آتوریتی سایت
نویسنده: محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۱۰/۲۰

آتوریتی سایت یا همان Domain Authority، اعتباری است که سایت ما در نزد گوگل بدست می آورد و نگه داشتن آن نیاز به تلاش مستمر و پیاده سازی اصول بهینه سازی و سئو دارد. گوگل عددی بین ۱۰ تا ۱۰۰ را برای این فاکتور در نظر گرفته است.

در ادامه ی این مقاله در ابتدا به شرح نحوه محاسبه و مشاهده قدرت دامنه هر سایتی می پردازیم و سپس به توضیح عوامل موثر بر آن و روش های افزایش اعتبار سایت خواهیم پرداخت. خواندن این مقاله از وبین سئو، را از دست ندهید.

نحوه محاسبه دامین اتوریتی

شما می توانید DA وب سایت خودتان و یا رقیب تان را ببینید. برای محاسبه دامین اتوریتی هر سایتی باید ابتدا در وب سایت MOZ ثبت نام کنید. برای مرحله بعدی دو روش وجود دارد.

روش اول:

وارد این لینک شوید. و آدرس سایت مدنظرتان را وارد کنید و سپس بر روی دکمه Get free link data کلیک کنید.

Domain authority چیست,آتوریتی سایت,اتوریتی یعنی چه

بعد از آن سایت ماز به بررسی می پردازد و نتیجه به صورت تصویر زیر به شما نمایش داده می شود. و شما می بینید که سایت webinseo.com از چه قدرت دامنه ای برخوردار است.

اعتبار دامین,بررسی آتوریتی,تست پیج اتوریتی

روش دوم:

در این روش شما با نصب افزونه MOZ در گوگل کروم، یک دسترسی خیلی آسان و راحت برای تست پیج اتوریتی دارید. با استفاده از این لینک اقدام به نصب این Extensions در کروم نمایید. در نحوه نمایش آن نیز به صورت می باشد. یک به صورت مستقیم این ابزار را هنگامی در سایت مدنظرتان هستید؛ فعال کنید. یک کادر باریک کوچکی در بالای صفحه مانند تصویر زیر ظاهر شده و اطلاعات آن مشخص است.

قدرت دامنه,محاسبه دامین اتوریتی,Domain authority چیست

در توضیح تصویر باید بگویم که DA اعتبار کل سایت است و PA ارزش هر صفحه از آن سایت را نشان می دهد.
بعد از نصب این افزونه بر روری مرورگر Google Chrome، زمانی که شما در صفحه سرچ گوگل باشید؛ با جستجوی هر کلیدی واژه ای می توانید اطلاعات اعتباری مربوط به دامنه همه سایت ها را ببینید. در تصویر زیر این قابلیت را مشاهده می کنید.

آتوریتی سایت,اتوریتی یعنی چه,اعتبار دامین

در ادامه می خواهیم به چند سوال که ممکن است به ذهن شما خطور کند پاسخ دهیم و بعد از آن به مهمترین بخش این مقاله یعنی، معرفی روش های افزایش اعتبار دامین بپردازیم.

آیا دامین اتوریتی (DA) میزان دقیق اعتبار سایت مان را بیان می کند ؟

در واقع جواب این سوال منفی است و ما باید بگویم که ابزار MOZ به صورت یک شبیه ساز عمل کرده. یعنی اینکه طراحان آن، با بررسی و کنار هم قرار دادن یک سری فاکتور و آیتمی که برای گوگل اهمیت دارد (در ادامه این عوامل را بیان می کنیم)؛ این خروجی را به شما نشان می دهند. در واقع ابزار “ماز” این عدد را حدس می زند. حالا باز هم شاید این سوال را بپرسید که خوب با این تفاسیر چرا ما باید به آن اعتماد کنیم؟ باید بگوییم که در حال حاضر وب سایتی معتبرتر و قدرتمند تر از MOZ وجود ندارد که یک خروجی دقیق تر به ما نشان بدهد.

در اکثر موارد این آمار اطلاعات خوبی را به ما می دهند و نمی توان گفت همیشه جواب آن حدسی و یا غلط است.

آیا اتوریتی سایت به ما می گوید که باید چه رتبه ای در گوگل داشته باشیم؟

پیش آمده است که کارآموزان، سئوکاران حرفه ای و حتی مدیران سایت ها به من می گویند که چرا سایت رقیب، با اینکه نگاه کرده ام DA , PA کمتری نسبت به من دارند ولی در نتایج سرچ گوگل رتبه خوبی دارند؟ جواب این است که همانطور که در بالا ذکر کردیم این آمار خیلی دقیق نیست و نمی توان روی آن به عنوان معیار اصلی حساب باز کرد. اما مهمترین نکته: ممکن است آن سایت رقیب شما با اینکه اعتبار خوبی نداشته باشد ولی یک محتوای خیلی خوبی را تولید کرده باشد و با آن کلمه کلیدی توانسته باشد در نزد گوگل رنک خوبی بگیرد و در رتبه برتر صفحات جستجو نمایش داده شود.

سئو خیلی پیچیده تر از این موارد است و نمی توان با یک سری قواعد ثابت آن را تعریف کرد و پیش برد.

عوامل موثر بر روی آتوریتی سایت

رسیدیم به بخش اصلی این مقاله، راهکار و عوامل اصلی تاثیرگذار بر روی DA سایت چه مواردی هستند.

بک لینک Backlink:

ابزار سایت MOZ و گوگل در این فاکتور با هم نظر هستند. تعداد بیشتر و البته با کیفیت تر بک لینک، باعث افزایش رنک در گوگل و افزایش اعتبار دامنه در ماز می شود. حواستان باشد که هر Backlink این کار را انجام نمی دهد. اگر آن بک لینکی که به صورت دستی خودتان ساخته اید و یا خریده اید بی ارزش باشد؛ اثری منفی دارد و به جای اینکه فیلد DA را افزایش بدهد؛ نرخ Spam Score را زیاد می کند. این نرخ نشان دهنده بی کیفیت بودن محتواها و حتی خود سایت است.

میزان عمر و سابقه Domain سایت:

عامل دیگر سن و عمر دامنه سایت است. هر چه سن سایت بیشتر باشد، نرخ DA آن هم بیشتر می شود. برای مثال یک سایتی را تازه شما امروز خریداری و راه اندازی کرده اید و سپس شروع می کنید به تولید محتوا و ساخت و خرید بک لینک خیلی خوب، بعد از گذشت شش ماه باز هم اعتبار دامنه سایت تان به رقیبی که فعالیت خودش را یکی دو سال قبل شروع کرده است نمی رسد.

اثرات شبکه های اجتماعی (Social Signal)

محتواهایی که از وب سایت تان در انواع مختلف شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود، لایک ها و بازخوردهایی که می گیرید؛ تماما بر روی رنک شما در نزد گوگل و همچنین برای سایت MOZ نیز مهم هست. به این موارد تاثیرگذار Social Signal سوشیال سیگنال می گویند.

سرچ کردن نام برندتان:

این مورد به این معنی است که هر چه نام برندتان در در اینترنت جستجو شود علاوه بر اینکه باعث برندسازی می شود؛ گوگل نیز متوجه اعتبار بالای تان می گردد و رنک بهتری را به شما تخصیص می دهد. این قضیه برای سایت و ابزار MOZ هم صدق می کند. ابزار MOZ مانند گوگل، جستجو نام برند را یکی از فاکتورهای موثر در افزایش اعتبار دامنه در نظر می گیرد.

تولید محتوا باکیفیت

مهمترین فاکتور نوشتن محتوا است. به این چرخه دقت کنید: تا زمانی که محتوایی نسازید و در سایت آپلود نکنید، ساخت و خرید بک لینک امری بیهوده است، سپس در شبکه های اجتماعی از شما حرف زده نمی شود و برندسازی نمی کنید. می بینید که تولید محتوا اساسی ترین و مهمترین آیتم های تاثیرگذار بر روی افزایش Domain Authority است.

این مقاله در ادامه بروزرسانی خواهد شد و مطالب بیشتری را در این زمینه را بیان خواهیم نمود. با وبین سئو همراه باشید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *