بک لینک PBN چیست
ثنا شاه محمدی
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۱۲/۲۳

بک لینک PBN چیست؟ می توان آن را یک حالتی از مزرعه لینک یا Link Farm نامید. مفهوم مزرعه لینک از سال ۱۹۹۹، به عنوان یک بستر ارتباطی بین سایت های هم موضوع، به جهت ساخت و ارائه لینک به یک وب سایت خاص، ایجاد گردید.

در اوایل به کارگیری این ساختار، از آن جایی که الگوریتم های گوگل به هوشمندی الان نبودند و مفهوم سئو و محتوا به این شکل امروزی نبود، استفاده از آن واقعا مفید بود و سایت ها برای دریافت رتبه، وابستگی زیادی به ساخت بک لینک داشتند.

این قضیه به حدی در میان وب مستران رواج پیدا کرده بود که؛ گوگل یک فاکتوری جدا با عنوان page rank را صرفا برای محاسبه تعداد بک لینک های ساخته شده و کیفیت آنها در نظر گرفته بود.

روش های مختلف لینک سازی مانند تبادل لینک های دوطرفه، سه طرفه و ثبت در سایت های مرجع و مرزعه لینک، تبدیل به یک کسب و کار شد. اما این قضیه با ایجاد مزرعه لینک های اسپم و با موضوعات بی هدف و نامربوط؛ از حالت اصلی خود خارج گردید و گوگل تصمیم گرفت که الگوریتم های خود را آپدیت کند و دیگر مثل سابق این روند ادامه پیدا نکرد و به امری دشوار و خطرناک تبدیل گردید.

لینک سازی خارجی و معمولی که یا به صورت دستی و یا با صرف هزینه ساخته می شود؛ ۳ ایراد زیر را دارا می باشند:

  1. سایتی که در آن لینک می سازیم ممکن است به مرور زمان فعالیت خود را کاهش بدهد و یا اینکه لینک و محتوای مربوط به ما، از بین برود.
  2. هر جا که ما باشیم؛ مطمئنا رقبا نیز آن جا هستند.
  3. سایت های مرجع و معتبر برای لینک بیلدینگ، هزینه زیادی را خواستار می باشند.

با در نظرگرفتن دلایل بالا، می توان نتیجه گرفت که ایده ساختن و داشتن یک شبکه خصوصی لینک سازی، کاملا منطقی به نظر می رسد.

چرا باید یک PBN بسازیم؟

۱- منابع لینک سازی را تحت کنترل خود داریم

اگر لیست همه سایت ها و لینک هایی که ساخته می شود، تحت نظر خودتان باشد؛ با مشکلات عدم و یا کاهش کیفیت، سایت های رقیب روبرو نخواهید شد. مهمترین مزیت آن این است با توجه به اینکه در جریان ساخت لینک ها قرار دارید؛ اگر هم از طرف گوگل جریمه بشوید؛ می توانید با مراجعه لیست backlink تان، آن که کم ارزش و مخرب است را پیدا کنید و آن را Disavow کنید.

با مشاهده مقاله آموزش Disavow کردن کاملا با راهکار و چگونگی انجام حذف لینک های اسپم آشنا می شوید.

۲- استفاده از دامنه های دارای اعتبار و قابل استفاده

در مزرعه لینک خصوصی تان می توانید به سراغ آن دامنه هایی بروید که با اینکه هنوز معتبر هستند؛ اما آزاد می باشند و فعالیتی را انجام نمی دهند. با انتخاب آن مواردی که موضوع شان با سایت شما مرتبط است؛ یک شبکه خیلی بزرگ و کاملا معتبر و مرتبط برای لینک سازی دارید.

۳- نظارت و کنترل ساده

در حالت لینک سازی معمولی شما باید مراحل ساخت اکانت و پذیرش لینک و موارد مختلف زیادی را پشت سر بگذارید تا با موفقیت لینک خودتان را بسازید. اما در این ساخت بک لینک PBN همه چیز در اختیار شماست و نیازی به تعامل با مدیران و حفظ لینک تان در آن سایت را ندارید.

گوگل چگونه بک لینک PBN را تشخیص می دهد؟

درست است که ایده خیلی جالب و کاربردی می باشد باید حواستان باشد که درمقابل شما، الگوریتم های هوشمند و پیچیده گوگل قرار دارند. اگر شما و شبکه تان شناسایی شوید هم برای وب سایت شما و هم برای سایت های دیگر آن شبکه، عواقب بدی در بر خواهد داشت.

در ادامه آموزش سئو چند روش که با استفاده از آنها گوگل شبکه شما را شناسایی می کند را؛ مورد بررسی قرار می دهیم.

۱- دامنه ها برای یک نفر باشند

شناسایی اینکه یک دامنه و یا چندین مورد برای یک شخص خاص می باشد، برای google اصلا کار دشواری نمی باشد. می تواند به راحتی رد پا را در شبکه پیدا کند.

برای رفع و جلوگیری از این مساله بهتر است که دامین ها به نام افراد مختلفی ثبت بشود و اطلاعات در حالت private قرار بگیرد. اطلاعات Whois (اطلاعات شخصی صاحب دامین) نیز اگر مخفی باشند هم از نظر گوگل مشکوک بنظر می رسد. پس در نهایت بهترین کار، ثبت دامنه به نام افراد مختلف می باشد.

۲- تمامی سایت های شبکه از یک سرور و یا هاست هستند

حواستان به ردپاها باشد! این قضیه که همه Domain ها بر روی یک هاست باشد واقعا یک نشانه است و شناسایی IP اصلا کار سختی نمی باشد.

پس برای حل این مورد هم باید از شرکت های هاستینگ گوناگونی، اکانت بخرید و یا سایت با IP مخصوص به خود را سفارش دهید؛ که این قضیه نیاز به صرف هزینه زیادی دارد.

۳- اطلاعات تماس و برندینگ برای همه یکسان باشد

باید برای هر کدام از اجزا این شبکه خصوصی، لوگو، شماره تماس و موقعیت جغرافیایی، صفحه درباره ما و… مجزا تهیه کنید که اصلا تکراری نباشد.

۴- محتوای تکراری و به روز نشده آپلود شود

در روش های قدیمی،  تنها ساخت بلاگ و قرار دادن محتوای تکراری در آن، برای رشد و نگه داری شبکه، کفایت می کرد. در حال حاضر باید هر پست، یک محتوا یونیک و کاملا به روز شده تولید کنید.

۵- سایت ها به جای دیگری لینک نفرستند

حواستان باشد که در محتوا، علاوه براینکه به شبکه داخلی خودتان لینک ارسال می کنید؛ باید یک لیست از سایت های مرجع و معتبر حوزه کاری تان داشته باشید و هر چند وقت یک بار، داخل محتوا لینکی به آنها بسازید؛ تا همه چیز کاملا طبیعی به نظر برسد.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *