سئوی تضمینی چیست؟
رها حسینی
زمان انتشار مقاله ۱۴۰۰/۰۴/۲۱

سئوی تضمینی چیست؟ آیا واقعا کسی می تواند قرار گرفتن در رتبه اول نتایج جستجوی گوگل را برای شما تضمین کند؟ مساله، بسیار وسوسه انگیز اما پر از شک و ابهام است و آدم را به یاد شعارهای تبلیغاتی یک شبه پولدار شوید می اندازد. به نظر شما چه اندازه می توان به  شعار سئوی تضمینی سایت اعتماد نمود؟

سئو تضمینی چیست؟

سئو مجموعه ای از روش ها، اصول و تکنیک هایی است که هم در داخل سایت و هم خارج از آن به کار گرفته می شود تا سایت شما در رتبه بالاتری از نتایج جستجو قرار بگیرد. در واقع سئو دانشی است که نیاز به یادگیری و تجربه دارد. پروژه ای است که در طولانی مدت نتایج شگفت انگیزی دارد اما تضمین کردن آن در مدت کوتاه (یک روزه یا در یک هفته) ادعای پوچی است که نشان می دهد آن فرد هیچ تخصصی در این زمینه ندارد. زیرا هیچ کسب و کاری نیست که بتواند طی چند روز سیلی از مشتریان را به سمت خود جذب کند.

واقعیت این است که سئوی تضمینی ادعای شیرینی است که نتایج تلخی برای سایت شما خواهد داشت.

البته باید ببینید منظور افراد از بیان سئوی تضمینی چیست و در واقع چه چیزی را می خواهند تضمین کنند. سئوکاران حرفه ای هیچگاه از چنین عبارتی استفاده نمی کنند. آنها می دانند آنچه در سئو اهمیت دارد تضمین رتبه یک نیست بلکه کیفیت خدمات است. تنها با ارائه خدمات اصولی است که می توانید موفقیت های خوبی از سئو به دست آورید.

 

چگونه می توان در نتایج جستجو رتبه بالایی به دست آورد؟

برای کسب جایگاه بالا در نتایج جستجوی گوگل ابتدا باید کلمات کلیدی و پر جستجوی مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنید. تحقیق در زمینه کلمات کلیدی، خود نیاز به تجربه و مهارت دارد و هر عبارتی ممکن است برای کسب و کار شما در موقعیت خاص مناسب نباشد.

مثلا چنانچه سایت نوپایی راه اندازی کردید و رقبای بزرگی هم دارید بهتر است به سراغ عبارات کلیدی سختی که رقابت زیادی روی آنها وجود دارد نروید بلکه در ابتدای راه بهتر است با عبارات کلیدی کم رقابت تر و طولانی تر شروع کنید. پس از تحقیق و انتخاب عبارات کلیدی باید صفحات خود را روی همین کلمات کلیدی سئو کنید.

بهتر است بدانید فقط همین کار، بیش از یک ماه و در برخی موارد بیش از یک سال طول می کشد. زمان رسیدن به نتیجه کاملا بستگی به سطح دشواری و رقابتی بودن عبارات شما دارد. پس وعده سئوی تضمینی در ۱۰ روز برای چنین پروسه ای قطعا کاری انجام نشدنی است.

سئو تنها جمع کردن و نوشتن چند کلمه کلیدی و ساخت بک لینک های زیاد بدون هدف نیست. سئو کمی پیچیده تر از این حرف هاست و نیاز به استراتژی هدفمند و طولانی مدت دارد.

 

به چه دلایلی نمی توان سئو را تضمین نمود؟

     ۱- نتایج جستجو ثبات ندارند.

گوگل بعد از کراول کردن و خواندن تمام محتوای سایت برای رتبه بندی و نمایش آن در نتایج جستجو فاکتورهای زیادی را بررسی می کند. در واقع گوگل با الگوریتم های خود شما را غافلگیر خواهد کرد. یکی از این الگوریتم ها، الگوریتم کبوتر (pigeon) است که سعی می‌کند نتایج را بر اساس موقعیت جغرافیایی نمایش دهد. یعنی اگر شما در شهر خود عبارتی را سرچ کنید نتایجی که برای شما نمایش داده می شود متفاوت از نتایجی است که برای همان عبارت برای فرد دیگر در شهری دیگر نمایش داده می شود.

به علاوه بر اساس الگوریتم پنگوئن، زمانی که شما با اکانت گوگل خود وارد صفحه جستجو شوید و عبارتی را سرچ کنید نتایجی که به شما نشان داده می شود بر اساس جستجوهای گذشته شماست.

به همین دلیل کسب رتبه در گوگل مساله پیچیده ای است که به راحتی نمی توان آن را تضمین کرد.

بهینه سازی سایت تضمینی,سئوی تضمینی,سئوی تضمینی چیست؟

      ۲- نتایج جستجو قابل کنترل نیستند.

علاوه بر وجود فاکتورهای متعدد، الگوریتم های گوگل نیز هر روز در حال تغییر و به روز رسانی هستند و هیچ کس نمی داند فردا گوگل برای سایت های ما چه خوابی دیده است. برای همین است که می گوییم نمی توان سئو را تضمین کرد زیرا شرکت های سئو کنترلی روی نتایج ندارند. تنها چیزی که قابل تضمین است کیفیت ارائه خدمات است.

 

     ۳- هشدارهای گوگل

شاید شما هم شنیده باشید افرادی هستند که ادعا می کنند با گوگل همکاری دارند یا مذاکراتی با گوگل انجام داده اند و می توانند رتبه یک گوگل را برای شما تضمین کنند. تمام این ادعاها دروغ های ساده ای بیش نیست.

هیچ کس حتی خود گوگل هم نمی‌تواند رتبه وب‌سایتی را در نتایج جستجو تضمین کند. برای همین است که گوگل مدام به صاحبان وب سایتها هشدار می دهد که در زمینه سئو و بهینه‌سازی سایت با هیچ شرکت و موسسه‌ای همکاری مستقیم ندارد و صرف داشتن گواهی از کلاس‌های آنلاین گوگل، دلیل بر داشتن ارتباط با آن یا توانایی کسب رتبه یک نتایج جستجو نیست.

 

     ۴- گاهی رتبه یک شما را به هدف نمی رساند.

تنها کار سئو، رساندن سایت به رتبه یک گوگل نیست. زیرا به فرض هم که سایت شما در رتبه یک نتایج قرار گرفت و کاربران زیادی وارد سایت شما شدند اما اگر شما محتوای با کیفیتی نداشته باشید یا تجربه کاربری مناسبی را ارائه ندهید، سایت شما را ترک خواهند کرد. با افزایش نرخ خروج، گوگل متوجه خواهد شد سایت شما برای کاربران قابل قبول نیست و رتبه شما را به سرعت کاهش خواهد داد. پس رسیدن به رتبه یک تنها یک وسیله است که در کنار تکنیک ها و اصول حرفه ای دیگر سئو ارزش خواهد داشت.

پس از اینکه به رتبه یک گوگل دست یافتید، باید بتوانید به صورت مداوم محتوای سایت خود را بروزرسانی کنید، تجربه کاربری خوبی ارائه دهید و از خدمات خود پشتیبانی کنید. اگر نتوانید این کارها را به خوبی انجام دهید، مطمئن باشید پس از مدتی از مقام اول سقوط خواهید کرد.

 

     ۵- رتبه کلمات به تنهایی کافی نیست.

اگر شما توانسته باشید در یک یا چند عبارت رتبه خوبی به دست آورید لزوما به معنی افزایش بازدید و ورودی گوگل نیست. استراتژی موفق سئو باید با افزایش بازدید در موتورهای جستجو سنجیده شود. اگر ورودی های سایت در موتورهای جستجو در حال افزایش باشند یعنی پروژه سئوی شما به خوبی پیش می رود. علاوه بر این رسیدن به رتبه بالا، یک بخش از کار است و حفظ آن رتبه بخش مهمتر کار. زیرا اگر شما نتوانید اصول سئو را به خوبی در سایت خود اجرا کنید به سرعت جایگاه خود را از دست خواهید داد.

 

سئوی تضمینی با سایت شما چه می کند؟

شاید عبارت سئوی تضمینی، وعده جذابی باشد اما قبل از هر چیز باید ببیینید به طور دقیق منظور فرد یا شرکت ارائه دهنده از تضمینی بودن چیست و چه چیزی را قرار است برای شما تضمین کند. خدمات یا رتبه؟

گاهی به دلیل عدم شفافیت، کاری که تحویل می گیرید با آنچه انتظارش را داشته اید بسیار متفاوت است. برخی از شرکت های ارائه خدمات سئو، با گرفتن مبالغ گزاف، وعده «افزایش ترافیک و رتبه در نتایج به صورت تضمینی» یا «کسب رتبه یک گوگل تضمینی» را می دهند. این ادعاها چیزی جز دروغ و کلاهبرداری نیست.

اما باید بدانید کاری که آنها با سایت شما می کنند بسیار بدتر از خالی کردن جیب شماست. کاری که آنها می کنند این است که سایت شما را با یک سری عبارات کلیدی خاص که رقابتی نیستند و نرخ موفقیت بالایی دارند، در رتبه اول گوگل قرار می دهند بدون این که میزان ورودی گوگل را در نظر بگیرند. یعنی اینکه این عبارات چه میزان بازدید برای سایت ایجاد خواهند کرد برای آنها اهمیتی ندارد.

کار دیگری که ممکن است انجام دهند این است که با نرم‌افزارهای ساخت بک‌لینک، اقدام به ساخت لینک‌بیلدینگ در حجم وسیع می‌کنند یا در سایت های زیادی که می‌شناسند به صورت اسپم لینک‌سازی می‌کنند و با سئوی کلاه سیاه اقدام به بهبود رتبه سایت شما می کنند.

با این کارها سایت شما ناگهان به رتبه یک صعود خواهد کرد اما این خوشحالی برای شما دوام زیادی نخواهد داشت زیرا همانطور که گفتم الگورتیم های گوگل بسیار هوشمند شده اند و به راحتی می تواند بک لینک های طبیعی را از بک لینک های خریداری شده تشخیص دهند.

زمانی که گوگل این لینک ها را شناسایی نمود سایت شما را پنالتی می کند و در بهترین حالت شما را از رتبه یک به صفحه ۳۰ نتایج می فرستد و در برخی مواقع ممکن است سایت شما را به عنوان یک سایت متخلف به طور کامل از صفحات نتایج خود حذف کند و این نتیجه قابل جبران نیست.

سئوی تضمینی سایت,بهینه سازی سایت تضمینی,سئوی تضمینی

چه چیزی را می توان تضمین نمود؟

سئو اگر به صورت حرفه ای انجام شود موجب افزایش ترافیک ورودی و بالا رفتن رتبه شما در گوگل می شود و شما شاهد افزایش فروش خدمات و محصولات خود خواهید بود. سئوی حرفه ای که با استفاده از تکنیک های کلاه سفید قصد بالا بردن رتبه سایت را دارد امری شدنی اما زمان بر است. بنابراین شرکت‌های سئو فقط می‌توانند در مورد کیفیت استراتژی ها و خدماتی که روی سایت شما انجام می گیرد به شما تضمین دهند.

با تکنیک هایی مانند تولید محتوای مفید و جذاب، انتخاب کلمات کلیدی پرجستجو، سئو داخلی، سئو خارجی و … می توانید در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو دیده شوید و با به روز رسانی های منظم و بهبود سئوی سایت، جایگاه خود را حفظ کنید.

به عبارت دیگر چنانچه سئو و بهینه سازی سایت به صورت کاملا اصولی و حرفه ای انجام شود، با توجه به نوع کسب و کار و میزان رقابت در عبارات کلیدی موردنظر، می توان رسیدن به صفحه اول نتایج را در مدت زمانی معقول تضمین نمود. زیرا با رعایت اصول و استاندارد های سئو رسیدن به نتیجه خوب و ماندگار چندان کار سخت و غیرقابل دسترسی نخواهد بود.

 

جمع بندی

وعده هایی که برخی از شرکت های ارائه خدمات سئو برای سئوی تضمینی سایت می دهند در اغلب مواقع شک برانگیز است زیرا الگوریتم‌های گوگل مدام در حال تغییرند و اصول سئو همراه با این تغییرات، رشد می‌کند. سئو و بهینه‌سازی سایت به دانش، زمان، برنامه ریزی و آزمون و خطا نیاز دارد.

پس اگر قصد بالا بردن رتبه سایت و سئو کردن آن را دارید حتما از یک متخصص سئو حرفه ای و معتبر کمک بگیرید. با شخص یا شرکتی قرارداد ببندید که استراتژی سئوی شفافی دارند و در پایان هر کمپین، گزارش دقیقی از آمارهای به دست آمده در اختیارتان قرار می‌دهند.

 

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *