با انتشار و آپدیت ساختارش، می خواهد جلوی نفوذ شبکه PBN بی کیفیت و اسپم را بگیرد.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *