آموزش سئو پرستاشاپ
محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۴۰۰/۰۷/۲۸

آموزش سئو پرستاشاپ مقوله مهمی که در نت فارسی توجه زیادی به آن نشده است و خواهش میکنم که حتما کاغذ قلم همراه خود داشته باشید تا نکات آموزش سئو را یادداشت کنید.

خب اول بریم سراغ آمار نصب و خلاصه آماری پرستاشاپ

پرستاشاپ طبق آمار گفته در ویکی پدیا بیش از ۱۰۰ تا کارمند در سراسر جهان داره و تعداد سایت هایی که دارن با فروشگاه ساز پرستاشاپ کار میکنن تا موقعی که من این مقاله رو دارم مینویسم بیش از ۲۷۰ هزار سایت! که البته در نوع خودش کمم نیست!

اما داخل ایران چنتا سایت هست که دارن با پرستاشاپ کار می کنند حدودا ۶ هزارتا. اینم از بخش آماری پرستاشاپ که شاید الان با خودتون بگید که چه ربطی به سئو پرستاشاپ داره! ربط داره جان من!

آمار نصب پرستاشاپ چه به سئو پرستاشاپ دارد؟

ببینید هر چه قدر که آمار نصب بالاتر باشه تعداد برنامه نویس ها و کسانی که تسلط بیشتری به این cms دارند بیشتر می شه و شما راحت تر می تونید این cms رو برای خودتون شخصی سازی کنید دقیقا مثل کاری که من با وردپرس در مجموعه خودم میکنم.

تنظیمات سئو پرستاشاپ

مطالبی که اینجا برای شما می گویم در همه cms ها یکسان است و شما باید این نکات آموزش سئو را رعایت کنید اما در هر cms تنظیمات خاص خودش را دارد.

همتای Yoast seo در پرستاشاپ

افزونه سئو پرستاشاپ SEO Audit است که در ابتدا تنظیمات سئو را در آن آموزش می دهم و سپس نکات اساسی سئو سایت فروشگاهی با پرستاشاپ را می گویم.

آموزش سئو پرستاشاپ,افزونه سئو پرستاشاپ,سئو پرستاشاپ

اولین بخش افزونه seo aduit در پرستاشاپ بخش داشبورد می باشد که در آن خلاصه وضعیت سئو سایت شما مشخص است.

دقت کنید این افزونه همانند افزونه yoast seo  فقط یک ابزار برای راحتی شما می باشد و سئو پرستاشاپ را باید خود شما با دانش سئویی که دارید انجام دهید!

سئو فروشگاهی پرستاشاپ,آموزش سئو پرستاشاپ,افزونه سئو پرستاشاپ

یکی از بخش های مهم بخش dashboard افزونه seo aduit در سئو پرستاشاپ همین چک لیستی است که در تصویر پایین می بینید چرا که مهم ترین نکات در این بخش آورده شده و شما می توانید با یک نگاه از وضعیت سئو سایتتان مطلع شوید.

سئو پرستاشاپ,سئو فروشگاهی پرستاشاپ,آموزش سئو پرستاشاپ

سئو صفحه محصول در پرستاشاپ

در این بخش از آموزش سئو پرستاشاپ به سئو صفحه محصول می رسیم با توجه به تصویر پایین شما می بینید که افزونه لیستی از فعالیت هایی که باید انجام دهید را به شما نمایش می دهد اما می خواهم به شما بگویم که از همین الان بیخیال چراغ های رنگی افزونه seo aduit شوید و خودتان با دانش سئویی که دارید کار کنید اگر سئو می دانید که هیچ اما اگر اطلاعات کمی دارید حتما نکات زیر را یادداشت کنید.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای صفحه محصول

برای انتخاب عبارت کلیدی مناسب شما حتما باید هدف از جستجو کاربر را بدانید من مثالی که همیشه در آموزش سئو خودم میزنم این است. شما باید تفاوت صفحات PLP و PDP را در سئو سایت فروشگاهی بدانید. تفاوتی ندارد که با پرستاشاپ کار می کنید با ووکامرس و یا هر CMS اختصاصی که خودتان دارید.

حالا این صفحات چی هستند!

انواع صفحات فروشگاهی اینترنتی پرستاشاپی

افزونه سئو پرستاشاپ,سئو پرستاشاپ,سئو فروشگاهی پرستاشاپ

 

خب همانطور که در تصویر بالا مشخص کردم متوجه شدید که صفحات دسته بندی شما در فروشگاه اینترنتی PLP هستند مخفف Product Listing Page صفحاتی که لیستی از محصولات را به کاربر نمایش می دهند. مثلا کسی که خرید هنذفری را جستجو می کند به دنبال مدل خاصی نیست و می خواهد از بین لیستی که نمایش می دهید یک مدل را انتخاب کند.

اما کسی که خرید هنذفری سامسونگ مدل ایکس را جستجو می کند به دنبتال همان مدل خاص هست پس تا اینجا متوجه شدید که صفحه محصول خود را نباید بر روی خرید هنذفری سئو کنید و این مسئله بسیار بسیار مهم است.

بارها گفتم بازهم می گویم تفاوتی ندارد که از چه CMS استفاده می کنید اصول سئو برای تمامی آنها یکسان است.

آموزش سئو عنوان صفحه محصول در پرستاشاپ

سئو عنوان در پرستاشاپ در صفحات محصول بسیار مهم است. طلایی ترین نکات را که در دوره های آموزشی چند میلیونی به شما می گویند را برای شما در زیر آورده ام.

 • استفاده از پیشوند خرید و قیمت
 • استفاده از عبارات جذاب مثل ارسال رایگان و تخفیف
 • عدم استفاده از جملات فعلیه
 • استفاده از عبارات مرتبط با خرید
 • استفاده از یک الگوریتم برای تمامی صفحات

آموزش سئو محتوا در پرستاشاپ

سئو محتوا در پرستاشاپ تفاوتی با جاهای دیگر ندارد. اما حتما حتما باید تفاوت نوع صفحات را در فروشگاه اینترنتی پرستاشاپ بدانید. باید دقت کنید که برای دسته بندی محصولات دارید محتوا تولید می کنید یا صفحه محصول! جوری نباشد که بجای اینکه صفحه دسته بندی شما که بسیار مهم تر است صفحه محصول شما در نتایج گوگل بالا بیاید.

مهم ترین نکات سئو محتوا در پرستاشاپ

 • کلید واژه مرکزی در ابتدا
 • عدم استفاده زیاد عبارات کلیدی در پاراگراف اول
 • حداقل محتوای صفحه ۳۰۰ کلمه
 • لینک های داخلی در محتوا برای ارتباط بین صفحات سایت
 • استفاده بهینه از عناوین در تگ های هدینگ
 • لینک های خارجی در محتواها برای محصولات مهم و پرفروش

 

بخش ویرایش متا عنوان و متا توضیحات در افزونه SEO ADUIT در پرستاشاپ

آموزش سئو پرستاشاپ,افزونه سئو پرستاشاپ,سئو پرستاشاپ

نکته بسیار جالبی که در تصویر با رنگ قرمز مشخص کرده ام بخش تست کد اسکیما صفحه محصول است که کدها توسط افزونه ایجاد می شود و شما با کلیک بر روی این دکمه می توانید توسط ابزار structured data testing tool گوگل کدهای ساختار یافته صفحه را بررسی کنید.

بخش تنظیمات اختصاصی سئو آدرس صفحات پرستاشاپ

در این که SEO Urls نام دارد شما می توانید تمامی تنظیمات مربوط به آدرس دهی صفحات فروشگاه اینترنتی پرستاشاپی خود را انجام دهید. آیا این تنظیمات با فروشگاه های دیگر متفاوت است خیر! شما باید با همان دانش سئویی که دارید این تنظیمات را انجام دهید که نکات آموزش سئو آدرس دهی صفحات پرستاشاپ را در ادامه خواهم گفت.

سئو فروشگاهی پرستاشاپ,آموزش سئو پرستاشاپ,افزونه سئو پرستاشاپ

نکات سئو آدرس دهی صفحات فروشگاه پرستاشاپی

 • آدرس صفحات تماما انگلیسی و معنادار
 • حروف اضافه کمتر استفاده کنید
 • الگوریتم اصلی را رعات کنید
 • استفاده از dash برای جداسازی
 • عدم استفاده از حروف بزرگ
 • عدم استفاده از یک URL برای چند صفحه
 • استفاده از ۸ کلمه
 • کاراکترهای ممنوعه را استفاده نکنید مثل # @ $ %
 • کلید واژه در ابتدای URL
 • فعل ساده در زبان انگلیسی
 • آینده نگری در ساخت دسته بندی ها بسیار مهم است!
 • عدم استفاده از عبارات تکراری در آدرس دسته بندی و صفحه محصول

نسخه یکسان از سایت پرستاشاپی

نکته بسیار مهمی که در سئو آدرس سایت من همیشه به کارآموزان و صاحبان کسب و کار اینترنتی می گویم این است که دقت کنید سایت شما با چند نسخه در دسترس نباشد! حتما می گویید یعنی چه؟!!

مگر می شود با چند نسخه سایت داشت بله چرا که نه!

مثلا سایت شما می تواند در چهار نسخه متفاوت در دسترس باشد.

 • با www
 • بدون www
 • با http
 • با http

این شد چهار نسخه که شما باید براساس استراتژی که برای برندینگ خود دارید یکی از نسخه های با w یا بدون w را انتخاب کنید و سپس روی نسخه ssl دار یعنی همان https سایتتان را نهایی کنید و نسخه نهایی را انتخاب کنید.

الگوریتم اصلی سئو آدرس دهی صفحات فروشگاهی

برای آدرس دهی شما یک الگوریتم انتخاب می کنید اگر محصولات سایت شما تعداد زیادی دارد از الگوریتم domain.com/product/product-name استفاده کنید و اگر محصولات کمی دارید از الگوریتم domain.com/category/sub-category/product-name استفاده کنید.

دقت کنید نکات بسیار بسیار مهمی در این صفحه گفته شده است که در هیچ سایتی نمی توانید نظیر آن را به صورت رایگان و یا پولی پیدا کنید پس نهایت استفاده را ببرید.

تنظیمات سئو سایت مپ پرستاشاپ

این بخش از افزونه شما می توانید زمانبندی بروزرسانی سایت مپ سایت خود را براساس میزان بروزرسانی و تولید محتوا خود در سایت تنظیم کنید.

سئو پرستاشاپ,سئو فروشگاهی پرستاشاپ,آموزش سئو پرستاشاپ

غیرفعال کردن بخش RSS در پرستاشاپ

یکی از مهم ترین فعالیت هایی که برای سئو پرستاشاپ باید انجام دهید غیرفعال کردن RSS آن است پرا باعث ایجاد صفحاتی با محتوای تکراری می شود و شما باید آن را غیرفعال کنید تا از این امر جلوگیری شود.

افزونه سئو پرستاشاپ,سئو پرستاشاپ,سئو فروشگاهی پرستاشاپ

robots در پرستاشاپ

خب آخرین مرحله تنظیمات بخش فایل robots.txt است که این فایل باید در تمامی سایت ها وجود داشته باشد و شما هم باید چند نکته را در این فایل رعایت کنید.

دسترسی به فایل هایی که نمی خواهید گوگل به آنها دسترسی داشته باشد را ببندید چطوری؟ فقط با دستور disallow که در تصویر هم نمونه آن را می توانید ببینید.

مسئله بعد که بیسار در آموزش سئو سایت پرستاشاپ بسیار مهم است قرار دادن آدرس سایت مپ سایتتان در این فایل است که باید طبق الگوی زیر عمل کنید.

Sitemap: https://www.webinseo.com/sitemap_index.xml
آموزش سئو پرستاشاپ,افزونه سئو پرستاشاپ,سئو پرستاشاپ

دیدگاه ها

2 نظر در مورد “ آموزش سئو پرستاشاپ ” ثبت شده است
 • حامد

  واقعا مطلبتون جامع و کامل بود. واقعا ممنونم که وقت میگذارید 🙏

  ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵

  • محمد نصیری

   درود وقت بخیر حامد عزیز
   خواهش میکنم

   ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *