لینک سازی داخلی
ثنا شاه محمدی
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۱۰/۲۷

لینک سازی داخلی نیز مانند نوع خارجی آن بر روی بهینه سازی، خوانایی و اثربخشی محتوا تاثیر دارد. برخی از کارشناسان سئو بر این باورند که لینک سازی تنها محدود به ساخت و خرید بک لینک از سایت های دیگر می باشد. اما باید یک حقیقتی را به شما بگوییم که ساخت لینک در محتوا، بهترین و کم هزینه ترین روش برای افزایش اعتبار و رنک محتوا است.

در اهمیت لینک سازی داخلی تنها گفتن این نکته کفایت می کند که؛ هرچقدر هم که متن و مقاله تان خوب، مفید و کاربردی باشد؛ اما هیچ پیوندی به صفحات داخلی نداشته باشد؛ از نظر گوگل تقریبا هیچ ارزشی ندارد و از نظر ربات های گوگل پنهان باقی می ماند

در این مقاله آموزش سئو سایت ما می خواهیم شما را با این مفهوم خیلی مهم آشنا کنیم؛ تا زین پس در مقالات خود به خوبی پیوندهای مفید به کار ببرید. با وبین سئو مانند گذشته همراه باشید.

چگونگی تاثیر لینک سازی داخلی بر روی سئو

هنگامی که یک مقاله را تولید می کنیم، دو راه در پیش رو داریم: یک صبر کنیم تا خودش به مرور زمان در صفحات جستجو رنک بگیرد. دوم اینکه کاری کنیم تا ربات های گوگل مقاله ما را ببینند و در مدت زمان کمتری، جایگاه خوبی را بدست بیاورد.

در نحوه لینک سازی، هدف اصلی ما، ساخت راه های دسترسی و بازدید کاربر به محتواهای مرتبط می باشد. از نظر گوگل این یعنی ارزش قائل شدن برای کاربر و خود گوگل نیز می تواند درک موضوعی خوبی را داشته باشد.

در ادامه به سوال: “ساخت لینک داخلی، چطور به سئو سایت کمک می کند؟” پاسخ خواهیم داد. آیتم های زیر جواب این سوال می باشند.

۱- با افزایش رضایت کاربر

مهمترین هدف ما از تولید محتوا، جلب رضایت کاربر و بالابردن تجربه کاربری می باشد. الگوریتم ربات های گوگل نیز همواره در حال تخمین زدن میزان رضایت کاربر از سایت می باشند.

اگر در صفحه مقاله جدید هیچ لینک یا پیوندی به سایر صفحات وجود نداشته باشد؛ کاربر بعد از خواندن آن مجبور است یا پنجره را ببندد و یا به صفحه جستجوی قبلی بازگردد. این یعنی بن بست بودن صفحه.

وجود لینک سازی داخلی وردپرس، را می توان اولین قدم برای ایندکس شدن آن صفحه، در گوگل دانست.

۲- با حفظ تازگی محتوا

با انتشار یک مقاله جدید و با ایجاد پیوند و یک ارتباط با مقالات مرتبط قبلی، علاوه بر اینکه باعث افزایش کیفیت کار می شویم؛ همچنین به تازگی محتوا نیز کمک می کنیم. تازگی محتوا بدین معنی است که؛ طول بازه ای که مقاله ما برای مخاطب مفید باشد و کلیک بخورد. از معیارهای گوگل برای مشخص نمودن تازگی متن می توان به؛ تعداد و کیفیت لینک های ورودی به صفحه، اشاره نمود.

۳- با ایجاد ارتباط بین صفحات مرتبط

نکته مهم دیگر این است که؛ ایجاد لینک میان دو صفحه از سایت که هیچ ارتباطی موضوعی با هم ندارند، کاملا غلط است.

لینک سازی را می توان به عنوان درب های یک پیج دانست. ربات های گوگل با استفاده از این درها مفهوم صفحات و ساختاری که در سایت ما است را؛ متوجه می شوند. اشتباه بزرگ در هنگام لینک سازی این است که؛ بیایم ارتباطات غیرمنطقی و تو در تو را ایجاد کنیم که این موضوع هم کاربر و هم ربات گوگل را سردرگم می کند.

آموزش لینک سازی داخلی,اهمیت لینک سازی داخلی,چگونه لینک سازی داخلی انجام بدهیم

چه تعداد لینک می توانیم در محتوای خود داشته باشیم؟

باید بگوییم برای جواب این سوال نمی توانیم یک عدد مشخصی را بگوییم. هیچ معیاری برای مشخص کردن تعداد بک لینک وجود ندارد. معیار اصلی برای تشخیص این عدد، تنها رضایت کاربر است.

در لیست زیر فاکتور هایی را می بینید که باید آنها را قبل از درج پیوندهای داخلی در هنگام نوشتن محتوا مدنظر قرار بدهید. آموزش نوشتن محتوا را در پست مرتبط اش می توانید بخوانید.

۱- نیاز کاربر به این لینک

باید خودتان را جای کاربر بگذارید و بینید که واقعا به این ارجاع احتیاج دارد یا نه؟ گذاشتن آن به درک بهتر مقاله کمکی می کند یا نه؟ اطلاعات بیشتری که مرتبط با موضوع است، در اختیار مخاطب قرار می گیرد یا نه؟

۲- استفاده از انکر تکست مناسب

انکر تکست (Anchor Text) عنوان متنی است که با آن مخاطب را به صفحه دیگر ارجاع می دهید. گاهی اوقات نیز، با تصویر هم این کار انجام می شود. باید انکرتکست ها را طوری در جمله به کار ببرید که باعث افزایش میل و رغبت خواننده برای کلیک بر روی آن بشود. باید مخاطبان متوجه اهمیت لینک پست پیشنهادی بشوند.

۳- عدم پشیمانی کاربر از کلیک خود

باید صفحه مقصد هم ارزش داشته باشد و هم اینکه با موضوع مرتبط باشد. به طور مثال وقتی در یک جمله مخاطب را ترغیب به کلیک می کنیم و با وارد شدن و خواندن مطلب متوجه بشود که فریب خورده است و آن چیزی که گفته شده نبود؛ اعتمادش را از دست می دهد و کلا از سایت بیرون می آید.

استفاده از عبارت هایی مانند: “فروش ویژه” ،”تخفیف شگفت انگیز” و سایر موارد که باعث افزایش نرخ کلیک می شود، اگر واقعی نباشند تماما نتیجه عکس دارد. اعتماد را از بین می برد.

۴- تعداد زیاد لینک

یکی دیگر از مواردی که باعث سلب اعتماد مخاطب می شود. استفاده خیلی زیاد از لینک های داخلی است. وجود پیوندهای زیاد، موجب سردرگمی در تصمیم گیری مخاطب می شود. پس تعادل را رعایت کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی بر این داشتیم که به شما اهمیت استفاده از لینک سازی داخلی را بگوییم. همانطور که لینک بیلدینگ خارجی آنقدر مهم است که کلی هزینه برای خرید آن انجام می دهید؛ آموزش لینک سازی داخلی را نیز حتما در برنامه و استراتژی محتوا تان قرار بدهید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *