استفاده از https
ثنا شاه محمدی
زمان انتشار مقاله ۱۴۰۰/۰۳/۰۳

استفاده از https  زمانی مورد توجه افراد زیادی قرار گرفت که گوگل اعلام کرد وب سایت هایی که از https استفاده می کنند، امتیاز ویژه ای شامل شان می شود و از آنجایی این که گوگل معیارهای خود را برای رتبه بندی، فاش نمی کند و اعلام چنین موضوعی، سرنخی ارزشمند در جهت سئو و بهینه سازی سایت به صاحبان وب سایت ها می دهد.

بیان این نکته که استفاده از پروتکل https در مقایسه با دیگر فاکتورهای ارزیابی گوگل، متفاوت است؛ الزامی است و استفاده و پیاده سازی آن پیچیدگی های مختص به خود را دارا می باشد. در بعضی موارد، امکان ایجاد هزینه و کمی خطرپذیری نیز وجود دار.

مزایای متفاوت استفاده از https باعث شده؛ سایت ها  و وب مسترها بیش از گذشته به سراغ استفاده از آن بیایند. این روشی است که گوگل در پیش رو خود قرار داده و امروز شاهد نتیجه دادن آن هستیم. با این حال آیا استفاده از پروتکل https فقط برای گوگل سودآور است؟ یا مزایای دیگری نیز در بر دارد.

در این مقاله می خواهیم به تاثیر استفاده از https در سئو و بهینه سازی سایت بپردازیم.

مزایای استفاده https در سایت

استفاده از https در سایت، به شما این امکان را می دهد که امنیت اطلاعات موجود در پایگاه داده (Data Base)، همچون اطلاعات وارد شده کاربران نظیر شماره و رمزهای کارت بانکی آن ها افزایش یابد و کاربران با دیدن این پروتکل بر روی وب سایت تان، با اطمینان خاطر بیشتری، اطلاعات را وارد نمایند و برای دفعات دیگر نیز برندتان را انتخاب کنند.

https در بهینه سازی و سئو سایت نیز تاثیرات مثبت زیادی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

افزایش داده های ارجاعی

اگر شما ترافیکی از یک سایت با پروتکل امن https به سمت سایتی با پروتکل http روانه کنید به دلیل نا امن بودن پروتکل http، داده های مهم ارجاعی از بین می روند. همین باعث می شود که در گزارش گوگل آنالیتیکس در قسمت “direct” نمایش داده شود و شما مبدا ترافیک دریافتی را نمی دانید.

یکی از مزایای استفاده از https ذخیره سازی اطلاعات و داده های ارجاعی به صورت امن است. حتی اگر فرستنده اطلاعات از پروتکل http و شما از https استفاده کنید، مبدا داده های ارجاعی مشخص و به صورت امن ذخیره می شوند.

استفاده از https,مزایای استفاده از https,استفاده از https

اثر گذاری https در افزایش و بهبود رتبه سایت

درست است است که؛ گوگل اعلام نموده، استفاده از پروتکل های امن (https) امتیاز مثبتی در جهت بهبود رتبه سایت ها می باشد؛ اما با این حال هر سایتی باید لیستی نزدیک به ۲۰۰ فاکتور ارزیابی را پاس نماید تا واقعا مورد تائید ربات های جستجوگر google بشوند. پس تاثیر https به صورت مشخص و عینی نخواهد بود؛ به ویژه اگر سایت شما در رتبه خوبی قرار داشته باشد.

در مقاله ای که با عنوان فاکتورهای سئو پیش تر منتشر کرده ایم، موارد مهمی در افزایش رتبه و سئو سایت موثر هستند را بیان نموده ایم؛ پیشنهاد ما این است که حتما سری به این مطلب بزنید و آن را با دقت بخوانید و حتی نوت برداری نیز داشته باشید.

از https انتظار معجزه نداشته باشید زیرا با توجه به تحقیقات حاصل شده، استفاده از https مزیت قابل جداسازی نشده ای است. منظور از این سخن این است که مانند بسیاری از سیگنال های دیگر رنک گیری، امکان تفکیک این تاثیر وجود ندارد.

برای بهبود رتبه سایت خود چندین روش بهتر وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. لیست زیر، شامل تعدادی از آن ها می باشد.

  1. تحلیل و بررسی سئو رقبا
  2. بهبود متاتگ های موجود در سوشال
  3. بررسی سئو کلی وب سایت
  4. افزایش و بهبود لینک های داخلی
  5. تولید و سئو محتوای باکیفیت
  6. بهینه سازی سرعت سایت و سئو محلی

امنیت و حریم شخصی سایت

باور بسیاری از افراد بر این است که استفاده از https مختص به سایت هایی است که اطلاعات حساس مثل گذرواژه ها و محتوای مربوط به کاربران دارند، مربوط می شود؛ اما این موضوع چندان صحت ندارد و حتی وب سایت هایی با محتوای تکراری و کسل کننده نیز می توانند از مزایای ssl /https استفاده کنند.

پروتکل https درجهات مختلف امنیت سایت شما را تضمین می کند:
  • https با جلوگیری از ورود و اتصال ابزار های چون ۳rd Party به سرور، دست هکرها را در پوست گردو می گذارد و از حملات آن ها جلوگیری می کند و استفاده از سایت را برای کاربران آسان تر می کند.
  • رمز گذاری که توسط https بر کل ارتباطات صورت می گیرد، این امکان را برای website فراهم می کند که از اطلاعاتی چون سوابق بازدید و شماره‌ های کارت‌ های بانکی محافظت شود.

چالش های پیش رو در هنگام استفاده از http

امکان خطا و اشتباه وجود دارد

ممکن است هنگام انتقال سایت از http به https موارد زیادی جا به جا شوند. مشخصا جزئیات فراوانی وجود دارد که در این پروسه از قلم می افتد. با این که امکان بروز چنین مشکلاتی بسیار کم است اما در هنگام کار دقت فراوان داشته باشید.

مشکلات مرتبط با سرعت سایت

سرعت، یکی از مواردی است که همیشه باید به دنبال آن باشید زیرا؛ سرعت سایت از فرار بازدید کننده جلو گیری می کند. با توجه به این که https نسبت به http نیاز به ارتباطات بیشتری دارد؛ از این رو ممکن است مساله افت سرعت را تجربه کنید. به ویژه اگر سرعت تان از قبل کند بوده باشد.

همان طور که گفته شد سرعت، به تنهایی عاملی تعیین کننده در رتبه‌ بندی وب سایت‌ ها است.

با این ها اگر سایت شما به صورت اصولی طراحی شده باشد می تواند کندی حاصل از https را پوشش دهد و به قدر کافی سریع خواهد بود. همچنین استفاده از تکنولوژی های جدید هماهنگ با https مانند spdy این قابلیت را به شما می دهد که سرعت تان بیش از پیش افزایش یابد.

هزینه

وب مسترها با توجه به گواهی نامه های ssl سالانه بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هزینه می کنند که برای کسب و کارهای بزرگ مبلغ ناچیزی است؛ اما برای سایت های کوچک می تواند مبلغ قابل توجه ای باشد.

مزایای استفاده از https,استفاده از https,مزایای استفاده از https

https هنوز کامل نیست

با وجود این که کل دنیا در جهت استفاده از رمز گذاری های ssl حرکت کردند اما تمامی کارها هنوز تکمیل نشده است و ممکن است اپلیکیشن های آنلاین قدیمی هنوز با https مشکل داشته باشند. برای مثال اگر از کلمه گوگل ادسنس در وب سایت خود استفاده کنید، امکان این که سایت و کسب کار شما با مشکل رو به رو شود وجود دارد.

سایت های استفاده کننده از پروتکل https در حال افزایش است

بسیاری از مدیران برای سایت خود، از https استفاده می کنند اما در بیشتر موارد تنها در صفحه لاگین یا صفحه های پرداخت از این پروتکل امن بهره می گیرند و وب سایت هایی که در تمام صفحات خود از https استفاده کنند، بسیار کم هستند.

بهترین گواهی نامه ssl کدام است؟

شرکت های ارائه دهنده گواهی نامه، انواع محتلفی از خدمات و گواهی نامه های ssl را عرضه می کنند؛ اما به صورت کلی همه موارد شامل دو دسته بندی زیر می شوند.

  1. Standard Validation SSL یا تاییدیه SSL استاندارد
  2. Extended Validation SSL یا تاییدیه SSL توسعه یافته ( بالاترین درجه ssl ارائه شونده)

از منظر رتبه بندی، فعلا تفاوتی در نوع ssl استفاده شده وجود ندارد و به گفته تحلیل گر google، این شرکت اهمیت نمی دهد که ssl وب سایت از کدام نوع است. با این حال همه چیز درحال تغییر است و شاید در آینده بر نوع خاصی از رمز گذاری تاکید شود.

از نظر امنیت و تجربه کاربری، نوع گواهی نامه به کار رفته در سایت می تواند تاثیر گذار باشد. مواجه شدن کاربر با انواع مختلفی از پروتکل ها در نوار آدرس سایت می تواند تاثیرات مختلفی در کاربر ایجاد کند.

استفاده از https,مزایای استفاده از https,استفاده از https

تصویر بالا نمونه یک آدرس url کاملا بهینه و امن می باشد که نام شرکت هم و حتی کشور نیز در کنارش درج شده است.

تصویر بعدی، URL را نشان می دهد که کاملا استاندارد است اما برندینگ را شامل نمی شود.

مزایای استفاده از https,استفاده از https,مزایای استفاده از https

و اما در آخرین عکس، شما یک ssl با خطا را مشاهده می کنید.

استفاده از https,مزایای استفاده از https,استفاده از https

رنگ سبز که در کنار URL برای کاربر نمایش داده می شود، باعث افزایش اطمینان خاطر کاربر از امنیت می شود. همان طور که قرار گرفتن علائم هشدار دهنده باعث نگرانی یا خروج و فراری شدن بازدید کننده می گردد.

یکی از تاثیرات https در سئو سایت، ایجاد اعتماد و اطمینان برای کاربر است

تاثیر https بر تعداد به اشتراک گذاری‌ ها در شبکه‌ های اجتماعی

تمایل دارید اعدادی که کنار نمادهای شبکه های اجتماعی وجود دارد که نشان دهنده میزان اشتراک گذاری مطالب است؛ حفظ شود. حفظ این اعداد تاثیر در سئو سایت ندارد اما تاثیر روانی فاحشی در ذهن بازدید کننده ایجاد می کند.

تعدادی از شبکه های اجتماعی براساس API محل اشتراک گذاری این اعداد را منتقل می کنند اما زمان انتقال شاید کمی طولانی شود و شاید هفته ها و ماه ها زمان، صرف انتقال درست این اعداد شود. در برخی موارد مانند توییتر این اعداد قابل انتقال نیستند.

اگر می خواهید محتوای خود در شبکه های اجتماعی دیده شود بگذارید این اعدا روند طبیعی خود را سپری کنند.

سفر به آینده

با حرکت روز افزون وب سایت ها به کد گذاری های ssl، در چند سال آینده شاهد این خواهیم بود که همه سایت ها به صورت پیش فرض از پروتکل https استفاده کنند. نکته ای که کارشناسان سئو و طراحان وب از آن با خبراند و از این رو محبوبیت و گستره استفاده از آن بیشتر خواهد شد. امیدوارم این مقاله اطلاعات مفیدی از تاثیرات https در سئو سایت به شما دوستان عزیز داده باشد. تجربیات و سولات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *