تشکیل تیم تولید کننده محتوا,تشکیل تیم محتوا,تولیدکننده محتوا
محمد نصیری
زمان انتشار مقاله ۱۳۹۹/۰۱/۰۷

تیم تولید محتوا و ساختار آن بحث مقاله ما هست و در مقالات قبل در مورد استراتژی محتوا و قیف بازاریابی صحبت کردیم. حالا که مسائل مرتبط با آموزش بازاریابی محتوا را می دانید و احتمالاً یک استراتژی محتوا نیز برنامه ریزی نموده اید، وقت آن رسیده که تیم تولید محتوای خود را تشکیل دهید. بیایید با هم مروز کنیم که یک تیم تولید محتوا متشکل از چه افرادی است و این افراد چه ویژگی هایی دارند؟

۱- چه افرادی برای تیم تولید محتوا مناسب هستند؟

تشکیل تیم تولید کننده محتوا,تشکیل تیم محتوا,تولیدکننده محتوا

اغلب اوقات گروهی که محتوا تولید کرده اند را نادیده می گیرند اما موفقیت و به کارگیری استراتژی محتوا بسیار مهم است که این مهم توسط تیم تولید محتوا تحقق می یابد. این افراد مسئول خلق ایده های موفقیت آمیز و رفع نیازهای محتوایی شما و در برخی موارد ممکن است مسئول توسعه و تبلیغ محتوای شما مثلاً در شبکه های اجتماعی نیز باشند.

بهتر است تیمی انتخاب کنید که با نیازهایتان سازگارند.

۲- افراد تیم تولید محتوا چه کسانی هستند؟

برای این تیم به چه افراد با چه تخصص هایی نیاز هست؟ بیایید باهم بررسی کنیم:

۱-۲ استراتژیست محتوا

تیم تولید کننده محتوا,تیم تولید محتوا,تشکیل تیم تولید کننده محتوااستراتژیست محتوا وضعیت فعلی بازاریابی محتوا را بررسی کرده و با آنچه قصد دارید به آن برسید مقایسه می کند و خلاءهای موجود را با استراتژی مناسبی پر می کند.

یک استراتژیست محتوا تمامی پژوهش های قبل از تولید محتوا مثل ایجاد پرسونای برند، سرمقاله ها و راهنمای برند را بسته به نوع و مقیاس بازاریابی، انجام می دهد. وجود این افراد در کنار خود و استفاده از مشاوره های ایشان به توسعه و ارزیابی استراتژی محتوا شما در تولید محتوا کمک می کند.

۲-۲ نویسنده محتوا

تشکیل تیم محتوا,تولیدکننده محتوا,تیم تولید کننده محتوابرای نویسندگی به دنبال افرادی باشید که با موضوع کار شما آشنایی کافی داشته باشند. نیازی نیست فرد جدیدی استخدام کنید و می توانید از مهارت های نویسندگی کارمندان فعلی شرکت نیز استفاده کنید. نویسندگان افرادی خلاقند که در مرکز تیم محتوا قرار گرفته و شما می توانید به آنها تکیه کنید و از ایده های خلاقانه و جادوی داستان نویسی ایشان در تولید محتوا بهرمند شوید.

یادتان باشد در نویسندگی باید به مقداری که هزینه کرده اید انتظار داشته باشید و البته به این معنی نیست که محتوای عالی نیاز به هزینه گزاف دارد، بلکه به معنی پشتیبانی از افراد تیم است تا نتیجه بهتری حاصل شود، و نویسنده شما باید با حوزه کاری شما آشناییت کامل داشته باشد تا نویسنده خوبی در آن حوزه محسوب شود که این کار نیاز به آموزش دارد پس برای آموزش او هزینه کنید.

یک نویسنده هر چه زمان بیشتری برای نوشتن یک مطلب اختصاص دهد مطمئناً می تواند محتوای بهتر و رساتری منتشر کند. برخی از نویسندگان قابلیت سئو کردن محتوا را دارند و برخی با جملات قادرند شگفتی بیافرینند. در تیم تولید محتوا به یک نویسنده متخصص نیاز است یا یک فرد متخصص ؟ نظر شما چیست؟ نظرات خود را برای ما بفرستید…

۳-۲ ویراستار محتوا

تیم تولید محتوا,تشکیل تیم تولید کننده محتوا,تشکیل تیم محتواویراستاران دو دسته اند. ویراستارانی که بخشی از محتوای در حال تولید را بهتر می کنند و فرم طبیعی تر به آن می دهند که ویراستار توسعه دهنده هستند، و ویراستار متن که غلط های املایی و دستوری را یافته و اصلاح می کند و متنی تمیز و شیوا تحویل می دهد.

اگر مجبور بودید یک ویراستار داشته باشید بهتر است ویراستار متن را انتخاب کنید چون نویسندگان شما می توانند مهارت ویراستاری توسعه ای را بدست آورده و کار ایشان را انجام دهند. اما بیاد داشته باشید حتی بهترین نویسندگان نیز نباید متن خود را ویراستاری کنند.

اما نوع سومی از ویراستار نیز وجود دارد که معمولاً روزنامه نگاران به این ویراستار نگاه جدی تری دارند. بنظر شما ویراستار سوم چه کسی است؟ به ادامه مقاله توجه کنید خواهید دانست!

۴-۲ هماهنگ کننده

تولیدکننده محتوا,تیم تولید کننده محتوا,تیم تولید محتوا

هماهنگ کننده فردی است که همه جزییات، از بررسی سوابق و مدیریت افراد تا بررسی تگ های تصاویر زیر نظر می گیرد تا همه چیز درست و به جا انجام شود. این فرد باید از همه لحاظ محتوای شما را تراز کند. پیدا کردن هماهنگ کننده ایده آل فوق العاده دشوار است ولی او باید فردی منظم و خلاق باشد تا برای بهبود روابط و کیفیت کار به شما کمک کند. بله این شخص همان ویراستار سوم است.

۳- تغییرات تیم تولید محتوا پس از رشد

رشد شما به شرایطی که دارید بستگی دارد. برخی شرکت ها هزینه کافی برای استخدام نویسندگان جدید را دارند و برخی نیز به این نتیجه می رسند که برای تامین محتوای بیشتر دست به دامن فری لنسرها شوند و کار خود را توسعه دهند. اما به احتمال زیاد شروع این توسعه، استخدام نویسندگان و ویراستاران جدید است و بعد از تشکیل تیم تولید محتوا ممکن است یک هماهنگ کننده برای نگهداری و حفاظت نیز استخدام کنید.

۴- برون سپاری تولید محتوا و کیفیت آن

استخدام نویسنده ای خارج از شرکت ممکن است از نظر مالی ایده خوبی باشد اما نویسندگی و ویراستاری از مهارت هایی است که احتیاج به زمان دارد تا توسعه یابد. برای استخدام یک نویسنده متخصص زمان بگذارید زیرا مانند آن است که یک لوله کش ماهر را برای تعمیرات یک ساختمان با ارزش استخدام می کنید.

یک نویسنده و یا ویراستار خوب تمام کارهای مورد نیاز لحن و شیوه نگارشی کلمات را می دانند. نیازی نیست شما بدانید که این کارها چگونه انجام می شود فقط کافی است بخود اعتماد کنید و نمونه کارهای یک نویسنده را بخوانید و اگر شما را راضی نکرد حتماً خوانندگان و مخاطبان شما را نیز راضی نخواهد کرد پس در این مورد دقت کنید.

وقتی مطمئن نیستید که سریع رشد می کنید یا آهسته، منطقی است که از فری لنسر ها کمک بگیرید اما مواظب باشید که به کارخانه تولید محتوا مبدل نشوید. می پرسید کارخانه تولید محتوا دیگر چیست؟! برخی وب سایت ها بدون توجه به کیفیت محتوا، روزانه تعداد محتواهای بد و ناخوانای زیادی را منتشر می کنند که به آنها کارخانه تولید محتوا می گویند.

۵- سیستم مدیریت محتوا (CMS)

تشکیل تیم تولید کننده محتوا,تشکیل تیم محتوا,تولیدکننده محتوا

سیستم مدیریت محتوا چیست؟

کدام سیستم مدیریت محتوا برای کار من بهتر است؟ این ها سوالاتی است که همیشه ذهن ها را بخود مشغول می کند. خب بیایید در این رابطه صحبت کنیم. سیستم مدیریت محتوا، سیستمی است که توسط آن محتواهای خود را منتشر کرده و در صورت نیاز ویرایش می کنید که رایج ترین آنها وردپرس است. برخی از دیگر CMS ها دروپال، جوملا و مجنتو هستند و برخی از سایت ها از CMS استفاده نمی کنند و با زبان های برنامه نویسی دات نت، PHP و یا مانند آن، سیستمی برای خود طراحی کرده و از آن استفاده می کنند.

انتخاب یک CMS مناسب کمی پیچیده است و نیازمند تحقیق و بررسی پیرامون موضاعاتی است که به کسب و کار ما مرتبط است. در لیست زیر سوالاتی مطرح شده که پاسخ به آن ها می تواند شما را در انتخاب سیستم مدیریت محتوای مناسب یاری کند:

• چه کسانی در انتخاب سیستم مدیریت محتوا باید در نظر گرفته شوند؟

• مدیریت سایت ما از طریق این CMS چگونه خواهد بود؟ (آسان است یا پیچیده؟ نیاز به تخصص دارد یا خیر؟)

• چه انتظاراتی از این سیستم داریم؟ (سطوح دسترسی کارکنان، اتصال به یک نرم افزار خاص و …)

• در لیست انتظارات چه مواردی اجباری و کدام مواد اختیاری هستند؟ (اولویت بندی)

• آیا یک سیستم اختصاصی می خواهید یا فرقی نمی کند و می توانید در چارچوب های موجود کار کنید؟

• این سیستم مدیریت محتوا در چه بازه های زمانی بروزرسانی می شود؟ مدیریت و هزینه این بروزرسانی چگونه است؟

• مدیریت سئو در این سیستم چگونه است؟ آیا کلیه موارد سئویی را به درستی رعایت کرده و در این موارد انعطاف لازم را دارد؟ تگ های عنوان و متا توضیحات قابل دستیابی هستند؟ آیا نیازی به توسعه بخش سئویی هست؟

• چه نوع رسانه هایی را تحت پوشش دارد؟ برای انتشار پادکست نیازمند تغییر است؟

• چه آموزش هایی برای اعمال تغییرات در آن نیاز است؟ (برای اعمال تغییرات کامل یا تدریجی)

• چه پشتیبانی هایی برای مشتری دارد؟

• چه قالب هایی برای آن موجود است؟

• جابه جایی بین راه حل های CMS چه شکلی است؟

۶- چارچوب آنالیز محتوا

تیم تولید کننده محتوا,تیم تولید محتوا,تشکیل تیم تولید کننده محتوا

قبل از شروع تولید محتوا مطمئن شوید چارچوب مناسبی برای تجزیه و تحلیل دارید. برای این کار باید از ابزارهای مناسب آن استفاده کنید. گوگل آنالیز و سایر پلتفرم های تجزیه و تحلیل آماری را برای سایت خود راه اندازی کنید تا بتوانید رشد سایتتان را به خوبی ردیابی کنید.

دوست دارید چگونه باشید؟ باید بدانید چه چیزهایی قرار است اندازه گیری شود پس معیارهای رسیدن به هدف را تعیین کنید، آنالیز و بررسی رسیدن به هدف را سرعت می بخشد.

برای مثال در هدف ” انتشار راهنمای جامع در مورد پارچه های لباس عروس” همه جوانب کار را بررسی کنید. ترکیبی از ترافیک، زمان صرف شده در سایت، بانس ریت، اشتراک گذاری ها و نرخ تبدیل اطلاعات خوب و جامعی را در اختیارتان قرار می دهند.

تشکیل تیم محتوا,تولیدکننده محتوا,تیم تولید کننده محتوا

اعداد این آنالیز ها بصورت ترکیبی اطلاعات جالبی دارند، مثلاً آمار نشان می دهند که ترافیک سایت افزایش خوبی داشته اما بانس ریت پیشرفت مناسبی ندارد. این موضوع به معنی آن است که بازدیدکنندگان جدید سایت از تیترها و عناوین سایت راضی نیستند و احساس خوبی نسبت به آن ها ندارند و یا محتوای شما را دوست نداشته و call to action مناسبی در آن نیست، و در نهایت به معنی عدم وجود تجربه کاربری مناسب است. در نتیجه برای پیشرفت بیشتر بهتر است زمانی را برای بهبود تجربه کاربری در سایت خود اختصاص دهید.

باید همه موارد موجود را به دقت نگاه کنید و بعد نتیجه بگیرید. اشتراک گذاری بالا در شبکه های اجتماعی نشان دهنده محتوای خوب است ولی نرخ تبدیل پایین نشان می دهد کاربر در مرحله بعدی نمی داند باید چه کاری انجام دهد. پس می توانید لینک هایی داخل مقاله قرار دهید و کاربر را به مسیر خود هدایت کنید.

آنالیز سایت بخش جذاب و هیجان انگیز تولید محتواست که فرصتی برای یادگیری مشتریان و تعامل با ایشان است. نظر شما چیست؟ آیا برای داشتن تیم تولید محتوای خوب این موارد کافی است؟ کارشناسان وبین سئو در خصوص آموزش سئو و بازاریابی محتوا همراه شما هستند. با ما در ارتباط باشید تا در کنار هم بهترین باشیم.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *